OPREZ! U strahu od sabotaže šefica Narodnih novina angažira zaštitare da čuvaju stroj za tiskanje glasačkih listića

Autor:

Igor Soban, Neva Zganec, Boris Scitar/VLM/PIXSELL

Silvija Žužul, donedavno jedina članica Uprave Narodnih novina, zbog straha za vlastitu sigurnost odlučila je postaviti zaštitare ispred hale gdje će se tiskati izborni listići. Nakon zagonetnog sastanka s predsjednikom Skupštine Narodnih novina Damirom Habijanom, Darija Prša, bivša šefica tvrtke, dala je ostavku i otišla raditi u izdavačku tvrtku Šeksova nećaka Bojana Divjaka koji može imati poslovni interes i preuzeti taj posao vrijedan 25 mil. eura. Divjak je boravio u Narodnim novinama i zadnji radni dan Darije Prše

Silvija Žužul, do sredine proteklog tjedna jedina članica Uprave Narodnih novina, državne tvrtke zadužene za tiskanje glasačkih listića za nadolazeće parlamentarne izbore, zatražila je ponude nekoliko zaštitarskih tvrtki da najpovoljniju od njih angažira za čuvanje tiskarskog stroja na kojem će se tiskati glasački listići. Ona će to napraviti zato što je u strahu od sabotaže tiskarskog stroja s ciljem da se utječe na proces tiskanja predizbornih listića, a naročito zbog straha od manipulacija, moguće čak i lažiranja rezultata parlamentarnih izbora.

U proces angažiranja zaštitara Silvija Žužul krenula je nedugo nakon što je bivša predsjednica Uprave Darija Prša nenadano i pod nerazjašnjenim okolnostima dala ostavku.

“Zaštitari bi do izbora trebali stajati ispred hale gdje će se tiskati listići. Postupak izbora, odnosno nabave je već pokrenut. Jer u slučaju da se nešto dogodi sa strojem, alternativna opcija bila bi privatna tiskara, što nitko ne želi, a posebno ne ministar gospodarstva Damir Habijan, inače predsjednik Skupštine Narodnih novina”, tvrdi Nacionalov izvor. Ta dramatična zbivanja izravna su posljedica žestokog frakcijskog obračuna dviju struja unutar HDZ-a. Otkrili su to Nacionalu izvori koji o spomenutim zbivanjima imaju neposredna saznanja, ali zbog straha od političke odmazde interesnih frakcija unutar HDZ-a zasad žele ostati anonimni. Isti izvori decidirano tvrde da Silvija Žužul strahuje i za vlastiti život.

Članica Uprave Narodnih novina i članica HDZ-a Silvija Žužul našla se na udaru druge struje HDZ-a, bliske ministru vanjskih i europskih poslova Gordanu Grliću Radmanu i Vladimiru Šeksu, a zbog pokušaja podmetanja u strahu je i za vlastiti život. FOTO: Boris Scitar/VLM/PIXSELL

Nacionalovi izvori tvrde da je Silvija Žužul odlučila angažirati zaštitare jer sumnja da ju pokušava sabotirati interesna hobotnica čiji kraci sežu prema utjecajnom veteranu HDZ-a Vladimiru Šeksu. Preciznije, ti izvori tvrde kako Silvija Žužul sumnja da je želi sabotirati netko blizak bivšoj predsjednici Uprave Dariji Prši, HDZ-ovki bliskoj ministru vanjskih i europskih poslova Gordanu Grliću Radmanu koja je nakon ostavke koju je dala praktički preko noći i bez jasnog razloga, prešla raditi u osječku tvrtku Media Solutions, čiji su vlasnici odvjetnik Oleg Uskoković i Bojan Divjak, nećak HDZ-ova Vladimira Šeksa.

Uskoković i Divjak vodeći su ljudi Glasa Slavonije, Divjak je predsjednik Uprave, a Uskoković predsjednik Nadzornog odbora. Njih su dvojica nedavno preko tvrtke Media Solutions preuzeli Novi list, a Darija Prša je ekonomistica i članica HDZ-a koja je slovila kao probrani kadar ministra vanjskih i europskih poslova Gordana Grlića Radmana i premijerova posebnog savjetnika Mate Granića.

Prije nego što je Darija Prša dala neočekivani otkaz, Bojan Divjak u više je navrata viđen u sjedištu Narodnih novina, a čak se tvrdi da je bio u uredu Darije Prše i na dan kad je ona odlazila iz te tvrtke. Zasad se tek naslućuje što je on tamo radio i je li Darija Prša imala s njim neke tajne dogovore.

Novi ministar gospodarstva Damir Habija nije bio impresioniran prohtjevima bivše predsjednice Narodnih novina Darije Prše, koja je u bliskim odnosima s nećakom Vladimira Šeksa, da ju primi nasamo. FOTO: Neva Zganec, Igor Soban/PIXSELL

Činjenica je da je Šeksov nećak Divjak u izdavačkom poslu te da može imati u najmanju ruku poslovni interes da preuzme posao tiskanja izbornih listića.

