Ogroman interes Saudijske Arabije: Paris Saint Germain prihvatio nezamislivu ponudu za Mbappea

Autor:

EPA/IAN LANGSDON

Čelnici Paris Saint Germaina prihvatili su ponudu za Kyliana Mbappea, javljaju britanski mediji.

Pouzdani Sky Sports izvještava kako su Parižani prihvatili ponudu arapskog kluba u vrijednosti 300 milijuna eura, međutim transfer se neće moći realizirati bez privole igrača.

Talijanski stručnjak za transfere, Fabrizio Romano malo je utišao euforiju oko potencijalnog najskupljeg transfera u povijesti kako francuski nogometaš još uvijek nije u kontaktu s čelnicima Al-Hilala.

Spomenuti Sky Sports te ostali britanski mediji, prenijeli su informaciju kako je Mbappeu ponuđena godišnja plaća od nezamislivih 700 milijuna eura godišnje, međutim Romano navodi kako bi Francuz imao neto plaću od 200 milijuna eura godišnje, kao i njegov sunarodnjak Karim Benzema u Al-Ittihadu.

No, određenim komercijalnim ugovorima, njegova bi zarada zbilja mogla dosegnuti spomenutih 700 milijuna, obzirom kako su u Al-Hilalu spremni pristati na uvjet Mbappea da zadržava stopostotna prava na svoj lik i djelo, jednako kao što je to slučaj i u PSG-u.

Ukoliko se transfer realizira, Mbappe će postati uvjerljivo najskuplji igrač u povijesti nogometa. Tu laskavu titulu još uvijek drži njegov suigrač, Neymar. Naime, Brazilac je u redove PSG-a stigao iz Barcelone za 222 milijuna eura, donosi Sport Klub.

Saudijska Arabija radi na tome da postane nogometna velesila

Nacionalov prilog Tempo već je pisao o tome kako je Saudijska Arabija pokrenula investicijski fond, postala većinskim vlasnikom četiri nacionalna kluba i krenula u kupovinu najboljih svjetskih nogometaša. Sljedeći cilj je dobivanje domaćinstva SP-a 2030. Naime, nedavna senzacionalna pobjeda Saudijaca nad Argentinom pokrenula nogometnu revoluciju u toj državi koja je preko svog super-bogatog državnog fonda (PIF) počela ulagati basnoslovan novac u najveće tamošnje klubove. Cristiano Ronaldo predzadnjeg je dana prošle godine potpisao trogodišnji ugovor s Al-Nassrom vrijedan, procjenjuje se, nešto više od 200 milijuna eura godišnje i to je bio početak saudijske kupnje velikih europskih nogometnih zvijezda.

Za saudijski Public Investment Fund (PIF) koji, po procjenama, raspolaže sa 600 milijardi dolara, šira je nogometna javnost čula u listopadu 2021. nakon kupnje engleskog premierligaša Newcastle Uniteda. PIF je uz početni ulog od 300 milijuna funti postao vlasnik 80 posto dionica kluba.

PIF je na društvenim mrežama objavio daje postao vlasnikom četiriju saudijskih klubova, Al-Ittihada, Al-Nassra, Al-Ahli i Al-Hilala. To zapravo najviše govori koliko je cijeli nogometni projekt u Saudijskoj Arabiji centraliziran – naravno, pod paskom princa Mohammeda bin Salmana – i kako se provodi pod potpunom kontrolom države. Cilj, dakle, nije od saudijske Pro League učiniti kompetitivno natjecanje nalik, naprimjer, engleskoj Premier ligi, nego kroz forsiranje spomenutih četiriju klubova povećati utjecaj Saudijske Arabije na nogomet, dovesti spomenute klubove na listu Deloitte Football Money League, 20 svjetskih klubova s najvećim prihodom, i onda kroz sve to još i dobiti dodatnu težinu pred izbor domaćina Svjetskog prvenstva 2030. godine.

“Saudi Pro League bit će podržana u ambiciji da postane jedna od TOP 10 liga na svijetu“, stajalo je u jednoj objavi spomenute Saudi Press Agency, uz napomenu: „U Pro Ligi igraju nogometaši iz 40 država, a samo u zadnjih godinu dana posjećenost stadiona porasla je čak 150 posto.“

Ulaganje u sport, naime, dio je državne strategije pod nazivom Saudi Vision 2030 kojoj je cilj smanjiti državnu ovisnost o nafti, razviti širu ekonomsku bazu, poboljšati zdravlje građana, promovirati bavljenje sportom i razvijati turizam.

Saudijska Arabija sa 600 milijardi dolara želi postati nogometna sila

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.