Primera: Sociedad deklasirao Bilbao u baskijskom derbiju

epa10892896 Athletic's midfielder Iker Muniain (L) in action against Real Sociedad's Martin Zubimendi (R) during the Spanish LaLiga soccer match between Real Sociedad and Athletic Club, in San Sebastian, Basque Country, Spain, 30 September 2023.  EPA/Juan Herrero

EPA/Juan Herrero

Nogometaši Real Sociedada deklasirali su Athletic Bilbao sa 3-0 u velikim baskijskom derbiju probivši se na četvrto mjesto španjolskog prvenstva.

Bila je to druga pobjeda Sociedada u posljednjih sedam međusobnih susreta. Domaćin je poveo u 30. minuti golom Robina Le Normanda, na 2-0 je povisio Takefusa Kubo u 48. minuti, a konačnih 3-0 postavio Mikel Oyarzabal u 66. minuti.

Real Sociedad je ovom pobjedom preskočio Atletico Madrid i Athletic Bilbao i sada je četvrti sa 15 bodova, šest manje od vodećeg Real Madrida koji je u ranije odigranom susretu na gostovanju prekinuo sjajnu seriju Girone nanijevši najugodnijem iznenađenju u Primeri prvi poraz ove sezone.

“Kraljevski klub” je na stadionu Municipal de Montilivi slavio sa 3-0 prekinuvši sjajnu seriju Girone koja je u prvih sedam kola upisala šest pobjeda i remi. Girona je odlično ušla u susret i u prvih pet minuta je imala dvije lijepe prilike. U trećoj minuti je pucao Yangel Herrera, ali preko gola, dok je samo minutu kasnije Viktor Tsygankov pogodio stativu.

Nakon početne inicijative domaćina, Real se uspio pribrati i u 17. minuti je stigao do vodstva golom Joselua kojem je fantastično “vanjskom” asistirao Jude Bellingham. Samo četiri minute kasnije Aurelien Tchouameni je nakon Kroosova ubačaja iz kornera pogodio za 2-0. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Bellingham postigavši u 71. minuti svoj šesti gol ove sezone. U posljednjim trenucima susreta “Kraljevski klub” je ostao s igračem manje nakon što je isključen Nacho Fernandez. Kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić nije nastupio za Real.

Getafe i Villareal su remizirali bez golova, dok su Rayo Vallecano i Mallorca odigrali 2-2. Domaćin je izvukao bod golom Radamela Falcaoa iz jedanaesterca u 12. minuti nadoknade. U prvom susretu ovoga kola Barcelona je na Olimpijskom stadionu pobijedila Sevillu sa 1-0, a susret je odlučio autogol Sergija Ramosa u 76. minuti.

U nedjelju se sastaju Almeria – Granada, Alaves – Osasuna, Atletico Madrid – Cadiz, te Real Betis – Valencia, dok u ponedjeljak igraju Las Palmas – Celta Vigo.

Na vrhu ljestvice se nalazi Real Madrid sa 21 bodom, Barca ima 20, Girona 19, a Real Sociedad 15 bodova. Slijede Athletic sa 14 i Atletico sa 13 bodova.

REZULTATI – 8. kolo:
Getafe – Villareal 0-0
Rayo Vallecano – Mallorca 2-2 (Garcia 4, Falcao 90+12-11m / Muriqi 44, Sanchez 59)
Girona – Real Madrid 0-3 (Joselu 17, Tchouameni 21, Bellingham 71)
R.Sociedad – Athletic B. 3-0 (Le Normand 30, Kubo 48, Oyarzabal 66)