Prevruće za rad? Kako je to pitanje zakonski riješeno u nekim europskim zemljama

Autor:

I kada su najviše temperature radnici neumorno rade na gradilištima 07.08.2018., Zagreb - Nakon sto je pogodio zapad i sjever Europe, toplinski val stigao je u Hrvatsku. Radnici na rekonstrukciji tramvajske pruge i ceste unatoc vsokim temperaturama ne staju sa radovima. rPhoto: Igor Kralj/PIXSELL

Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Čini se da zakonodavstvo u europskim zemljama nije uhvatilo korak sklimatskim promjenama i rastom vrućina vruća. Ovdje navodimo neke primjere zakonske regulative u Velikoj Britaniji i EU, a koje se tiču rada pri ekstremnim temperaturama.

Južna Europa priprema se za nove rekordne temperature ovog tjedna, dok toplinski val Kerber, prikladno nazvan po mitološkoj zvijeri koja čuva vrata pakla, nastavlja zahvaćati zemlje poput Španjolske, Italije i Grčke.

Budući da se ovaj tjedan očekuje da termometar dosegne 45 Celzijevih stupnjeva u Španjolskoj i da je najmanje 10 gradova u Italiji stavljeno u stanje pripravnosti, ponovno se pojavilo pitanje kada je “prevruće za rad”.

Prošlog ljeta, dok se Velika Britanija suočilo s prvim upozorenjem na ekstremnu vrućinu, britanski radnički sindikat GMB pozvao je na donošenje zakona o “prevrućem za rad” što je prije moguće kako bi se radnici zaštitili od prisiljavanja na rad pod vrućinom, opasno nezdravom temperature.

Njihov apel otvorio je pitanje: kada je prevruće za rad i zašto nema više pravila o tome?

Unatoč prošlogodišnjem pozivu na akciju od strane GMB-a, u Velikoj Britaniji još uvijek ne postoji propis koji definira koliko vruće radno mjesto mora biti prije nego što radnik može opravdano zatražiti da ga se pošalje kući, iako postoji preporučena minimum. Zdravstvene i sigurnosne smjernice zahtijevaju da radno mjesto bude “udobno”, ali definirana je samo pretjerana hladnoća, navodeći da temperature ne smiju pasti ispod 16 stupnjeva Celzijevih u uredskom okruženju ili 13 stupnjeva ako je posao fizički zahtjevan.

Ne spominje se gornja granica, koja se vjerojatno nije smatrala potrebnom prije nekoliko desetljeća, ali koja je sada gorući problem. Iznenađujuće, zemlje koje su puno više naviknute na visoke temperature nisu puno bolje pripremljene, unatoč riziku koji ekstremne vrućine predstavljaju za naše blagostanje. Na razini Europske unije ne postoji zajedničko pravilo koje definira maksimalnu dopuštenu temperaturu na radnom mjestu. Ali neke su zemlje implementirale svoje.

Francuska

U Francuskoj, “Code du Travail”, koji diktira zakone o radu u zemlji, ne određuje maksimalnu temperaturu na radnom mjestu, ali zahtijeva od poslodavaca da osiguraju da radnici mogu obavljati svoj posao u sigurnim uvjetima, što bi moglo uključivati ​​zaštitu od rizika koje predstavlja ekstremna vrućina. Prema članku kodeksa, poslodavci u građevinskom sektoru moraju svojim radnicima osigurati najmanje 3 litre vode dnevno i to bi se moglo smatrati ključnim olakšanjem tijekom vrućih dana. Druga odredba dopušta radnicima da prekinu svoje poslove kada se boje neposredne opasnosti po svoj život, ali hoće li to uključivati ​​toplinski val podložno je tumačenju i nije izričito definirano zakonom.

