Rosie Kugli: ‘Osjećam se jadno jer me Ministarstvo kulture i medija odbija na natječajima’

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Rosie Kugli, zagrebačka spisateljica, po struci odvjetnica, govori kako je nadležno ministarstvo uredno odbija u programima potpore izdavanju knjiga i tako joj dovodi u pitanje osnovnu egzistenciju

Spisateljica Rosie Kugli, osim biografije odvjetnika Silvija Degena ‘’Odvjetnik svjedok vremena’’, napisala je i roman ‘’Mali noćni razgovori’’, o nasilju nad ženama kojemu je i sama bila izvrgnuta, a dovršava i biografiju braće Valenta i Martina Sinkovića, ponajboljih svjetskih veslača u povijesti tog sporta. No, Rosie Kugli odbijena je na sva tri natječaja za potpore Ministarstva kulture i medija pa ima velike sumnje da će moći raditi.

ZgNews: Nedavno ste predstavili svoju novu knjigu ‘’Odvjetnik svjedok vremena’’, zapravo biografiju poznatog zagrebačkog odvjetnika Silvija Degena. Zašto ste odlučili posvetiti se pisanju njegove biografije?

Obično pišem ono što bih i sama voljela pročitati, a mislim da čitanje biografskih knjiga pruža priliku za introspekciju. Biografije nas podsjećaju na zajedničku ljudsku priču i pomažu nam da razumijemo da nismo sami u svojim iskustvima. Životopisi su i danas vrlo popularan i intrigantan način ostavljanja tragova u vremenu. Ukazuju na razvoj života pojedinca, ali i društvene okolnosti koje su dovele do uzročno-posljedičnih veza na nečijoj vremenskoj crti života. Ona, naravno, nosi i određene izazove. Knjiga „Odvjetnik svjedok vremena“ bavi se nekima od najintrigantijih slučajeva iz odvjetničke prakse legendarnog odvjetnika. Život čovjeka koji je cijeli svoj radni vijek posvetio pravu, braneći čak i one koje su svi osuđivali i od kojih su strahovali, priča je koja ne smije ostati neispričana. Duboka, borbena, pamtljiva, gotovo filmska. Trag u vremenu koji kroz presjek gotovo pola stoljeća govori o (su)životu s kriminalcima, ali i onima nepravedno obilježenima, o svakodnevnoj borbi s vlastitim osjećajima, ali i profesionalizmom koji nadilazi sve druge.

ZgNews: I vi ste diplomirana pravnica, jeste li ikad radili s njim? Kako ste ga upoznali i što vas je o njegovu životu najviše iznenadilo?  

Kada me kontaktirao odvjetnik Silvije Hraste i pitao želim li napisati biografiju odvjetnika Silvija Degena, pristala sam bez razmišljanja. Pristala sam, kako da ne, jer Silvek je odvjetnička legenda. Još kao studentica prava čitala sam o slučajevima koje je branio, a kasnije su se u našim odvjetničkim kafićima neprekidno prepričavale anegdote koje je lansirao. Dodatan izazov za mene je bio i taj što sam pravnica i uvijek sam barem djelićem svoga bića žalila što se nisam ostvarila kao pravnica, a maštala sam o velikoj karijeri u kaznenom pravu. Uglavnom, pristala sam, ali nisam znala kakav me posao čeka. Knjigu sam pisala više od dvije godine, radila ponekad i po 12 sati ‘’u komadu’’. Opisati najvažnije slučajeve u bogatoj odvjetničkoj karijeri jednog od najznačajnijih odvjetnika ovih prostora, pisati o prevarama, ubojstvima koja su često ledila krv u žilama i dugo bila u središtu zanimanja medija i svekolike javnosti, pisati o političkim procesima i prevratima u turbulentnim vremenima, pisati o Silvekovim sportskim akvizicijama, o medicini, jer medicina je ostala njegov nesuđeni izbor studija, kojoj se kao pravnik neprestano vraćao. Naravno, tu treba spomenuti i njegovu političku djelatnosti, pa Klub Zagrepčana, pa izbore za gradonačelnika… Teško je sve to i pobrojati.

ZgNews: Puno pišete pa ste prije mjesec dana predstavili i svoju knjigu ‘’Mali noćni razgovori’’, o čemu se radi?

