Odvjetnički tim Sebije Izetbegović: “Ovo je nastavak pravnog nasilja. Ova odluka je u potpunosti nezakonita”

Autor:

02.10.2022., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Bakir Izetbegovic zajedno sa suprugom Sebijom glasao je na Opcim izborima.

  Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

S 30 glasova “za” i šest “protiv” Senat Sveučilišta u Sarajevu izglasao je poništenje i oduzimanje zvanja doktora medicinskih znanosti direktorici Kliničkog centra Sveučilišta u Sarajevu (KCUS), Sebiji Izetbegović.

„Na Sveučilištu u Sarajevu, prema odlukama koje smo mi donijeli, ona nema nikakvu funkciju, ako Sud ne donese drugačiju odluku, to što je zaposlena na Kliničkom centru je druga stvar i nije u našoj nadležnosti“, rekao je rektor sarajevskog Sveučilišta Rifat Škrijelj, nakon sjednice Senata, piše DW.

Sebiji Izetbegović, utjecajnoj supruzi čelnika Stranke demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića, trenutno i zastupnici u Skupštini Kantona Sarajevo, ranije je poništen i magisterij, a oduzimanje doktorata je odluka Uprave za inspekcijske poslove Sarajevskog kantona.

Ova Uprava je 21. veljače donijela rješenje kojim nalaže Senatu Sveučilišta u Sarajevu da Izetbegović ponište diplomu, jer su, kako je priopćeno, na temelju inspekcijske kontrole utvrdili kako ona nije obavila sve ispitne obaveze tijekom studija, pa time nije ispunila ni uvjet za stjecanje stručnog zvanja.

“Prema članu 77. Zakona o visokom obrazovanju KS nalaže se Senatu UNSA da proglasi nevažećom diplomu doktora medicinskih znanosti Sebiji Izetbegović”, navodi se u rješenju Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.

Odvjetnički tim Sebije Izetbegović koji čine Senka Nožica i Esad Oruč, stava su da Senat nije mogao odlučivati o Rješenju inspekcije koje nije pravomoćno jer je na njega uložena žalba.

“Ovo je nastavak pravnog nasilja. Ova odluka je u potpunosti nezakonita”, priopćio je odvjetnički tim.

Početkom ožujka, Senat je poništio i zvanje magistra Sebiji Izetbegović jer, kako je navedeno u odluci, ne postoje dokazi da je položila sve ispite na postdiplomskom studiju u Zagrebu. Time je poništena odluka iz 2014. o izboru doktorice Izetbegović u zvanje redovne profesorice za oblast “Ginekologija i opstetricija” na Medicinskom fakultetu u Sarajevu.

Senat je Izetbegović oduzeo magistarsko zvanje nakon što je utvrđeno da na Medicinskom fakultetu u Sarajevu nema vjerodostojne dokumentacije kojom bi se potvrdilo da je ona položila sve ispite na postdiplomskom studiju, što je bio i uvjet za prijavu, odnosno obranu magistarskog rada.

Sebija Izetbegović podnijela tužbu

Nakon poništavanja magisterija, direktorica Kliničkog centra Sveučilišta u Sarajevu, Sebija Izetbegović podnijela je tužbu Općinskom sudu u Sarajevu protiv Sveučilišta u Sarajevu (UNSA) kojeg zastupa rektor Rifat Škrijelj. Ona u tužbi traži poništenja odluke i rješenja kojim se određuje poništenje upisa tužiteljice u Matičnu knjigu magistranata, te odštetu od 15.500 eura.

Odvjetnici Sebije Izetbegović navode kako je u Matičnoj knjizi magistranata na Medicinskom fakultetu Sarajevu, za godine od 1964. do 1998 pod rednim brojem 437, upisano da je tužiteljica dana 19.03.1998. godine obranila magistarski rad “Efekti ishrane trudnica na incidenciju malformacija novorođenčadi za vrijeme rata u Sarajevu”, te da je stekla znanstvenu titulu magistra znanosti.