Italija

Talijanski zakon o radu ne definira maksimalnu dopuštenu temperaturu na radnom mjestu, ali, slično kao u Francuskoj, zahtijeva da poslodavci osiguraju da njihovi radnici mogu sigurno obavljati svoj posao. Prema odluci najvišeg žalbenog suda u zemlji iz 2015., radnici imaju pravo prekinuti svoju aktivnost, bez gubitka prihoda ili otkaza, ako njihov poslodavac ne jamči sigurne radne uvjete ili ih tjera da rade na “ekstramnim” temperaturama. U odluci iz 2015. sud je presudio u slučaju koji je uključivao ekstremno niske temperature, ali nema razloga zašto se ista smjernica ne bi primijenila na ekstremno visoke temperature.

Portugal

U Portugalu temperatura na radnom mjestu zakonski mora biti između 18 i 22 stupnja Celzija, iako pod određenim okolnostima može doseći najviše 25 stupnjeva Celzija. Najvažnije je da se vlažnost radnog mjesta također mora držati pod kontrolom i mora biti između 50 i 70%. Ovaj zakon, koji je desetljećima na snazi ​​u Portugalu, priznaje dužnost poslodavaca da osiguraju zdravlje i sigurnost svojih radnika, ali ne dopušta zaposlenicima da prestanu raditi kada im je radno mjesto prevruće.

Njemačka

Kako temperature rastu u Njemačkoj, kao i u većini zapadne Europe, Nijemci su se također počeli pitati koja su njihova prava kada je riječ o tome da budu “Hitzefrei auf der Arbeit” – bez topline na radnom mjestu — baš kao što je dozvoljeno studentima izvan škole zbog vrućine ljeti. Njemačka definira maksimalnu temperaturu koja bi trebala biti dostignuta na radnom mjestu kao 26 stupnjeva Celzijusa u normalnim okolnostima, ali to nije zakonska granica. Ako temperature prijeđu 26 stupnjeva Celzijusa, poslodavci moraju osigurati da radnici sigurno nastave sa svojom aktivnošću, uključujući osiguravanje pitke vode kada termometar dosegne 30 stupnjeva Celzija i dopuštanje stanki. Kada radno mjesto dosegne temperature iznad 35 stupnjeva Celzijusa, smatra se “neprikladnim” za rad osim ako se ne poduzmu daljnje mjere. To ne znači da radnici smiju ići kući: naprotiv, poslodavci bi se trebali pobrinuti da rashlade prostoriju.

Španjolska

Više od ostalih spomenutih zemalja, Španjolska vrlo jasno regulira maksimalnu temperaturu na radnom mjestu. Nacionalni institut za higijenu i zaštitu na radu navodi da je za rad u uredu potrebna temperatura između 17 i 27 stupnjeva Celzijusa, dok se posao koji zahtijeva lagani fizički napor treba obavljati na temperaturi između 14 i 25 stupnjeva Celzija. Ako poslodavac ne poštuje te zahtjeve, radnici ih mogu prijaviti državnom tijelu, Inspección de Trabajo y Seguridad Social (doslovno, inspekcija rada i socijalne sigurnosti) ili sindikatu radnika kako bi bili sigurni da se pridržavaju zakona.

Dakle, koliko su radnici zaštićeni od vrućine?

Nažalost za radnike, čini se da ova vrsta pravne zaštite od vrućine na radnom mjestu nije porasla tako brzo kao što su temperature na ovom planetu koji se zagrijava.

Doduše, u svih pet zemalja nacionalne smjernice zahtijevaju od poslodavaca dužnost brige prema svom osoblju, a neke čak dopuštaju radnicima da prekinu svoje aktivnosti u slučaju opasno visokih temperatura. Međutim, nejasno je koliko se često radnici mogu uspješno pobuniti protiv rada u ekstremno vrućim uvjetima.

Ali radnički sindikati pokušavaju navesti vlade da priznaju maksimalnu temperaturu na radnom mjestu, kao što vidimo u Velikoj Britaniji i Italiji, i možemo očekivati ​​da će tema postati sve spornija kako planet postaje topliji, a toplinski valovi sve češći.

Pogledajte kako to izgleda: Radnici u hladnjačama s vanjskih +35 odlaze na posao na -20 stupnjeva Celzijusa

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.