‘Procvjetao sam odlaskom iz PSG-a i dolaskom u Leipzig’

Autor:

Leipzigs Christopher Nkunku zeigt ein signiertes Trikot der Spieler zur Verlosung / Fussball UEFA Champions League 2019/20, Finals Lissabon 2020 / 12.08.2020, Estoril / Lissabon Portugal. Christopher Nkunku mit signiertem Trikot *** Leipzigs Christopher Nkunku shows off a signed players jersey for the draw Football UEFA Champions League 2019 20, Finals Lisbon 2020 12 08 2020, Estoril Lisbon Portugal Christopher Nkunku with signed jersey

imago images/motivio/GuliverImage

Francuz Christopher Nkunku proglašen je najboljim igračem Bundeslige, i to ispred zvijezda kao što su Lewandowski i Haland. Predviđa se da će ga Red Bull Leipzig prodati ovoga ljeta za više od 65 milijuna eura

Jedna od glavnih meta najvećih europskih klubova u predstojećem prijelaznom roku bit će napadač RB Leipziga Christopher Nkunku. Iza 24-godišnjeg Francuza je fantastična sezona pa neće biti iznenađenje ako u klub iz Leipziga stigne ponuda čak i veća od 65 milijuna eura, na koliko Nkunkua procjenjuje Transfermarkt.

Čisto statistički, Nkunkuova sezona 2021/22. izgleda ovako: u Ligi prvaka je u šest utakmica zabio sedam golova i asistirao za dva gola, u Bundesligi je u 34 utakmice upisao 20 golova i 15 asistencija, u Europskoj ligi je postigao četiri gola u pet utakmica, a u njemačkom DFB kupu je u šest utakmica imao četiri gola i tri asistencije. Ukupno – 51 utakmica, 35 golova, 20 asistencija.

Kako je na terenu izgledao Nkunku govori podatak da je napadač Leipziga izabran za najboljeg igrača nedavno završene bundesligaške sezone. Samo da vas podsjetimo, nagradu je dobio ispred igrača kao što su s 35 golova prvi strijelac lige Robert Lewandowski, Erling Haaland za kojega je Manchester City upravo iskrcao 75 milijuna eura te drugi strijelac Bundeslige (24 gola) Patrick Schick. Nkunku je kroz ovu sezonu Bundeslige rekordna četiri puta dobio nagradu za igrača mjeseca, što govori i o njegovoj konzistentnosti od kolovoza do svibnja.

Manchester United, Chelsea i Real Madrid su klubovi koji žele, ali i mogu ovoga ljeta platiti odštetu za Nkunkua, spominju se i Barcelona i Milan, no nekako se čini da je Francuz najbliži opciji povratka u PSG, klub iz kojeg je ponikao, ali nije dobio pravu priliku pokazati sve što može i zna.

Domenico Tedesco je u prosincu prošle godine postao trener Red Bul Leipziga, a Nkunku je vrlo brzo poveo njegovu momčad do polufinala Europske lige. FOTO: IMAGO/Laci Perenyi/GuliverImage

„Ne želim zatvoriti nijedna vrata, sve je u nogometu moguće“, rekao je Nkunku upitan o mogućnosti da u ljetnom prijelaznom roku promijeni klub. „Laska mi činjenica da me žele neki od najvećih klubova na svijetu, ali isto tako me oduševljava i to što Leipzig čini sve da ostanem u klubu.“ Dok je Ralf Rangnick bio u Manchesteru, govorilo se kako klub s Old Trafforda ima prednost u borbi za Nkunkua jer ga je aktualni austrijski izbornik doveo iz PSG-a u Leipzig, međutim, njegovim odlaskom s klupe United je ostao bez te startne prednosti.

Christopher Alan Nkunku, rođen 14. studenoga 1997., bio je igrač Paris Saint-Germainea od svoje 13. godine – bilo je to 2010. – pa do srpnja 2019. kad je RB Leipzig napravio još jedan u nizu svojih sjajnih poslova i za bagatelnih 13 milijuna eura doveo tog svestranog ofenzivca koji se u zadnje vrijeme etablirao kao vrhunski napadač. Prethodno, u mlađim kategorijama, Nkunku je igrao na svim pozicijama u veznoj liniji, a svi treneri koji su ga vodili hvalili su sposobnost igre na različitim pozicijama.

Nkunku je za seniorsku momčad PSG-a debitirao u prosincu 2015., i to u Ligi prvaka. Ušao je u 87. minuti umjesto Lucasa Moure u pobjedi 2-0 nad Šahtarom iz Donjecka, ali do kraja sezone je upisao još samo 329 minuta u pet nastupa u Ligue 1. Tadašnji trener Parižana Laurent Blanc je hvalio Nkunkua, vidio je u njemu potencijal, ali još uvijek za poziciju centralnog veznog igrača; uostalom, to je bila pozicija koju je igrao i za mladu momčad PSG-a.

