Prva umjetnička instalacija u Hrvatskoj koja upija CO2 postavljena na platou Gradec

Autor:

26.03.2015., Zagreb - Pogled s Zagreb Eye vidikovca na gradske znamenitosti i ustanove. Plato Gradec. "n"nPhoto: Marko Lukunic/PIXSELL

Marko Lukunic/PIXSELL

Prva umjetnička instalacija u Hrvatskoj koja upija ugljični dioksid (CO2) iz zraka postavljena je u četvrtak na zagrebačkom platou Gradec povodom početka nove sezone projekta nadoknade proizvedenih emisija CO2 i neutralizacije ugljičnog otiska sadnjom stabala.

“Ova instalacija iza mene upija CO2 baš kao što to rade i stabla koja i ove godine sadimo – radi se o boji koja zbog svog kemijskog sastava ima moć apsorpcije CO2 iz atmosfere, a mi smo ju nabavili iz Engleske”, rekao je Igor Mladinović, koordinator projekta čiji je naziv CO2mpensating by Planting.

Instalacija će se na platou nalaziti nekoliko dana i njezin je cilj promoviranje projekta i sprječavanje klimatskih promjena.

Napravljena je u suradnji s grafiti umjetnikom Slavenom Kosanovićem Lunarom kojeg motiv drva prati dugo u radu.

“Drvo me odmalena fasciniralo jer izgleda kao krvožilni sustav u tijelu i važno je u održanju svijeta”, rekao je umjetnik Lunar.

Projekt traje godinu dana, ima oko tri tisuće volontera. Posađeno je preko 55 tisuća novih sadnica na mjestima gdje su šume stradale utjecajem klimatskih promjena, rekao je organizator Dan Špricer.

“Klimatske promjene ne zaobilaze niti nas niti ostale – one su na svakom koraku”, istaknuo je Špricer.

Šume su, kako je kazao najveći i najbolji saveznik u borbi protiv klimatskih promjena te je zato sadnja šuma izuzetno korisna.

Organizatori projekta naglasili su da iako je Hrvatska bogata šumama, ona i dalje gubi veliki postotak zelenila.

“Jasen je vrsta koja je trenutno najugroženija uz smreku, hrast i borove koji također nestaju”, objasnio je direktor sektora za šumarstvo Hrvatskih šuma Krešimir Žagar.

Jasen u Hrvatskoj nestaje utjecajem gljivice koja je došla iz Kine klimatskim promjenama te zbog njenog širenja postoji mogućnost nestajanja 30 hektara šuma jasena, rekao je Žagar.

“Nema vrste u Hrvatskoj koja nije dobila novog štetnika, novo oboljenje ili da nije stradala drugim oblicima klimatskih promjena – suočavamo se s promjenama koje hrvatsko šumarstvo nije vidjelo već 250 godina”, naglasio je Žagar.

Organizatori projekta su Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume i agencija Hearth.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.