Rusija krije broj nuklearnih projektila u Bjelorusiji. “SAD drže svoje na teritoriju europskih zemalja, ne navodeći brojke”

Autor:

epa10681320 Russian President Vladimir Putin (R) and Belarusian President Alexander Lukashenko during their meeting at the Bocharov Ruchei residence in the resort city of Sochi, Russia 09 June 2023. Putin announced the transfer of Russian tactical nuclear weapons to Belarus to begin after July 07-08, when the construction of facilities for them is completed.  EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK

Rusija neće obavijestiti Sjedinjene Države o broju nuklearnih bojevih glava koje stacionira u Bjelorusiji ni o testiranjima svoga nuklearnog torpeda Posejdon, rekao je u petak zamjenik ruskoga ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov, a prenosi Interfax.

Moskva i Minsk kažu da je Bjelorusija već počela dobivati rusko taktičko ili nuklearno oružje kratkog dometa. Ruski predsjednik Vladimir Putin ranije je javno obećao da će ga stacionirati u toj zemlji.

Istodobno i dalje rastu napetosti sa Zapadom zbog ruske invazije na Ukrajinu. “Duboko sumnjam da će ova tema postati predmet bilo kakve javne rasprave ili ćemo mi bilo što o tomu otkriti”, rekao je Rjabkov novinarima u Sočiju. “Sjedinjene Države već desetljećima drže svoje taktičko nuklearno oružje na teritoriju brojnih europskih zemalja, nikad ne navodeći točne brojke.”

Oružje kratkog dometa ne potpada pod uvjete sporazuma New Start, posljednjega preostalog američko-ruskog sporazuma o kontroli naoružanja, koji ograničava strateške nuklearne arsenale.

Putin je suspendirao sudjelovanje Rusije u njemu, premda su se obje strane obvezale da će nastaviti poštovati ograničenja sadržana u sporazumu.

Ne postoji ni ugovor ili mehanizam provjere koji bi pokrivao autonomna torpeda s nuklearnim pogonom, poput Posejdona. Stoga je Rjabkov jasno kazao da Rusija ne planira obavijestiti Sjedinjene Države o testiranjima sustava.

I američki i ruski dužnosnici Posejdon opisuju kao novu kategoriju zastrašujućeg oružja za odmazdu, nešto poput ‘križanca’ između torpeda i podvodnoga drona, koji je u stanju pokrenuti val radioaktivnih cunamija te izbrisati s lica Zemlje čitave gradove i obalna područja koja bi desetljećima ostala nenaseljiva. Navodno se najmanje tri podmornice za transport gigantskih torpeda već testiraju u području Arktika, gdje Putin osnažuje vojnu prisutnost.

Novinska agencija TASS u siječnju je izvijestila, pozivajući se na neidentificirani izvor iz sektora obrane, da je Rusija već proizvela prvih nekoliko Posejdona koje bi trebala rasporediti na podmornici na nuklearni pogon Belgorod.

U travnju je ista agencija objavila da Rusija planira osnovati odjel za podmornice posebne namjene koji bi do kraja 2024. ili prve polovine 2025. nosio torpeda Posejdon u sklopu Pacifičke flote.

.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.