PRISILNO OUTANJE POLITIČARA LGBTIQ+ udruge osudile Zagreb Pride: ‘Izgubili ste kompas’

Autor:

04.06.2018., Zagreb - Zastave duginih boja i ostale na Trgu kralja Tomislava najavljuju 17. Zagreb Pride. Povorka ponosa ove godine krenuti ce u subotu 9. lipnja ispred Mimare u 15.30.rPhoto: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Organizacija Zagreb Pride nedavno je objavila podatke o seksualnom identitetu svih članova Vlade Republike Hrvatske te o LGBT kandidatima i kandidatkinjama na izborima. Očekivano, stigla je reakcija šesnaest hrvatskih LGBTIQ+ organizacija koje poručuju: “Izgubili ste kompas”.

“U posljednjih nekoliko mjeseci, svjedočili smo nekoliko slučajeva prisilnog otkrivanja seksualnog identiteta unutar hrvatske LGBTIQ+ zajednice. Jedan od najupečatljivijih primjera je nedavna objava tzv. LGBT izbornog kompasa od strane udruge Zagreb Pride.

Taj dokument je bez pristanka svih osoba uključio imena deset kandidata i jedne kandidatkinje za parlamentarne izbore, označavajući ih kao LGBTIQ+ osobe. Takav čin izazvao je široko negodovanje, kako unutar same zajednice, tako i među njenim saveznicima, te je potaknuo raspravu o pravima na privatnost i osobnu autonomiju”, ističu organizacije u svom priopćenju.

‘To je duboko etičko pitanje s ozbiljnim implikacijama’

Nažalost, inicijative poput LGBT izbornog kompasa propustile su priliku za pružanje korisnih informacija za informirano glasanje i svele cijeli proces na površnu i vrlo plitku online kampanju, navode. Dodaju akcije poput ove Zagreb Pridea ne narušavaju samo integritet LGBTQ zajednice već i smanjuju mogućnost da njezini članovi i članice donesu promišljene odluke koje će utjecati na njihovu budućnost u idućim godinama.

“U svjetlu predstojećih izbora, važno je podsjetiti svaku osobu na njezinu dužnost da se informira i aktivno sudjeluje u izbornom procesu. Samo tako možemo osigurati da naša zajednička prava, ali i individualne vrijednosti, budu adekvatno zastupljeni i zaštićeni u političkim arenama. Pozivamo sve da pristupe izborima s razumijevanjem i odgovornošću”, poručuju organizacije.

Navode i da prisilno otkrivanje identiteta nije samo kršenje privatnosti, već se radi o “duboko etičkom pitanju s ozbiljnim implikacijama”. “Prisilno outanje može trajno narušiti mentalno zdravlje pojedinca te destabilizirati obiteljske odnose i ugroziti osobnu sigurnost”, iznose.

PRIVATNA STVAR ‘Zagreb Pride nije imao pravo ‘outati’ političare koji to nisu učinili sami’

‘Mora se izbjeći kršenje privatnosti’

“Akcije poput ove često gledaju na osobe samo kroz vrlo pojednostavljenu prizmu njihovog LGBTIQ+ identiteta, ignorirajući njihovu kompleksnu osobnost i profesionalni identitet”, stoji u priopćenju.

Dalje se navodi:

“Iako neki smatraju da prisilno outanje može biti opravdano u rijetkim situacijama – na primjer, kada pojedina osoba svojim djelovanjem šteti LGBTIQ+ zajednici – takvi slučajevi zahtijevaju pažljivo razmatranje. Načela proporcionalnosti moraju se primjenjivati kako bi se izbjeglo kršenje privatnosti i osiguralo da je djelovanje zaista u interesu zaštite prava zajednice. No, smatramo da bi ovakvo postupanje trebalo biti iznimka, a ne pravilo”, stoji u reakciji 16 hrvatskih LGBTQ+ organizacija.

Naglašavaju da organizacije koje zastupaju prava LGBTIQ+ osoba imaju ključnu ulogu u pružanju podrške i stvaranju sigurnog prostora za svakoga. Navode i da njihova uloga “nije poticanje ili forsiranje outanja, već omogućavanje okruženja u kojem svaka osoba može samostalno kontrolirati svoj proces otkrivanja identiteta”.

‘Pitanje izlaska iz ormara i dalje je izazov’

Dodaju kako to uključuje emocionalnu podršku, pristup psihološkim resursima i osiguranje da svaka osoba može svoj identitet komunicirati kada i kako to ona smatra prikladno.

“Umjesto stigmatizacije i prisile, smatramo da se trebamo fokusirati na razumijevanje i podršku unutar zajednice. Važno je dublje razumjeti zašto pitanje izlaska iz ormara danas u Hrvatskoj i dalje predstavlja izazov.

Socijalne norme, kulturološka očekivanja i postojeći zakonski okviri često oblikuju percepciju LGBTIQ+ identiteta, stvarajući barijere koje otežavaju ili usporavaju proces outanja. Rad na stvaranju sigurnog okruženja, gdje svaka osoba može živjeti autentično i bez straha od osude ili prisile, ključan je za napredak cijelog društva”, navode u priopćenju.

Načela kojima se mora ostati dosljedan

Bez obzira na političke ili društvene podjele takve organizacije moraju ostati dosljedne načelima pravednosti i poštovanja, zajedno se boreći za sreću i sigurnost svake osobe, ističu udruge.

“Ovim pristupom potičemo širu otvorenost društva, jačamo podršku koju ono pruža pojedinim osobama, te ih osnažujemo da s ponosom žive svoj istinski identitet – kakav god on bio”, zaključuju u priopćenju organizacije Ponosni Zagreb, kolekTIRV, Iskorak, Dugine obitelji, Zbeletron, K-zona, Lezbijska organizacija Rijeka „LORI“, LeZbor, Qsport Zagreb, House of Flamingo, Proces Pula, ZaPravo, Centar za građanske inicijative Poreč, Grof Darkula, Drum’nbijes i Neurodivergent Nights.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.