PSG ima novu zvijezdu: Warren Zaire-Emery ima tek 16 godina i produkt je klupske akademije

Warren Zaire-Emery Paris SG FOOTBALL : Paris Saint Germain - Toulouse FC - Ligue 1 - Journà e 22 - 04/02/2023 BaptisteAutissier/Panoramic PUBLICATIONxNOTxINxFRAxITAxBEL

Baptiste Autissier/Panoramic

Paris Saint-Germain je u subotu opet kiksao, obzirom na ulaganja njima je svaki poraz a ponekad i remi u rangu kiksa, u gostima je s 3-1 poražen od Monaca što je drugoplasiranom Marseilleu s Igorom Tudorom na klupi omogućilo da se primakne na samo pet bodova, a ni trećeplasirani Monaco s minus sedam nije predaleko.

PSG trenutno ima velikih problema s ozljedama, nekoliko važnih prvotimaca nije igralo u subotu, ali što je još važnije – upitni su za utorak i prvu utakmicu osmine finala Lige prvaka protiv Bayerna. Lea Messija, Renata Sanchesa i Nordija Mukielea muči stražnja loža, Kyliana Mbappea i Marca Verrattija kvadriceps a Presnela Kimpembea ahilova tetiva.

Izostanak nekoliko prvotimaca u subotu je opet iskoristio Warren Zaire-Emery, PSG-ov 16-godišnji wonderkid odigrao je jako dobro a u 39. minuti na asistenciju Juana Bernata zabio svoj drugi ligaški gol ove sezone. Prvi je zabio u pretprošlom kolu u gostujućoj 3-1 pobjedi nad Toulouseom.

Ako dosad niste čuli za ocvog momka, vjerojatno ste pomislili da se radi o napadaču. Ne, on je vezni, centralni ili zadnji vezni, po potrebi, visok je 178 i na prvu uopće ne izgleda fizički moćno, iako, doduše, uz bradicu na licu ne izgleda kao klasični 16-godišnjak.

Zaire-Emery je protiv Marseillea drugi puta u Ligue 1 zaigrao u početnih 11 i prvih puta je igrao svih 90. Debi u prvom sastavu imao je 15. siječnja u gostujućem 1-0 porazu od Rennesa ali tad je zamijenjen nakon 72 minute. Ukupno je u 252 minute skupljene kroz 11 utakmica zabio spomenuta dva gola, priznat ćete, Warren Zaire-Emery je prilično napadački učinkovit.

U ranijim danima Zaire-Emery je igrao na poziciji desnog krila pa ne čude njegova probojnost, dribling i česte progresije s loptom, navike koje je stekao na prethodnoj poziciji. Najlakše ga je opisati kao klasičnog box-to-box veznjaka, odličnog u defanzivi i učinkovitog, što statistika govori, u ulascima u završnice napada.

Zaire-Emery je rođen 8. ožujka 2006. u Montreuilu, u istočnom predgrađu Pariza. Otac Franck je također bio nogometaš, igrao je za Red Star i Seine-Saint-Denis. Mlađi Zaire-Emery počeo je trenirati nogomet već kao četverogodišnjak u Aubervilliersu a talent je počeo pokazivati vrlo rano. Bio je toliko dominantan da zapravo nikad nije igrao za svoju, nego za barem godinu stariju selekciju. Skauti i treneri PSG-a su ga brzo primijetili, prvo je za njih igrao na turnirima a od 2014. je postao njihov član. I u novom klubu je strašno napredovao, a prošle sezone kao 14-godišnjak krenuo je s U-17 momčadi da bi već nakon nekoliko tjedana bio prebačen u U-19 selekciju. Iste, prošle sezone odlično je igrao u UEFA Youth ligi u kojoj je PSG došao do četvrtine finala a junak ove priče je posebno briljirao protiv Club Bruggea protiv kojega je u 3-2 pobjedi upisao gol i asistenciju.

Trener PSG-a Cristophe Galtier sve više koristi ovog 16-godišnjaka. „U momčadi imamo jaku konkurenciju ali ja nemam problema staviti u igru momka od 16 godina, ako na terenu radi sve, ili čak i više, od starijih suigrača“. Za 16-godišnjake se obično kaže da njihovo vrijeme tek dolazi. Za Zaire-Emeryja vrijeme je već došlo.