Za regularnost izbornog procesa krajnje je zabrinjavajuća već i činjenica da postoji potreba za angažiranje zaštitarske tvrtke da čuva tiskarski stroj za tiskanje glasačkih listića. Dodatno šokira legitimna dilema radi li se o pokušaju destrukcije ove tvrtke kako bi se ona dovela u fazu nestabilnosti upravo uoči izbora ili je posrijedi isključivo uski financijski interes zainteresiranih poduzetnika. Na poslu s tiskanjem izbornih listića, naime, Narodne novine trebaju prihodovati oko 25 milijuna eura, a ove godine taj posao obavit će se upravo u njihovoj tiskari – dok je u nekim ranijim slučajevima, na lokalnim izborima 2017. i 2021., tadašnja uprava tvrtke ove poslove prosljeđivala privatnicima.

U središtu spomenute prvorazredne političke drame nalazi se bitka za kontrolu nad strojem za tiskanje glasačkih listića, jer se u slučaju bilo kakvog kvara ili sabotaže tog stroja, otvara pitanje tko će i na kojem stroju tiskati glasačke listiće. Zakon propisuje da tisak izbornih listića mora biti u nadležnosti državnih tiskara, ali već se dogodilo, i to na lokalnim izborima 2017. i 2021. da su Narodne novine, umjesto da posao odrade same, povjerile ga privatnim tiskarama.

‘U slučaju da se nešto dogodi sa strojem, alternativna opcija bila bi privatna tiskara, što nitko ne želi, a posebno ne ministar gospodarstva Damir Habijan, inače predsjednik Skupštine Narodnih novina’

Na pitanje gdje su se tiskali listići za lokalne izbore 2017. i 2021. budući da je tadašnja uprava Narodnih novina taj posao proslijedila privatnicima te znači li to da tada nisu poštovani zakonski akti koji propisuju da je tiskanje izbornih listića u nadležnosti državnih tiskara, glasnogovornik Narodnih novina Bojan Vinek odgovorio je sljedeće:

“Tiskanje izbornih listića za lokalne izbore prijašnjih se godina djelomično ponekad odvijalo u privatnoj tiskari, kada se zbog rokova i kapaciteta nije moglo drugačije otisnuti na vrijeme, a Vjesnikova tiskara nije bila adekvatno tehnički opremljena za potrebni tisak. Taj se proces odvijao uz nadzor i kontrolu Narodnih novina d.d., koje su zakupile dio kapaciteta. Odlukom tadašnjih Uprava, tiskalo se u tiskari Print Centar Krapina, koja je bila pouzdan poslovni partner. Zbog kratkog razdoblja – od dobivanja odobrenih službenih lista do roka isporuke – nije bilo moguće odabrati partnera putem javne nabave.”

Proces tiskanja glasačkih listića nominalno je pod strogom kontrolom Državnog izbornog povjerenstva, ali se uoči ranijih izbora u više navrata već otvaralo pitanje jesu li moguće i neke manipulacije. Po zakonu posao tiska glasačkih listića smije raditi samo državna tiskara, međutim trenutno u državnom vlasništvu postoji samo jedan stroj koji može tiskati listiće, a taj se stroj nalazi na izdvojenoj lokaciji u nekadašnjoj Vjesnikovoj tiskari, ali njime upravljaju Narodne novine.

Iz Službe za odnose s javnošću Narodnih novina Nacionalu su i službeno potvrdili kako se “tiskanje listića uvijek odvija pod posebnim sigurnosnim uvjetima”. Na dodatno pitanje da pojasni što podrazumijevaju sigurnosni protokoli, odgovorio je: “O detaljima sigurnosnih uvjeta pod kojima se odvija tisak glasačkih listića ne možemo detaljno govoriti, ali cijeli proces je pod video i fizičkim nadzorom ovlaštenih osoba. Uvijek je tiskanje izbornih listića pod posebnim sigurnosnim uvjetima.”