Unai Emery poveo je PSG u novu sezonu, a Nkunku je i kod novog trenera igrao na poziciji centralnog veznog. Do kraja sezone 2016/17 skupio je samo tri nastupa i 70-ak minuta više nego godinu ranije, s tim da je upisao i prve seniorske pogotke – u siječnju 2017. u Coupe de France zabio je protiv Bastije u pobjedi 7-0, a u ožujku je protiv Lorienta u pobjedi 2-1 zabio i prvi ligaški pogodak. I dalje je Nkunku igrao u sredini terena, samo je protiv Guingampa bio na poziciji lijevog krila. Sljedeća sezona – točnije, drugi dio sezone 17/18 – konačno je za tada 19-godišnjeg Nkunkua donijela pomak u smislu veće minutaže. Još uvijek uglavnom igrajući na poziciji centralnog veznog, uz kratke „izlete“ na mjesto desnog ili lijevog veznog, upisao je 20 nastupa u Ligue 1, ukupno 622 minute i četiri pogotka.

‘Laska mi činjenica da me žele neki od najvećih klubova na svijetu, ali isto tako me oduševljava što Leipzig čini sve da ostanem u klubu’

Sezona 18/19 za Nkunkua je donijela novi statistički pomak, bio je na 22 ligaške utakmice, 1169 minuta, četiri gola i tri asistencije, međutim, bez ijedne minute u Ligi prvaka – a taj podatak je nešto govorio. Što se tiče pozicija koje je igrao, njegova svestranost je došla do izražaja: 11 puta je bio centralni vezni, osam puta desni vezni, dva puta ofenzivni vezni, po jednom lijevi vezni, drugi napadač, desno krilo i – desni bek.

Kad je u ljeto 2019. PSG doveo Andera Hereru i Idrissu Gueyea, bilo je jasno svima, naravno i samom Nkunkuu, da tada već 22-godišnji svestrani veznjak nije u ozbiljnim planovima matičnog kluba. Ni klub ni igrač nisu imali ništa protiv raskida suradnje, a nakon što su pregovori s Arsenalom propali, Ralf Rangnick, koji je upravo bio na odlasku iz RB Leipziga, uspio je nagovoriti Nkunkua na dolazak u Njemačku. Leipzig je tada već imao sjajnu momčad tog ljeta ojačanu s par sjajnih transfera – za 29 milijuna eura doveli su Danija Olma iz Dinama, Angelino je stigao na posudbu iz Manchester Cityja, Patrick Schick iz Rome, a Nkunku je plaćen 13 milijuna eura.

Nkunkua je u Leipzigu dočekao trener Julian Nagelsmann koji je upravo stigao iz Hoffenheima. Nagelsmann je praktički iz utakmice u utakmicu mijenjao formaciju svoje momčadi, od 3-1-4-2, preko 4-2-2-2 do 4-2-3-1, a Nkunku je najčešće igrao kao lijevi ili prednji vezni, s tim da je po potrebi igrao i na desnoj strani i kao drugi napadač. Pet golova i čak 15 asistencija bili su Nkunkuov statistički rezultat Nagelsmannovih taktičkih ideja. „Osjećam se oslobođeno, kao da sam procvjetao. Promjena kluba uopće nije bila loša ideja. Sada mogu reći da je moj odlazak iz Pariza i izlazak i zone komfora bio dobar izbor“, bile su Nkunkuove riječi tijekom prve sezone u Njemačkoj. Jasno i zašto, igrao je puno i dobro. Ono najvažnije – osjetio je da svi u klubu vjeruju u njega.

Nova ključna stvar dogodila se nakon sljedeće sezone u kojoj je Leipzig osvojio drugo mjesto u Bundesligi, a Nagelsmann preuzeo trenersku poziciju u Bayernu. Nkunku je igrajući na poziciji prednjeg veznog, od lijeve strane preko sredine do desnog krila, još uvijek uglavnom dosta daleko od suparničkog gola, upisao „samo“ šest golova i sedam asistencija. „Samo“ jer je dolaskom Jessea Marscha, aktualnog trenera Leeds Uniteda, Nkunku konačno zaigrao na poziciji na kojoj je najbolji. Njemački novinari cinično su, nakon što je Marsch već u prosincu 2021. dobio otkaz poslije samo sedam pobjeda iz 17 utakmica, pisali kako mu je jedini i najveći uspjeh bio što je Nkunkuu našao pravo mjesto na terenu.

Red Bull Leipzig osvojio je u svibnju njemački Kup pobijedivši Freiburg nakon izvođenja jedanaesteraca. FOTO: IMAGO/Sportfoto Rudel/GuliverImage

Nakon što je sezonu počeo s tri poraza u prva četiri kola Bundeslige i potopom 6-3 od Manchester Cityja (u kojem je Nkunku upisao hat-trick), Marsch je s 4-2-3-1 u kojem je Francuz igrao na krilu prešao na 3-4-2-1 i 3-4-1-2 u kojem je Nkunku igrao prednjeg veznog ili drugog, malo povučenijeg napadača. To se za Francuza pokazalo kao pun pogodak, a Domenico Tedesco, koji je naslijedio Marscha, nastavio je s istim idejama. Nkunku je na tim pozicijama dobio mogućnost raditi ono u čemu je najbolji – driblati i zabijati. Ulascima u prostore između linija Nkunku je, zahvaljujući brzini i sjajnom driblingu, uništavao suparničke obrane, a onda, s obzirom na to da je ordinirao blizu suparničkih golova, i vrhunski završavao napade. Statistika govori sve, 35 golova i 20 asistencija u sezoni u kojoj je RB Leipzig osvojio četvrto mjesto u Bundesligi i došao do polufinala Europske lige.

