Rukometaši Benfice osvojili Europsku ligu, Nexe četvrti

epa09985007 Benfica's Petar Djordjic (L) fights for the ball with Magdeburg's Piotr Chrapkowski (C) during the EHF European League final handball match SL Benfica vs SC Magdeburg at the Altice Arena in Lisbon, Portugal, 29 May 2022.  EPA/TIAGO PETINGA

EPA/TIAGO PETINGA

Rukometaši Benfice pobjednici su Europske lige nakon što su u finalu završnog turnira u Lisabonu nakon produžetka pobijedili branitelja naslova njemački Magdeburg sa 40-39. Našički Nexe je na koncu bio četvrti.

Rukometaši Benfice su u nevjerojatno dramatičnom ogledu stigli do pobjede i prvog europskog trofeja u povijesti kluba.

Magdeburg, koji je u Lisabon stigao kao branitelj naslov, bio je veliki favorit cijelog turnira. Nijemci su u drugom poluvremenu imali +3, tri sekunde prije kraja susreta imali su pogodak viška, a u produžetku sedmerac, te čistru kontru za +2, no Benfica je sve izvukla i na konu slavila.

Nakon ravnopravnog prvog dijela u kojem smo vidjeli čak 10 izjednačenja, Magdeburg je u nastavku stigao do tri gola prednosti (20-17, 21-18), no Benfica je uspjela izjednačiti i u samoj završnici smo gledali pravu dramu.

Magdeburg je tri sekunde prije kraja susreta golom Philippa Webera stigao na 32-31. Portugalcima su ostalo vrlo malo za zadnji napad i činilo se kako to neće biti dovoljno vremena za akciju. No, Petar Đorđić je sjajnom loptom na crti uposlio Alexisa Borgesa, a ovaj zabio za 32-32 i produžetak.

U dodatnom peridu, Magdeburg je pri vodstvu 34-33 imao sedmerac, a potom i kontru za +2, no Sergey Hernandez je sjajnim obranama držao Portugalce na životu. U posljednju minutu ušlo se rezultatom 38-38, a Benfica tada zabija dva gola za nedostižnih 40-38. Magdeburg je u zadnjoj sekundi tek ublažio poraz.

Portugalski sastav su do pobjede predvodili sjajni Ole Rahmel sa 11 golova, Đorđić je dodao osam, a Lazar Kukić i Borges po šest golova.

Kod Magdeburga najefikasniji su bili Omar Ingi Magnusson sa 12 i Tim Hornke s osam golova.

U susretu za 3. mjesto rukometaši našičkog Nexea izgubili su od poljskog sastava Wisla Plock sa 22-27 (13-14).

Nexe je svoj nastup na Final Fouru okončao s dva poraza, od superjakog Magdeburga i odlične Wisle, ali u obje utakmice Našičani su pokazali da su s pravom među četiri najbolje momčadi.

Poljaci su vodili od samog početka, na poluvrijeme je Nexe otišao samo s golom zaostatka, da bi sredinom drugog dijela Wisla otišla na pet razlike (16-21), što Našičani više nisu uspjeli dostići.

Kod hrvatskog doprvaka Gianfranco Pribetić je postigao pet, Fahrudin Melić četiri, a Halil Jaganjac jedan gol. Poljake je predvodio hrvatski reprezentativac Lovro Mihić s pet golova, Tin Lučin je zabio tri, dok je u obrani Wisle igrao još jedan hrvatski reprezentativac Leon Šušnja.