Bivša predsjednica Uprave Narodnih novina Darija Prša nakon nagle ostavke prešla je raditi u tvrtku Media Solutions, čiji je suvlasnik Bojan Divjak (na slici desno), nećak Vladimira Šeksa. FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Izvor Nacionala s neposrednim saznanjima o zbivanjima u Narodnim novinama tvrdi da je Darija Prša, dok je bila na mjestu predsjednice Uprave, željela provesti neke odluke mimo Silvije Žužul i još jednog člana Uprave, odnosno samostalno potpisivati odluke, ali je bivši ministar gospodarstva Davor Filipović to spriječio nakon što ga je na sve upozorio bivši član Uprave Narodnih novina Robert Hirc. Jedan od Nacionalovih izvora blizak Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja i Narodnim novinama tvrdi:

“Filipović je kao predsjednik Skupštine promijenio Statut na način da Darija Prša može zastupati Upravu samo zajedno s još jednim članom, a ne samostalno kako je ona htjela. Ona je užasno patila od toga da ona mora biti glavna, ponavljala je neprestano kako je ona predsjednica i kako se samo nju mora slušati, Hirc i Silvija Žužul žalili su se da ih ona terorizira, da ih je izostavljala sa sastanaka, špijunirala s kim piju kave, a istovremeno u firmu dovodila tog Divjaka. Mislim da je ona na kraju morala otići jer je vlast prelomila kad su shvatili s kim imaju posla. Zanimljivo je da je dala ostavku dan nakon sastanka s novim ministrom gospodarstva Damirom Habijanom. On je poludio na nju jer je, kad je postao ministar, pozvao na sastanak Upravu Narodnih novina, a ona je odbila doći u društvu Silvije Žužul, već je tražila da ju primi nasamo. Kad je on rekao da to ne dolazi u obzir i da on ne prima pojedinačne članove uprava, već samo uprave kao kolektivna tijela, rekla je da ne može doći. Kad joj je dao drugi termin, izmotala se da je bolesna, a treći put je on već stvarno bio bijesan pa ju je ipak primio nasamo. Međutim, nešto se dramatično moralo dogoditi na tom njihovu sastanku jer je dan nakon toga ona dala ostavku.”

Izvori upućeni u događanja u Narodnim novinama tvrde da je zbog svega toga članica Uprave Silvija Žužul, koja posljednjih mjesec dana sama vodi poslovanje te tvrtke, do te mjere zastrašena da se boji za sigurnost stroja, ali i za vlastitu sigurnost i to zato što se posljednjih tjedana našla na meti dobro koordiniranih pokušaja udara za koje sumnja da dolaze upravo od Darije Prše.

Bivša predsjednica Uprave Narodnih novina Darija Prša na primopredaji dužnosti pojavila se s Bojanom Divjakom koji je i ranije viđen u tvrtki. FOTO: Screenshot/HRT

Silvija Žužul zastrašena je do te mjere da se boji da bi joj netko mogao fizički nauditi jer je, kad je ostala sama u Upravi, shvatila da ju bivša predsjednica Uprave ili njoj bliski pojedinci na razne načine pokušavaju i medijski diskreditirati. Ona ne zna na što su sve ti ljudi spremni i s kojim su ciljem medijima pokušali plasirati lažne informacije protiv nje. Ta je priča još intrigantnija ako se zna da su i bivša predsjednica Uprave i aktualna članica Uprave – članice HDZ-a. No iza toga se krije pokušaj destabilizacije Uprave kako bi se pokušali stvoriti uvjeti da stroj za tiskanje glasačkih listića ostane bez nadzora, možda čak i kako bi se stroj onesposobio, a netko drugi preuzeo tiskanje glasačkih listića”, tvrdi Nacionalov izvor blizak Narodnim novinama.

O tim događajima počelo se komentirati i u krugu zagrebačkih HDZ-ovaca gdje se čak pojavila neprovjerena, a zapravo lažna informacija da je bivša predsjednica Uprave prodala stroj za tiskanje listića. Da je informacija lažna Nacionalu su potvrdili izvori bliski vrhu Narodnih novina.

“Da su Narodne novine prodale stroj, ne bi imale na čemu raditi. A stroj na kojem se tiskaju listići nije u vlasništvu Narodnih novina, već je riječ o stroju u vlasništvu Vjesnika. Ta je tvrtka trenutno u postupku likvidacije, njihov je likvidator odvjetnik Tomislav Orehovec, ali stroj je i dalje njihov”, pojašnjava Nacionalov sugovornik. Sve to samo ilustrira u kakvom bi se ozračju trebale odvijati pripreme za predstojeće izbore.

U tim dramatičnim okolnostima Vlada je na zatvorenoj sjednici u četvrtak, 14. ožujka, za privremenog predsjednika Uprave Narodnih novina imenovala Alena Gereka, HDZ-ovca iz Zaboka, bliskog bivšem predsjedniku HDZ-a Krapinsko-zagorske županije Žarku Tušeku, koji je dao ostavku nakon što je objavljena snimka na kojoj se čulo kako pokušava podmititi jednog vijećnika.

