Otvoreno pismo britanskog zviždača Jonathana Taylora ministru Malenici: “Urgiramo da podržite vladavinu prava”

Autor:

Robert Anic/PIXSELL

Anna Myers, izvršna direktorica Whistleblowing International Networka, u ime britanskog odvjetnika i jednog od najpoznatijih svjetskih zviždača Jonathana Taylora, o čijem je slučaju Nacional opširno pisao, uputila je otvoreno pismo ministru pravosuđa i uprave Ivanu Malenici.

Na kraju pisma su priloženi potpisi podrške istaknutih svjetskih aktivista, odvjetnika, zviždača i novinara.

Otvoreno pismo Jonathana Taylora u nastavku prenosimo u cijelosti:

“Štovani ministre,

Jonathan Taylor je zviždač; on je svjedok zločina i surađivao je sa sedam različitih jurisdikcija, te bi kao takav trebao biti zaštićen. Već skoro 10 mjeseci, on u Hrvatskoj ulaže priziv na zahtjev Monaca za njegovo izručenje. Sada kada je Vrhovni sud Hrvatske donio odluku, konačna odluka o tome da li će gosp. Taylor biti izručen ili ne, ovisi o Vama, ministre pravosuđa i uprave.

Vrhovni sud Hrvatske u potpunosti priznaje status zviždača gosp. Taylora, te zbog razloga iznijetih u daljem tekstu, urgiramo da Vi, ministre pravosuđa i uprave, odbijete uvredljiv zahtjev Monaca za njegovo izručenje, te mu dopustite da se odmah vrati kući u Ujedinjeno kraljevstvo.

Gosp. Taylor je britanski državljanin koji je, tijekom razdoblja kada je radio kao pravnik u nizozemskoj naftnoj kompaniji SBM Offshore N.V., sa sjedištem u Kneževini Monaco, otkrio jedan od najvećih skandala povezanih sa mitom i korupcijom u svijetu, koji je rezultirao pokretanjem krivičnih istraga u Ujedinjenom kraljevstvu, Sjedinjenim američkim državama, Nizozemskoj, Švicarskoj i Brazilu. Njegov dokazi su doprinijeli tome da ova kompanija bude kažnjena sa više od 800 miliona američkih dolara, te da se, za sada, tri pojedinca izravno umiješana u skandal, među njima je i bivši izvršni direktor SBM Offshore N.V, osude na zatvorsku kaznu.

Do današnjeg dana Monaco nije pokrenuo nijednu krivičnu istragu na temelju vrlo kredibilnih i dobro dokumentiranih navoda o mitu i korupciji počinjenim od strane SBM Offshore. Naprotiv, meta mu je upravo osoba koja je progovorila i javnosti izložila tako rasprostranjene financijske zločine.

Dana 30. srpnja 2020. godine, više od osam godina nakon što je progovorio o korupciji, Jonathan je doputovao na godišnji odmor sa obitelji u Dubrovnik u Republici Hrvatskoj. U zračnoj luci je uhapšen na temelju dopisa iz Monaca u kojem se prvobitno iznose navodi o mitu i korupciji. Ne samo da ovi navodi nemaju pravo utemeljenje u zakonu ili činjenicama, te predstavljaju zlouporabu procesa, već je ključno da su od tada gosp. Taylor, njegovi odvjetnici i hrvatski sudovi u pisanoj formi obavještavani da se gosp. Taylor traži radi ispitivanja kako bi se odlučilo da li treba podignuti optužnicu protiv njega ili ne.

Niti u jednom trenutku ni tijela za provedbu zakona ni pravosudne vlasti Monaca nisu tražili njegovo izručenje iz Ujedinjenog kraljevstva, gdje je gosp. Taylor živio od 2013. godine, sve do njegovog hapšenja u Dubrovniku, iz jednostavnog razloga što su znali da neće uspjeti.

Još od 2017. godine, kada je prvi put saznao da je njegov bivši poslodavac, nizozemska kompanija SBM Offshore N.V. podnijela krivičnu prijavu u Monacu tri godine prije, gosp. Taylor jasno je dao do znanja da će odgovoriti na sva pitanja koja vlasti u Ujedinjenom kraljevstvu mogu imati za njega – bilo na daljinu ili osobno. A od njegovog nezakonitog privođenja u Hrvatskoj, ponuda da odgovori na pitanja ponovljena je pod uvjetom pristanka da se može vratiti kući u Ujedinjeno kraljevstvo.

Za Jonathana povratak u Monaco kako bi se suočio sa ispitivanjem koje ima za cilj odluku o tome da li treba podignuti optužnicu jednak je jasnom činu osvete zato što je otkrio koruptivne radnje jedne velike offshore naftne kompanije i jednog od najvećih poslodavaca u privatnom sektoru u jednoj maloj kneževini.

U ožujku 2021. g, nakon što je Vrhovni sud Hrvatske djelomično podržao drugi priziv protiv izručenja, sudu u Dubrovniku je naređeno da zatraži dodatno pojašnjenje od monegaških vlasti glede statusa krivičnog postupka za koji se gosp. Taylor navodno tereti. U dopisu od 1. ožujka 2021. godine, direktor pravosudne službe u Monacu potvrdio je da gosp. Taylor nije optužen ni za šta jer nema krivičnog postupka niti postoji izvršenje bilo kakve odluke na osnovu koje se on traži – što su jedina dva pravno validna razloga za traženje ekstradicije.

