Podaci iz Kine prigušili optimizam i zadržali cijene nafte na 80 dolara. OPEC očekuje blago posustajanje prodaje

Autor:

foto:Gene Gallin, Unsplash

Cijene nafte zadržale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima na 80 dolara budući da je trgovce zabrinuo pad kineskog izvoza, koji signalizira slabu potražnju u svjetskom gospodarstvu u uvjetima podignutih troškova zaduživanja.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje trgovine i iznosila je 80,10 dolara. Značajnijih promjena nije bilo ni na američkom tržištu gdje se barelom trgovalo po 75,67 dolara.

Tržišta je u srijedu podupro podatak da je inflacija u SAD-u osjetno oslabila i u lipnju, kliznuvši na tri posto, najnižu razinu u više od dvije godine, što bi moglo navesti središnju banku da okonča ciklus zaoštravanja monetarne politike.

U četvrtak raspoloženje su prigušili podaci iz Kine koji su pokazali oštar pad izvoza u lipnju i signalizirali slabu potražnju u svjetskom gospodarstvu u uvjetima podignutih kamatnih stopa i geopolitičkih napetosti.

Međunarodna agencija za energiju (IEA) prognozirala je pak u četvrtak da će potražnja za naftom ove godine dosegnuti rekordnu razinu, iako bi povećanje trebalo biti nešto slabije no što se očekivalo zbog problema u gospodarstvu.

OPEC očekuje tek blago posustajanje potražnje za naftom u 2024.

OPEC je u četvrtak neznatno podigao prognozu rasta potražnje za naftom u ovoj godini i prognozirao tek blago posustajanje u 2024., predviđajući kontinuirani oporavak kineskog gospodarstva od posljedica mjera suzbijanja pandemije.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) povisila je prognozu rasta svjetske potražnje za naftom u 2023. za 90.000 barela dnevno, na 2,44 milijuna barela dnevno.

U idućoj godini potražnja bi trebala porasti za 2,25 milijuna barela dnevno, procjenjuju.

Grupa i njezini saveznici, uključujući Rusiju, odlučili su u lipnju produljiti sporazum o ograničenju opskrbe na iduću godinu kako bi podržali tržište.

Politika prevencije OPEC+ i smanjena opskrba stabilizirali su tržište i zato se “očekuje da će se fundamenti na tržištu nafte kojima svjedočimo ove godine zadržati i u 2024.”, stoji u izvješću.

“U 2024. potrošnju nafte potaknut će solidan globalni gospodarski rast u kontekstu nastavljenog oporavka u Kini”, predviđaju.

Navode da je unatoč dogovorenom smanjenju njihova proizvodnja u lipnju blago porasla, na 28,19 milijuna barela dnevno, predvođena Iranom i Irakom.

OZNAKE: cijena, opec, nafta

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.