Poetika otoka, očaj i smrt na istom mjestu: Filmsko remek-djelo iz kojeg se može naučiti više nego iz vijesti

Autor:

"Gori more"/Screenshot

U splitskoj Kinoteci Zlatna vrata u utorak, 17. listopada u 20:00 sati bit će prikazan film “Gori more” (Fuocoammare), dokumentarno remek-djelo redatelja Gianfranca Rosija, (pobjednik Berlinalea), snimano na Lampedusi, otoku koji je postao sinonim migrantske krize. Jedan je to od najnagrađivanijih filmova ovoga stoljeća. Počeo je sa Zlatnim medvjedom u Berlinu, potom nominacijom za Oscara, a nakon toga je osvojio brojne nagrade – od većih i manjih festivala do izbora u različitim publikacijama i web stranicama vezanima uz film. Odmah je ušao i na listu najboljih filmova 21. stoljeća.

Najveća nagrada Rosijeva nagrađenog dokumentarca, kako ističu iz organizacije splitske Kinoteke, leži upravo u tome što je za publiku širom Europe učinio ono što je izrekao kritičar Guardiana: „Imam osjećaj da sam iz ovog filma naučio više nego iz ijednih TV vijesti. Gori more filmsko je remek-djelo.”

Film nježno isprepliće svakodnevicu ribarskih obitelji koji žive na Lampedusi, sa sudbinama afričkih izbjeglica kojima je taj otok najbliže europsko kopno. Upravo ta nježnost, nenametljivost dokumentariste je potresna. Poetična jednostavnost otočke rutine u užasnoj je, neizrecivoj suprotnosti sa očajem i smrću koji se, utjelovljeni u izgladnjelim ljudima, nasukavaju na njihove obale. More, koje jedne hrani a druge ubija, snažan je motiv, a otočki liječnik, osoba koja unatoč svim preprekama i oskudici vremena, resursa i podrške, iz dana u dan sanira ozlijede, hrani, liječi i nudi utjehu fizičko je, ali i simboličko mjesto na kojem se ta dva svijeta susreću.

Press

Liječnik iz Lampeduse, Pietro Bartolo, koji je zdravstveno zbrinuo oko 250,000 izbjeglica, nakon ovog filma izabran je za zastupnika u EU parlamentu.

“Piratska skrb” Tomislava Medaka – Kako smo došli do toga da je solidarnost postala protuzakonita?

Film “Gori more” bit će prikazan u sklopu programa “Soljenje pameti”. Gost je Tomislav Medak, jedan od inicijatora međunarodnog istraživačkog projekta i mreže protagonista/-ica piratske skrbi. Govorit će tome što bi to bila piratska skrb i kako smo došli do toga da je solidarnost postala protuzakonita, a skrb za one čiji su životi i prava ugroženi outsourceani volonterima koji unatoč zabranama i riziku za vlastitu dobrobit, pomažu i skrbe.

Iz Zlatnih vrata ističu i kako je ulaz besplatan, jer govori o skrbi te kao i skrb sama – mora biti dostupna.

“Živimo u svijetu u kojem se hapse oni koji spašavaju ljude od utapanja. U svijetu u kojem nekome tko downloada znanstvene članke prijeti 35 godina zatvora, a feministički kolektivi riskiraju kazneni progon jer pomažu ženama u prekidu trudnoće. Ljudi dolaze pod udar zakona jer daju hranu siromašnima, lijekove bolesnima, vodu skapavajućima, krov nad glavom beskućnicima. Unatoč tome ne posustaju. Oni su pirati skrbi”, navodi organizator o samoj temi te ističe kako je bitna odrednica piratske skrbi  – neposluh – spremnost da se krše zakoni koji onemogućuju pomoć najranjivijima, i solidarnost prema diskriminiranima. Zajedničko različitim praksama piratske skrbi je neminovna politizacija, tj. dovođenje u pitanje društvenog statusa quo.

Tomislav Medak istraživač je s doktoratom o tehnopolitici i planetarnoj ekološkoj krizi stečenim pri Centru za postdigitalne kulture Sveučilišta u Coventryju. Član je teorijskog i izdavačkog tima Multimedijalnog instituta, supokretač projekta Piratska skrb, a donedavno i umjetnik u izvedbenom kolektivu BADco.

“Piratska skrb” je međunarodni istraživački projekt i mreža protagonista/-ica koji/-e se suprotstavljaju kriminalizaciji solidarnosti i zalažu za zajedničke infrastrukture skrbi.

“Fuocoammare” (Požar na moru), talijanski dokumentarac o migrantima dobio Zlatnog medvjeda u Berlinu

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.