Psihološki roman ‘’Mali noćni razgovori’’ snažno je svjedočanstvo o nasilju nad ženama. Nimalo lagana i vjerujem da će čitateljima u mnogim svojim dijelovima biti jako mučna. Bit će, doduše, trenutaka koji će biti simpatični, smiješnih dijaloga, grotesknih scena i bliskih susreta, ali bit će i onih nakon kojih će zaboljeti želudac. Priča koju donosim izranja iz stvarnog života i trauma koje zlostavljana žena mora pretrpjeti no progovara i o tome kako je teško izaći iz kruga nasilja. Vjerojatno ne postoji puno životnih tragedija koje ostavljaju toliko teške posljedice ne samo na ženi, već i u tkivu cijele obitelji. Kroz književnost, dajem glas žrtvama čineći knjigu živim podsjetnikom na stvarne živote i borbe žena. Osim toga i sama sam bila žrtva nasilja, psihičkog i institucionalnog zlostavljanja. Ova je knjiga priča o životu na rubu, o borbi za djecu, o malim pobjedama i bolnim porazima, o upozoravajućim znakovima koje ne smijemo ignorirati jer nitko, ali baš nitko, ne smije trpjeti nasilje.

ZgNews: Zašto volite Zagreb, koje vam je najljepše mjesto u Zagrebu, gdje se najbolje osjećate?

Iskreno, ne bih mogla zamisliti niti jedan drugi grad u kojem bih  mogla živjeti. Odrasla sam u blizini Maksimirskog perivoja i prve uspomene vežu me za Maksimir, park mog djetinjstva. Ta ljubav nikada nije prestala. I dok u mislima koračam putovima djetinjstva ne mogu se ne sjetiti najdražih mi mjesta, klubova, kina, knjižara. Bila sam posljednja generacija koja je išla u Mimaru, a onda možda i najljepše razdoblje – neponovljivi i nezaboravni studentski dani. Pravni fakultet – definitivno jedna od najljepših zgrada historicističke arhitekture 19. stoljeća.

ZgNews: Najnoviji rezultati Javnog poziva Ministarstva kulture i medije za odobrene potpore programima u 2024. godini nisu donijeli dobre vijesti za vas – odbijeni ste u programu za poticanje književnog stvaralaštva, u programu potpore izdavanju knjiga i u programima književnih manifestacija u 2024. godini. Kako to komentirate?

U ovom trenutku osjećam se kao građanin drugog reda, nemoćno i poniženo. Zgaženo kao samostalni umjetnik, spisateljica koja godinama marljivo radi, piše, gostuje, promovira knjige koje su doslovno promijenile mnoge mlade živote. Voljela bih konačno dobiti odgovor zbog čega sam kontinuirano odbijana na gotovo svim natječajima za poticanje književnog stvaralaštva, otkupa knjiga, stimulacijama za najbolja književna ostvarenja, književnim manifestacijama itd. jer sam kao čovjek, samohrani roditelj, a posebice kao samostalni umjetnik dovedena do očaja i ruba egzistencije. Kada sam 2019. osnovala umjetničku organizaciju Kugli&Kugli, znala sam da će biti teško i da za sve treba vremena, ali vjerovala sam. Vlastitim novcem izdala sam mnoge važne naslove, ali moje knjige ne otkupljuju se. Unatoč odbijenicama uporno sam radila na izdavanjima novih naslova, edukaciji i promicanju čitanja i popularizacije knjiga kod mladih. Javnozdravstvenu kampanju ‘’Nisam ti rekla’’ inspiriranu istoimenom knjigom podržala je čak i Vlada. Roman „Između“ prof. Magdalene Mržele koji sam izdala, napravio je nešto opipljivo i nenadmašno – četiri su nam se mlade osobe javile preko društvenih mreža i istaknule da su zbog tog romana odustale od suicida i potražile profesionalnu pomoć. Mislim da to nema cijenu. Bila bih sretna i s mrvicama jer to bi me održalo na životu, ali sada… Tri udarca, tri odbijenice! Ne znam kako dalje.

ZgNews: Koji su vam planovi? Pišete li ponovno nešto?

Dovršavam knjigu ‘’Zlatni zaveslaji’’, biografiju naših velikih i proslavljenih sportaša, braće Sinković. Životna priča zlatne braće zaslužila je biti nadahnuće budućim generacijama, ali s nula kuna potpore nema šanse da realiziram ovogodišnji izdavački program.

OZNAKE: rosie kugli

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.