‘Tiskanje izbornih listića za lokalne izbore prijašnjih se godina djelomično ponekad odvijalo u privatnoj tiskari Print Centar Krapina, koja je bila pouzdan poslovni partner’, potvrdili su iz Narodnih novina. FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

“Donesen je Zaključak kojim se Nadzornom odboru društva Narodne novine d.d. predlaže imenovanje Alena Gereka predsjednikom Uprave do imenovanja predsjednika Uprave putem javnog natječaja, na razdoblje od najduže šest mjeseci”, stoji u priopćenju Vlade od 14. ožujka. Odluka o imenovanju novog, privremenog predsjednika Uprave dogodila se svega nekoliko dana nakon što je Nacional u pretprošlom broju upozorio da je Uprava Narodnih novina uoči izbora ostala na samo jednoj članici Uprave te da se ondje događaju nesmiljeni obračuni.

Silvija Žužul, inače diplomirana pravnica koja je prethodno radila na HRT-u i u također državnoj tvrtki APIS IT, našla se pod udarom niza zasad skrivenih izvora koji su u brojne medije, pa tako i u Nacional, pokušali plasirati informacije o njenim navodno nezakonitim ili nemoralnim postupcima. Kad su prije dva tjedna krenuli napadi na Silviju Žužul, Nacionalov sugovornik iz Narodnih novina ovako je sve komentirao:

„U pozadini se, po svemu sudeći, zapravo odvija bitka oko posla tiskanja izbornih listića koji je Silvija Žužul odlučila potpuno izvesti unutar tvrtke i bez angažmana privatnih podizvođača i kooperanata. Upravo zato onda gotovo danonoćno boravi u tvrtki i brine se kako bi sve bilo spremno i funkcionalno. Papir za listiće već je nabavljen u skladu s predviđenom procedurom i čuva se u posebnim uvjetima, no pravi posao je oko same tiskare: treba osigurati da stroj radi bez greške, da ima dobru vezu sa serverima i da se pritom ne dogodi nikakav zastoj ili nejasnoća.

Tiskara se upravo zato stavlja u pogon svakoga dana, baš kako ne bi došlo do nekakve greške.“

Zadržavanje postojećeg stanja i nastojanje da uoči tiskanja izbornih listića ‘’ne dođe do nekakve greške’’, uskoro će pripomoći i zaštitari.

Vlada je za privremenog predsjednika Uprave Narodnih novina imenovala Alena Gereka, HDZ-ovca iz Zaboka, bliskog bivšem predsjedniku HDZ-a Krapinsko-zagorske županije Žarku Tušeku


‘Tiskanje listića se uvijek odvija pod posebnim sigurnosnim uvjetima te će tako biti i ove godine’

Nacional je Upravi Narodnih novina postavio više pitanja o postupku tiskanja izbornih listića.

1. Možete li navesti gdje će se točno tiskati izborni listići i kada počinje tiskanje, koliko dana uoči izbora?

Tisak izbornih listića odvijat će se u tiskari Narodnih novina te u zakupljenom prostoru Vjesnika d.d. u likvidaciji, koji je pod potpunom kontrolom Narodnih novina. Početak tiskanja ovisi o dostavljenim odobrenim službenim listama od strane Državnog izbornog povjerenstva (DIP).

2. Je li tiskanju listića nazočno povjerenstvo i tko su članovi tog povjerenstva (koje institucije i ako imate imena osoba)?

Kao i većina izbornog procesa, i tiskanje listića je pod kontrolom DIP-a, s kojim Narodne novine usko surađuju tijekom cijelog procesa, a sukladno sklopljenom sporazumu.

3. Je li stroj za tiskanje listića u vlasništvu Narodnih novina ili neke druge tvrtke, gdje se točno stroj nalazi i koliko otprilike stoji tiskanje? Koliko se točno listića tiska? Što se događa s viškom listića nakon izbora?

Poznato je da zakonski akti propisuju kako je tiskanje izbornih listića u nadležnosti državnih tiskara. Kao što smo naveli, tisak će se odvijati na dvije lokacije koje će koristiti isključivo Narodne novine d.d.. Društvo je u tu svrhu sklopilo ugovor s tvrtkom Vjesnik d.d. u likvidaciji i Ministarstvom prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine te će koristiti prostorije i tiskarski stroj koji su predmet spomenutog ugovora.

Točan broj listića ovisi o podatcima iz DIP-a. Na svako izborno mjesto se dostavlja točan broj listića prema specifikaciji, dok se višak otisnutih listića uništava u našoj tiskari, uz prisustvo povjerenstva sastavljenog od predstavnika DIP-a i Narodnih novina d.d.. Istovremeno se uništava i dio tiskanog izbornog materijala, tonirani papir na kojem su obavljane probe za tisak glasačkih listića i tzv. škart. Neiskorišteni izborni listići koji ostanu na biralištima i njihovo uništavanje, nisu u nadležnosti Narodnih novina d.d..

4. Nalazi li se stroj pod posebnim sigurnosnim protokolima, tko brine o sigurnosti i održavanju stroja?

Tiskanje listića se uvijek odvija pod posebnim sigurnosnim uvjetima te će tako biti i ove godine na obje lokacije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.