Pogledajte što se dogodilo te večeri u Vukovaru i je li Sučić uopće trebao platiti kaznu

Autor:

Dalibor Urukalovic/PIXSELL, Screenshot

Na kraju teksta je snimka nadzorne kamere kafića koju je prvi objavio Nacional

Bivši državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Stjepan Sučić i ravnatelj Memorijalnog centra Domovinskog rata u Vukovaru Krunoslav Šeremet platili su kazne za događaj koji se dogodio 28. studenoga prošle godine, samo pola sata nakon što su na snagu stupile nove mjera zaštite od zaraze koronavirusom. Naime, Sučić i Šeremet tada su se nalazili u lokalu Vukovarsko Pub u Vukovaru, baš kada je određeno da ugostiteljski objekti mogu raditi samo do ponoći.

Sučić i Šeremet za to su platili prekršajne kazne, a Sučić je platio i 176,25 kuna za štetu koju je prouzročio na vratima jedne od prostorija zgrade vukovarske policije u koju su nakon toga privedeni, javlja Jutarnji list.

Nacional je prvi dobio snimku iz kafića

Kafić Vukovarsko Pub ima postavljene sigurnosne kamere. Nacional je prvi dobio i objavio videosnimku sigurnosne kamere koja je otkrila detalje privođenja Stjepana Sučića i koja demantira policiju. Temeljem dostavljenog video materijala zapravo proizlazi da Sučić nije trebao platiti ništa, jer opiranja nije bilo.

Podsjetimo, policijski izvještaji i medijski napisi o događaju koji se dogodio samo pola sata nakon što je na snagu stupila odluka Stožera o zatvaranju svih ugostiteljskih objekata u ponoć, 28. studenoga prošle godine, navode da su Stjepan Sučić i Krunoslav Šeremet vrijeđali policajce te da su se opirali privođenju.

Sučić je, dodajmo i to, nakon što je priveden 28. studenoga prošle godine, ekspresno razriješen s te pozicije.

No snimka koja je odmah ustupljena Nacionalu otkrila je u najmanju ruku sumnju – i to ne samo na policijski izvještaj, već i na postupanje djelatnika policije te večeri.

Snimka pokazuje da nisu pružali otpor

Točno je i neosporno da snimka pokazuje da je Stjepan Sučić kršio mjere koje je tada Stožer upravo propisao, ali isto tako pokazuje da Sučić i Šeremet nisu pružali otpor prilikom privođenja u vukovarsku policijsku postaju.

Snimka traje dvije minute i 22 sekunde. Počinje u ponoć i 41 minutu 28. studenoga prošle godine i odmah se jasno vidi velik broj policajca koji su izašli na intervenciju. Po onome što se vidi sa snimke, u tom je prostoru bilo najmanje 10 policajca.

Dio njih su bili pripadnici temeljne, a dio pripadnici interventne policije.

Iako snimka nema audiozapis, vrlo se jasno može vidjeti da Stjepan Sučić prilikom uhićenja nije pružao otpor i da je mirno otišao s pripadnicima policije iz kafića. Sučić je u te dvije minute i 22 sekunde normalno komunicirao s policajcima. Ni iz jednog njegova poteza ne može se zaključiti da se opirao uhićenju.

Ekskluzivna videosnimka otkriva: Policija je lagala oko okolnosti privođenja Stjepana Sučića u vukovarskom kafiću

Policija tvrdi da su morali zvati interventnu

Međutim, policija je u priopćenju navela i da Krunoslav Šeremet nije želio poći s policajcima te da je zato pozvana interventna policija. Dodali su da se morala primijeniti fizička sila, pri čemu je došlo i do oštećenja inventara unutar lokala. Ujedno se navodi i da su policajci bili izloženi uvredama.