Paralelno s ovim procesom, u ožujku je Vlada Kantona Sarajevo zatražila od svog člana u Upravnog odboru Kliničkog centra da postavi pitanje zakonitosti vršenja dužnosti direktorice za Sebiju Izetbegović, gdje joj mandat traje do rujna, ali sada više nema zakonskih pretpostavki da ona ostane na toj dužnosti jer nema ni znanstveno niti akademsko zvanje koje je propisano pravilnikom te ustanove kao uvjet za imenovanje.

Izetbegović je tvrdila kako je sporne ispite položila na Medicinskom fakultetu u Zagrebu gdje je postdiplomski studij upisala 1993. godine, no ni tamo nisu pronađene njene prijave ispita.

Federalni premijer Fadil Novalić pokušava spasiti Izetbegović

Nekoliko dana prije nego će Senat odlučivati o doktoratu Sebije Izetbegović, premijer Federacije BIH, Fadil Novalić, kojeg je Sud BiH nepravomoćno osudio na četiri godine zatvora zbog nabavke spornih respiratora tijekom pandemije koronavirusa, podnio je Ustavnom sudu FBiH apelaciju za ocjenu ustavnosti postupka usvajanja Zakona o visokom obrazovanju KS , te je o tome obavijestio i Skupštinu Kantona Sarajevo.

Novalić, naime, traži da se ispita ustavnost postupka usvajanja Zakona prema kojem su se vodile provjere valjanosti diploma Sebije Izetbegović. Ako bi Ustavni sud FBiH poništio Zakon o visokom obrazovanju, koji je rektoru Sveučilišta u Sarajevu Rifatu Škrijelju omogućio da ukine njeno zvanje magistra, po automatizmu bi odluke koje se tiču njene diplome bile također poništene.

Navedeni zakon stupio je na snagu 2022. godine. Zastupnici Stranke demokratske akcije tada su glasali protiv, te su 14. rujna prošle godine najavili da će predložiti (i usvojiti) novi Zakon o visokom obrazovanju.

Ovakav potez federalnog premijera rektor Škrijelj opisao je kao nedobronamjeran.

“Svaki pokušaj da se ospori zakon koji je na snazi već šest mjeseci, nije dobronamjeran. Moji suradnici i ja zaključujemo da je u pozadini njegov pokušaj da se pomogne Sebiji Izetbegović u vezi s odlukama koje donosi UNSA, a koji su vezani uz njen postdiplomski studij. No, to neće pomoći Sebiji Izetbegović, ali je očito da želi vratiti dug SDA”, pojasnio je Škrijelj.

Što kaže Medicinski fakultet u Zagrebu  

„U dosjeu imenovane ne postoji dokumentacija na temelju koje bismo mogli potvrditi vjerodostojnost indeksa i izdati uvjerenje o položenim ispitima sadržanim u indeksu“, navodi se u odgovoru iz 2021. godine kojeg je napisao prof. dr. Marijan Klarić, dekan Medicinskog fakulteta u Zagrebu, a na upit Sveučilišta u Sarajevu.

Škrijelj je zagrebačkom fakultetu poslao fotokopiju indeksa Sebije Izetbegović izdanog u Zagrebu, zatražio izjašnjenje o njegovoj vjerodostojnosti kao i uvjerenje o položenim ispitima koji se nalaze u indeksu.

Diploma Sebije Izetbegović, direktorice Kliničkog centra Sveučilišta u Sarajevu, već je dugo predmet javnih rasprava. Damir Mašić, zastupnik Socijaldemokratske partije BiH u Zastupničkom domu Parlamenta entiteta Federacija BiH podnio je u svibnju 2021. godine inicijativu kojom se traži da se ispita jesu li specijalizacija i doktorat direktorice KCUS-a valjani, zaključuje DW.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.