Nkunku sada može birati, između nekih od najvećih europskih klubova, gdje će nastaviti karijeru, a u RB Leipzigu opet će napuniti blagajnu i nastaviti niz fantastičnih poslova, a vjerojatno i ostvariti rekordni izlazni transfer. Prethodnih godina prodali su Nabyja Keitu u Liverpool za 60 milijuna eura, Timu Wernera za 53 milijuna u Chelsea, Dayota Upamecana u Bayern za 42,5 milijuna, Ibrahima Konatéa u Liverpool za 40 milijuna…

„Pariz je moj dom, a PSG je klub mog srca“, rekao je znakovito Nkunku novinarima pred početak Lige nacije. Iz PSG-a se nisu do sada previše oglašavali, ionako su bili zauzeti Kylianom Mbappéom kojeg su uspjeli uvjeriti da ne potpiše za madridski Real, nego da nastavi karijeru na Parku prinčeva.

Nkunku je odrastao u pariškom predgrađu Lagny-sur-Marne, odakle je i Paul Pogba. Nogomet je počeo trenirati kao šestogodišnjak u lokalnom malom klubu AS Marolles u kojem je proveo šest godina. Kad je 2015. potpisao prvi profesionalni ugovor s PSG-om, poslao je lopte i svu ostalu nogometnu opremu na adresu AS Marollesa s porukom: „Bok, Christophe, ovo je za klub. Nikada neću zaboraviti odakle dolazim.“ Christophe se preziva Parisot i predsjednik je prvog Nkunkuova kluba. „Poznam ga od šeste godine, kad je došao u naš klub. Bio je sramežljiv dečko, ali je s loptom činio čudesne stvari“, rekao je Parisot za The Athletic.

‘Kad sam bio dječak, imao sam problem s rastom i morao sam se na to priviknuti. Kad vam ljudi govore da ne igrate jer ste slabi, sitni, to utječe na vas’

Kad je imao 12 godina, Nkunku je na jednu sezonu prešao u Fontainebleau, klub iz istoimenog grada 55 kilometara jugoistočno od Pariza koji igra devetu francusku ligu. Tamo su ga zapazili veći klubovi, ali na probama u Lensu, Le Havreu i Monacu nije prošao, navodno je razlog uvijek bio isti – Nkunku je bio niži i fizički slabiji od većine ostale djece u klubovima i kao takav nije bio zanimljiv. Srećom, u PSG-u su ga kao 13-godišnjaka uzeli, a paralelno je ušao i u selekciju INF Clairefontaine. INF je kratica za Institut national du football, radi se o jednoj od 13 elitnih akademija pod okriljem Francuskog nogometnog saveza (FFF) tako da je Nkunku tjedne provodio u akademiji, a vikendima je igrao za mlađe kategorije PSG-a. Danas se prisjeća da mu nije bilo lako, prvenstveno u fizičkom smislu: „Kad sam ušao u momčad U-17, bio sam visok samo 1,60, ispočetka sam igrao za rezervnu momčad, znali su me spuštati i da igram za mlađe, u momčadi U-16.“

Ipak, Nkunku je, osim fizičkih karakteristika, imao sve ostalo i to nije moglo proći nezamijećeno. Brzo je napredovao, a u mlađim kategorijama PSG-a je najveći uspjeh ostvario u sezoni 2015/16 kad je njegova momčad ušla u finale UEFA Youth League, natjecanja poznatog kao juniorska Liga prvaka, gdje je s 2-1 bolji bio Chelsea. Nkunku je te sezone na putu do finala upisao četiri asistencije, više (osam) je imao samo Harry Chapman, tada član Middlesbrougha, a sada trećeligaša Blackburna. Baš kao nagradu za sjajne igre u UEFA Youth League, Laurent Blanc je nagradio Nkunkua debijem za seniore u spomenutoj utakmici protiv Šahtara.

„Kad sam bio dječak, imao sam problem s rastom i morao sam se priviknuti na to. Kad vam ljudi govore da ne igrate jer ste slabi, sitni, to utječe na vas. Moj mentalitet dolazi iz toga, pokušavam se adaptirati na svaku situaciju. Što je viši nivo, to je teže i to je ono gdje se pokazuju veliki igrači. Ne mogu reći da me moj uspjeh iznenadio. Radio sam za ovo. Jednoga dana kad završim karijeru, želim znati da sam dao sve od sebe, da sam išao do svojih limita i da ne žalim ni za jednim prelagano odrađenim treningom“, poručio je Nkunku.

Uz takav stav, nije čudo da Christopher Nkunku svake sezone igra sve bolje. Klub koji ga uspije dovesti imat će razloga za slavlje, koliko god koštalo.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.