Pandemijski balon tehnoloških divova je prsnuo. Slijede mnogobrojna otpuštanja

Autor:

Carles Rabada,Unsplash

U siječnju 2021. izvršni direktor Microsofta Satya Nadella govorio je uzvišenim riječima o tome kako je prva godina pandemije izazvala nevjerojatan pomak prema online uslugama, što je pritom donijelo korist njegovoj tvrtki. “Ono čemu smo svjedočili tijekom protekle godine je zora drugog vala digitalne transformacije koja je zahvatila svaku tvrtku i svaku industriju”, rekao je.

Dvije godine kasnije, situacija je mnogo ozbiljnija. Ovog tjedna Microsoft je rekao da planira otpustiti 10.000 zaposlenika dok tvrtke preispituju svoju digitalnu potrošnju iz doba pandemije i suočavaju se sa širom gospodarskom neizvjesnošću. Microsoftovi kupci, rekao je Nadella, sada pokušavaju “učiniti više s manje.”
Microsoft nije jedina tvrtka koja doživljava tako dramatičan preokret. Nekoliko dana kasnije, Google-ova tvrtka Alphabet slijedila je primjer, rekavši da planira zatvoriti oko 12.000 radnih mjesta, što je više od 6% njezinog osoblja.

Tijekom posljednja tri mjeseca Amazon, Google, Microsoft i Facebookov roditelj Meta objavili su planove o otpuštanju više od 50.000 zaposlenika iz svojih kolektivnih redova, što je zapanjujući preokret u odnosu na rane dane pandemije kada su tehnološki divovi brzo rasli kako bi se suočili s rastućom potražnjom bezbrojnih kućanstava koja žive, kupuju i rade online. Činilo se da su u to vrijeme mnogi tehnološki čelnici očekivali da će se rast nastaviti nesmanjenom brzinom.

Do rujna 2022. Amazon (AMZN) je više nego udvostručio svoje korporativno osoblje u usporedbi s istim mjesecom 2019., zaposlivši više od pola milijuna dodatnih radnika i znatno proširivši svoj obim skladišta. Meta je gotovo udvostručila broj zaposlenih između ožujka 2020. i rujna prošle godine. Microsoft (MSFT) i Google (GOOGL GOOGLE) također su zaposlili tisuće dodatnih radnika, kao i druge tehnološke tvrtke poput Salesforcea (CRM), Snapa (SNAP) i Twittera, koje su sve također najavile otpuštanja posljednjih tjedana.

No čini se da su mnogi od tih istih vođa pogrešno procijenili koliko će se rast potaknut pandemijom nastaviti nakon što se ljudi vrate svojim izvanmrežnim životima.

Posljednjih mjeseci više kamatne stope, inflacija i strahovi od recesije koji su doveli do pada oglašavanja i potrošačke potrošnje, utjecali su na profite i cijene dionica tehnoloških kompanija. Prema procjenama Refinitiva, analitičari Wall Streeta sada predviđaju jednoznamenkasti rast prihoda tijekom izuzetno važnog prosinačkog tromjesečja za Google, Microsoft i Amazon, te padove za Metu i Apple, kada budu objavili prihode u nadolazećim tjednima.

Nedavna smanjenja u većini slučajeva iznose relativno mali postotak ukupnog broja zaposlenih u svakoj tvrtki, u biti brišući posljednju godinu dobitaka za neke, ali ostavljajući ih s desecima ili u nekim slučajevima stotinama tisuća preostalih radnika. To svejedno mijenja živote mnogih radnika koji su sada prepušteni traženju novih poslova nakon što njihovi poslodavci izađu iz razdoblja naizgled neograničenog rasta.

“Prešli su put od toga da su bili na vrhu svijeta do toga da su morali donositi neke stvarno teške odluke”, rekao je Scott Kessler, voditelj globalnog sektora za tehnologiju, medije i telekomunikacije u investicijskoj tvrtki Third Bridge. “Vidjeti ovaj dramatični preokret sudbine… nije samo veličina ovih poteza, već i brzina kojom su se odigrali. Vidjeli ste kako tvrtke donose pogrešne strateške odluke u pogrešna vremena.”

Apple (AAPL) ostaje izuzetak kao jedna velika tehnološka tvrtka koja tek treba najaviti otpuštanja, iako je proizvođač iPhonea navodno uveo zamrzavanje zapošljavanja u svim područjima osim istraživanja i razvoja. Apple (AAPL) povećao je svoje osoblje za 20% od 2019. do prošle godine, znatno manje od nekih svojih kolega.

“Zauzeli su naizgled promišljeniji pristup zapošljavanju i cjelokupnom upravljanju tvrtkom”, rekao je Kessler.

Tehnički izvršni direktori, od Marka Zuckerberga iz Mete do Marca Benioffa iz Salesforcea, krivili su sebe za pretjerano zapošljavanje u ranoj fazi pandemije i pogrešno tumačenje kako će se porast potražnje za njihovim proizvodima smiriti nakon što popuste ograničenja vezana uz Covid-19. Pichai je u petak također preuzeo krivnju za rezove u Alphabetu i rekao da planira vratiti fokus tvrtke na njezinu osnovnu djelatnost i “najveće prioritete”.

“Činjenica da će ove promjene utjecati na živote zaposlenika Googlea teško me opterećuje i preuzimam punu odgovornost za odluke koje su nas dovele ovdje”, rekao je Pichai u e-poruci zaposlenicima koja je u petak objavljena na web stranici tvrtke.

Međutim, primjetno je da nitko od izvršnih direktora velikih tehnoloških tvrtki koji sada nadziru otpuštanja nije pogođen bilo kakvom promjenom svoje naknade ili naslova.

Najave tehnoloških otkaza vjerojatno će se nastaviti u nadolazećoj sezoni zarada, rekao je Kessler, usred tekućih ekonomskih znakova upozorenja. Čak i tvrtke koje možda još ne osjećaju bol mogu slijediti primjer svojih kolega u smanjivanju radne snage.

“Mislim da postoji element [neke kompanije govore], ‘Možda ovo sada ne vidimo, ali sve ove druge velike kompanije, ove kompanije s kojima se natječemo, koje znamo, koje poštujemo, poduzimaju ovakve akcije , pa bismo možda trebali razmišljati i djelovati u skladu s tim”, rekao je Kessler.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.