Ustvari, Interpol je još jednom ponovio 23. ožujka 2021. godine da gosp. Taylor nije više na Crvenoj potjernici. To se desilo nakon što je Monaco povukao svoj nalog za hapšenje u prosincu 2020.

Pored toga, sada kada je status zviždača gosp. Taylora potvrdio i Vrhovni sud Hrvatske, čak i da ministar prihvati da su ispunjeni uvjeti za ekstradiciju, u svjetlu prava i obveza Hrvatske sukladno EU Direktivi o zaštiti zviždača i jasnoj osvetničkoj prirodi monegaškog zahtjeva za ekstradiciju gosp. Taylora radi ispitivanja, pokorno predlažemo da odluka ministra treba biti odbacujuća.

Hrvatska je članica Europske unije i jedna od 27 država članica koje moraju prenijeti EU Direktivu o zaštiti zviždača u svoj nacionalni pravni sustav do prosinca 2021. godine. Direktivom se zahtijeva usklađivanje zaštite onih koji prijave nepravilnosti i korupciju diljem Europe. Od ključne je važnosti da Hrvatska podrži i duh i obveze ove Direktive kako bi osigurala da su zviždači zaštićeni zakonom, a to uključuje i da se pobrine za njihov imunitet od civilne i krivične odgovornosti zbog toga što su izašli u javnost. U slučaju tako ozbiljne korupcije kao što je ova, od suštinske je važnosti da vitalna zaštita onih koji su svjedočili protiv korupcije ne propadne između granica. Uraditi suprotno znači dopustiti onima koji su uključeni u korupciju da pošalju zastrašujuće upozorenje zviždačima i novinarima u istraživačkom novinarstvu diljem svijeta koje potkopava sve napore Europske unije i Hrvatske Vlade na sprečavanju i iskorijenjivanju korupcije koja potkopava tkivo njihovih društava i dobrobit njihovih ljudi.

Iz ovih veoma važnih razloga, te zbog njegovog zaštićenog statusa zviždača, mi dolje potpisani, urgiramo da Vi, ministre pravosuđa i uprave podržite vladavinu prava, odbijete naredbu za ekstradiciju i dopustite Jonathanu Tayloru da se odmah vrati kući”.

[embeddoc url=”https://www.nacional.hr/wp-content/uploads/2021/05/URGENT-Letter-re-Jonathan-Taylor-to-Minister-of-Justice-18-May-2021.pdf”]

Podršku Tayloru pružili su:

Martin Bright, Editor, Index on Censorship (United Kingdom), Protect (United Kingdom), Guernica 37 International Justice Chambers (United Kingdom), European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), European Federation of Journalists (EFJ), OBC Transeuropa, Professor David Lewis, Middlesex University. (United Kingdom), Peter Matjašič, Senior Program Officer, Open Society Initiative for Europe (OSIFE), Transparency International EU, Blueprint for Free Speech (Australia), GlobaLeaks (Italy), The Signals Network (USA/France), Transparency International Italia, South East Europe Media Organisation (SEEMO), (Austria), General Workers Union Portugal (UGT-P), The Daphne Caruana Galizia Foundation (Malta), Centre for Free Expression (Canada), ARTICLE 19 (United Kingdom), Free Press Unlimited (Netherlands), Transparency International Bulgaria, Transparency International (Secretariat, Germany), Terra Cypria-the Cyprus Conservation Foundation (Cyprus), Le Réseau Panafricain de Lutte contre la Corruption (UNIS), Transparency International Ireland, Transparency International Slovenia, Thomas Devine, Legal Director, Government Accountability Project (USA), Professor Wim Vandekerckhove, University of Greenwich (United Kingdom), SpeakOut SpeakUp Ltd (United Kingdom), African Centre for Media & Information Literacy (Nigeria), Dr John O’Connor Physician and Whistleblower (Canada), Pištaljka (Serbia), Vanja Jurić, Attorney at law (Croatia), Access Info Europe (Spain/Europe), Human Rights House Zagreb (Croatia), FIND – Financial Investigations (UK), Susan Hawley, Executive Director, Spotlight on Corruption (UK), Parrhesia Inc (UK), Center for Whistleblowers Protection (Slovenia), Maison des Lanceurs d’Alerte (France), WBN – Whistleblower Netzwerk (Germany), Baroness Kramer, Co-Chair of the All Party Parliamentary Group on Whistleblowing, Campax, Switzerland, WhistleblowersUK, Professors Vigjilenca Abazi (the Netherlands), Alberto Alemanno (France), Joelle Gragnon (United Kingdom), and Laurent Pech (United Kingdom).

JONATHAN TAYLOR: ‘Hrvatska je divna država čiji građani nisu zaslužili pravosuđe koje je ostalo u vremenu neandertalaca’

Međunarodni skandal u Zagrebu: Policija u lisicama odvela britanskog zviždača Jonathana Taylora na psihijatriju u Vrapče

Audiosnimka otkriva dramatične okolnosti privođenja britanskog zviždača Jonathana Taylora na psihijatriju u Vrapče

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.