Na snimci se, međutim, vidi trenutak u kojem jedan od policajca uz primjenu sile Šeremeta izvodi iz kafića Vukovarsko pub. Šeremet ne pruža otpor, dok se policajac njemu obraća prilično agresivnim pokretima te ga izvodi van. Za to vrijeme Sučić razgovara s nekoliko drugih policajca, mirno stavlja novčanik u stražnji džep svojih hlača, oblači jaknu i bez ikakvog otpora izlazi iz Vukovarsko puba u kojem ostaju samo konobari i konobarice.

Policija je navela da su djelatnici vukovarske policijske postaje “28. studenoga oko 00:35 sati, u ugostiteljskom objektu u Vukovaru, zatekli nekoliko osoba u konzumiranju pića, a tom prilikom je došlo i do narušavanja javnog reda i mira”. Nadalje navode da Krunoslav Šeremet nije želio poći s policajcima u postaju te je zato pozvana i interventna policija.

Nevjerojatna brzina – sve se odvilo u manje od deset minuta

Ako je tako doista i bilo, onda se sve odvilo nevjerojatnom brzinom.

Bilo je dovoljno manje od deset minuta da policija uđe u kafić, legitimira sve prisutne, utvrdi da Sučić i Šeremet narušavaju javni red i mir te da se Šeremet opire uhićenju, potom pozovu interventnu policiju koja dolazi u mega ekspresnom roku pa već osam minuta nakon što su policajci ušli u kafić, izvode Šeremeta i Sučića i odvode ih u postaju.

Naravno da se iz navedene snimke ne može utvrditi što se dogodilo poslije te se ne može zaključivati kako se Sučić ponašao nakon dolaska u policijsku postaju, niti je li on doista rukom oštetio ulazna vrata. Ali, važno je naglasiti da snimka otkriva dovoljno detalja da se u sumnju dovede policijsko izvješće i okolnosti privođenja Stjepana Sučića i Krunoslava Šeremeta.

Da je slučaj dobio političku dimenziju, ustvrdili su i iz Nacionalnog sindikata policije. Rekli su da je Sučić pušten iz pritvora nakon intervencije državnog vrha, a naveli su i da su Sučić i Šeremet pod utjecajem alkohola odbijali napustiti prostor, uslijed čega su i narušavali javni red i mir, galameći i razbijajući boce i čaše. Međutim, iz videosnimke to se ne može utvrditi jer se ni u jednom trenutku ne vidi razbijanje boca i čaša.

VIDEOSNIMKA OTKRIVA: Policija je lagala oko okolnosti privođenja Stjepana Sučića u vukovarskom kafiću

Postoji li politička pozadina slučaja?

Činjenica je da su Sučić i Šeremet kršili mjere Nacionalnog stožera, ali postavlja se pitanje je li policijska reakcija bila primjerena, odnosno postoji li iza ovog slučaja i neka politička pozadina.

Podsjetimo i što je rekao izvor blizak Sučiću. Naveo je kako su se on i Šeremet na tom mjestu pojavili iz privatnih razloga. Taj izvor to opisuje ovako:

„Taj kafić zapravo drži sin njegova suborca koji je poginuo tijekom opsade Vukovara. I Sučić se pojavio pozdraviti ga u jednoj sasvim privatnoj posjeti. To se zbilo u vrijeme kada to nije bilo dopušteno, Sučić je toga svjestan, žali zbog toga, ali nije imao namjeru ismijavati ni mjere, niti Stožer. Cijela priča je napuhana iz vjerojatno nekih sasvim drugih razloga. Moguće je da je nekome zasmetalo to što on radi na pronalaženju nestalih u Domovinskom ratu, ali teško je tvrditi to bez ograda“.

Kako znamo, ministar branitelja Tomo Medved prihvatio je Sučićevu ostavku, ali ga je ubrzo ponovno angažirao na temelju ugovora o djelu, i to na poslovima vezanim uz nestale branitelje iz Domovinskog rata.

U nastavku je snimka nadzorne kamere kafića koju je prvi objavio Nacional.

Pogledajte je li bilo opiranja policiji i može li se zaključiti da iza slučaja postoji politička pozadina.

 

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.