Provokativan apolitično-politički mjuzikl „Wir sind das Volk“ grupe Laibach

Autor:

Valter Leban

Takozvani ‘Apolitično-politički mjuzikl’ ‘Wir sind das Volk’ (‘Mi smo narod’) spoj je kreativnosti kultne slovenske skupine Laibach i cijenjenog njemačkog dramatičara i pjesnika Heinera Müllera, a biti će održan u KD Vatroslava Lisinskog u subotu 2. travnja.

Uoči njihova gostovanja u Lisinskom najavili su da „Publiku u Lisinskom očekuje vizualni i sadržajni spektakl laibachovskih dimenzija. Plus naravno gola istina o pojmu naroda.“  Nacional je još u rujnu prošle godine objavio intervju s članom grupe Laibach Ivanom Novakom povodom izvedbe mjuzikla ‘Wir sind das Volk’, koji je premijerno izveden u Ljubljani 2. i 3. rujna. Riječ je o specifičnom glazbenom scenskom djelu nastalom na temelju djela slavnog njemačkog dramatičara Heinera Müllera i u režiji i dramaturgiji Njemice Anje Quickert, ujedno i predsjednice društva International Heiner Müller Gesellschaft te stručnjakinje za Müllerova djela i filozofiju. O Heineru Mülleru (1929. – 1995.) mnogi će reći da je bio jedan o najznačajnijih dramatičara njemačkog govornog područja od vremena Bertolta Brechta, a zbog eksperimentiranja s formom dramskih tekstova i scenskim rješenjima smatraju ga jednim od najutjecajnijih dramatičara u posljednjih pedeset godina. Müller se često u svojim djelima bavio njemačkim nacionalnim traumama, samim time i domoljubljem, koje je bilo osnovni motiv mjuzikla koji je Laibach prihvatio te na svoj specifičan način i uz pomoć Anje Quickert predstavio slovenskoj, a potom i austrijskoj publici, kada je njime otvoren festival u Klagenfurtu prošle godine. U subotu. 2. travnja će svoj aktualni glazbeni scenski projekt predstaviti i hrvatskoj publici. Povodom ljubljanske premijere spomenutog mjuzikla Ivan Novak u intervjuu za Nacional ispričao kako je uopče došlo do njihovog susreta s Müllerom.

„Müllera kao dramskog autora prvi put smo upoznali 1984. godine, kada smo pripremili glazbu za njegovu iznimnu predstavu ‘Kvartet’, svojevrsnu autorsku preradu ‘Opasnih veza’ Choderlosa de Laclosa, koju je za ljubljansku Dramu režirao Eduard Miler. Laibach je tada zapravo bio službeno zabranjen u Sloveniji i za tu simboličnu gestu, poziv za suradnju na Müllerovoj predstavi, i danas smo zahvalni režiseru Mileru i Drami.“

U nešto više od sat i pol vremena publici kroz mjuzikl ‘Wir sind das Volk“, predstavljaju lik i djelo Heinera Müllera, poigravajući se s domoljubljem i naglašavajući u najavi predstave da se zapravo bave onima koji kada čuju riječ nacija, hvataju se za oružje. Naime, sam Müller izjavio je da postaje sumnjičav čim čuje riječi nacija ili narod, pa nam je Novak tom prilikom ispričao što ih je posebno privuklo toj zapravo vrlo osjetljivoj temi u današnje vrijeme. „Izraz „Volk“ odnosno folk, narod, zaista je „ljudski“ ili „narodski“, i to ne samo na njemačkom jeziku. Predstavlja nešto općenito domaće, nešto toplo, masovno, ugodno, sigurno, ima veliki emocionalni i politički potencijal, ali uvijek nudi različita moguća tumačenja i može biti ispunjen potpuno kontradiktornim sadržajem. Kako se Berlinski zid rušio, prosvjednici diljem Istočne Njemačke uzvikivali su slogan „Wir sind das Volk“ odnosno „Mi smo narod“, kao izraz svog neslaganja s državom DDR koja je tvrdila da vlada u ime naroda. Kako se politička situacija pogoršavala i pad željezne zavjese između dvije Njemačke bio je samo pitanje vremena, slogan se promijenio u „Wir sind ein Volk“ – Mi smo jedna nacija. Taj prijelaz s “das” na “ein” Volk, odnosno s ljudi/naroda na jedan narod ili naciju, bio je trenutak u kojem su se demonstracije na ulicama od reforme u Istočnoj Njemačkoj okrenule ponovnom ujedinjenju sa Zapadnom Njemačkom.“

Potom je objasnio i kako se danas u Njemačkoj tumači ‘Wir sind das Volk’. „U Njemačkoj danas Angela Merkel povezuje ideju Volka s građanskim nacionalnim identitetom temeljenim na zajedničkom prebivalištu u Njemačkoj te izričito odbacuje definiciju pojma koji se temelji na rasnom ili etničkom identitetu. Državljanstvo su dobile i druga i treća generacija gastarbajtera iz Turske, Grčke i Jugoslavije, koji se početkom 1990-ih još nisu smatrali Nijemcima. Njezin „Wir sind das Volk“ ili „Svi smo mi (jedna) nacija“ stoga je izrazito sveobuhvatan. Kao negativna posljedica takve politike, slogan „Wir sind das Volk“ vratio se 2014. godine kao slogan PEGIDA-e (Domoljubni Europljani protiv islamizacije Zapada), čiji su se simpatizeri uskoro pridružili brzorastućoj, krajnje desničarskoj i euroskeptičnoj stranci AfD (Alternativa za Njemačku), koja, naravno, glavninu svog političkog programa temelji na ultranacionalističkoj retorici protiv imigranata i konkretno podržava paljevine i napade na njih. A i njihov slogan je opet ‘Wir sind das Volk’.“

U ovom jedinstvenom mjuziklu raskošne produkcije koja uključuje atraktivne video-projekcije sudjeluju Mina Špiler, Katarina Stegnar, Cveto Kobal, Sašo Vollmaier, Vier Personen Quartet, grupa The Stroj i njihov stalni suradnik kojega nazivaju ‘njegova svetost’ Peter Mlakar. Cijeli intervju s Ivanom Novakom iz grupe Laibach možete pročitati na ovom linku.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.