Peking bi prihvatio prijedlog Elona Muska, Taipei ga ‘popljuvao’: “Naša sloboda i demokracija nisu na prodaju!”

Autor:

Indonesian President Joko Widodo talks with Founder and CEO of Tesla Motors Elon Musk during their meeting at the SpaceX launch site in Boca Chica, Texas, U.S., May 14, 2022. Courtesy of Laily Rachev/Indonesia's Presidential Palace/Handout via REUTERS  ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. MANDATORY CREDIT. Photo: INDONESIA'S PRESIDENTIAL PALACE/REUTERS

IAL PALACE/REUTERS/PIXSELL

Dok su napetosti između Kine i Tajvana na najvišoj točki zadnjih desetljeća, dužnosnici na tih zemalja sukobili su se posljednjih dana oko  ideje milijardera Elona Muska. Najbogatiji čovjek svijeta je u intervjuu sugerirao da bi se neprijateljstva između njih mogla riješiti ako bi Taipei prepustio dio kontrole nad upravljanjem otokom Pekingu, što je izazvalo pohvale iz Kine i predvidljivi bijes u Tajvanu, piše CNN.

“Moja preporuka… bila bi smisliti posebnu administrativnu zonu za Tajvan koja je razumna, što vjerojatno neće sve usrećiti”, rekao je Musk za Financial Times u intervjuu objavljenom u petak. “Moguće je, i mislim da je vjerojatno, zapravo, da bi mogli imati aranžman koji je blaži od Hong Konga.”

Kineski veleposlanik u Sjedinjenim Državama, Qin Gang, zahvalio je Musku na njegovom prijedlogu u subotu , pozivajući na “mirno ujedinjenje po principu jedna zemlja, dva sustava”.

Ali tajvanski predstavnik u SAD-u, Bi-khim Hsiao, napisao je: “Tajvan prodaje mnogo proizvoda, ali naša sloboda i demokracija nisu na prodaju.”

Kineska vladajuća Kineska komunistička partija smatra Tajvan dijelom svog teritorija, unatoč tome što nikada nije njime upravljala, i dugo obećava da će “ponovno ujediniti” otok s kineskim kopnom, ako bude potrebno i silom. Tajvan, demokracija s 23 milijuna ljudi, oštro se protivi polaganjima Pekinga na otok.

Peking je ponudio Tajvanu sustav upravljanja “jedna država, dva sustava”, sličan Hong Kongu, ali su to odbile sve glavne političke stranke na otoku i prijedlog je dobio vrlo malu podršku javnosti.

Na brifingu 7. listopada, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning rekao je da je “tajvansko pitanje unutarnja stvar Kine”.

“Kineski stav o rješavanju pitanja Tajvana je dosljedan i jasan. Ostajemo predani osnovnom načelu mirnog ponovnog ujedinjenja i ‘jedna zemlja, dva sustava’, rekao je. “U isto vrijeme, odlučno ćemo poraziti pokušaje provođenja separatističke agende ‘neovisnosti Tajvana’, odbiti uplitanje vanjskih sila i zaštititi naš suverenitet i teritorijalni integritet.”

Wang Ting-yu, viši zastupnik tajvanske vladajuće Demokratske progresivne stranke, žestoko je kritikovao Muska u objavi na Facebooku u subotu. “Muskovo rješenje je ustupak žrtvama”, rekao je.

Muskovi komentari o Tajvanu dolaze nekoliko dana nakon što je naljutio ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog jer je na Twitteru objavio “mirovni” plan između Rusije i Ukrajine, predlažući da Kijev trajno ustupi Krim Moskvi i održi nove referendume u regijama koje je pripojila Rusija – ovaj put pod nadzorom Ujedinjeni narodi.

“Koji vam se Elon Musk više sviđa?” upitao je Zelensky svoje sljedbenike na Twitteru koristeći funkciju anketiranja platforme društvenih medija.

“Onaj koji podržava Ukrajinu” ili “Onaj koji podržava Rusiju”.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.