Odluka Povjerenstva za sukob interesa: ‘Peđa Grbin je naknadu primao sukladno propisima’

Autor:

Zeljko Hladika/PIXSELL, Screenshot/Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa

Dok je Andrej Plenković javno napao šefa SDP-a zbog primanja naknade za odvojeni život, Grbin je već mjesec dana u džepu držao odluku Povjerenstva da je na spornu naknadu imao pravo

Iako je premijer Andrej Plenković prije tjedan dana ponovo napao predsjednika SDP-a Peđu Grbina zbog navodnog protupravnog primanja naknade za odvojeni život od 1000 kuna, pokušavajući mu tako osporiti pravo da išta govori o aktualnoj plinskoj aferi, pa valjda i uopće protiv korupcije, ovaj je put u potpunosti promašio metu. Je li iz neznanja, neobaviještenosti ili namjerno previdio je vrlo bitnu činjenicu da je novo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa s novom predsjednicom Aleksandrom Jozić-Ileković oslobodilo Grbina svake odgovornosti i protiv njega neće biti pokrenut postupak. Dakle, prema toj odluci Povjerenstva, Grbin nije učinio ništa nezakonito i protivno propisima kada je primao tu naknadu za odvojeni život od 1000 kuna. Grbin je od 13. lipnja ove godine imao u džepu i službenu odluku Povjerenstva kojom je bio oslobođen svake odgovornosti.

Tako je Povjerenstvo još 13. lipnja ove godine, dakle prije nešto više od mjesec dana, u „Predmetu: Peđa Grbin, saborski zastupnik“ zavedenim pod brojem: 711-I-1193-Pp-118-22/23-09-23 zaključilo: „Sukladno odredbi članka 42. stavka 1. Zakona o sprječavanju sukoba interesa („Narodne novine“, broj 143/21., u daljnjem tekstu: ZSSI) obavještavamo Vas da je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo) dana 13. lipnja 2023. odlučilo da u vašem predmetu ne postoje pretpostavke za pokretanje postupka vezano za moguću povredu odredbi Zakona o sprječavanju sukoba interesa“.

Postavlja se pitanje hoće li predsjednik Vlade Andrej Plenković nakon što je javno napao predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića zbog štrajka u pravosuđu, Zorana Milanovića zbog sazivanja izvanredne sjednice Sabora, sada napasti i Aleksandru Jozić-Ileković, novu predsjednicu Povjerenstva.

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa samo je, po službenoj dužnosti, prikupilo svu dokumentaciju, a predsjednik SDP-a saznao je za predmet tek kad je objavljena odluka.

Zanimljivo je i da su predsjedniku SDP-a Grbinu tri rješenja za korištenje te naknade za odvojeni život od 1000 kuna potpisalo i dvoje HDZ-ovih saborskih zastupnika, aktualni potpredsjednik Sabora Ante Sanader i bivša HDZ-ova ministrica Nada Murganić. Tim je povodom i Arsen Bauk, potpredsjednik u zastupničkom klubu SDP-a, u jednom trenutku zaključio da je čak i bilo ikakvih muljanja oko isplata tih naknada za odvojeni život od 1000 kuna, za to ne bi bio odgovoran Grbin, nego potpisnici Grbinovih rješenja o dodjeli naknade. Ante Sanader i Nada Murganić. Te se naknade ne isplaćuju za vrijeme godišnjih odmora, pa se zato i piše više rješenja za njihovo korištenje.

Predsjednik SDP-a Peđa Grbin našao se na udaru zbog primanja naknade za odvojeni život. FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Zanimljivo je pogledati datume kada kreće medijska hajka na Grbina. To se dogodilo u trenutku kada se on već odrekao te naknade, pa je dojam da cijela ta afera nije bila slučajno tempirana. Kritički tekst o primanju naknade objavljen je gotovo mjesec dana nakon što se Grbin već bio odrekao tog prihoda. Kritički tekst na portalu Jutarnjeg lista bio je objavljen 15. veljače, a već sutradan, 16. veljače 2022., Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa otvorilo je predmet protiv Grbina. No iz odluke Povjerenstva bilo je jasno da Grbin već gotovo mjesec dana ne prima tu naknadu. Tako i Povjerenstvo u svojoj odluci u predmetu jasno navodi da je „Rješenjem od 18. siječnja 2022. utvrđen prestanak prava na naknadu za odvojeni život s danom 12. siječnja 2022. na osobni zahtjev“. Dakle, Grbin se odrekao primanja naknade za odvojeni život mjesec dana prije nego što je počeo sinkronizirani napad na njega zbog primanja novca, koji više neće primati.

Evo što, među ostalim, piše Povjerenstvo u odluci u Grbinovu predmetu: „Iz navedenih Rješenja, čije su preslike dostavljene uz očitovanje Hrvatskog sabora razvidno je da je obvezniku Peđi Grbinu priznato pravo na primanje naknade za odvojeni život od 22. prosinca 2011. u iznosu od 1.000,00 kuna mjesečno te da je istom utvrđen prestanak navedenog prava s danom 30. studenoga 2015. da bi mu potom isto pravo ponovno bilo priznato od 28. prosinca 2015. u istom iznosu. Rješenjem od 31. svibnja 2016. utvrđeno je da se prethodno utvrđena naknada za odvojeni život ne isplaćuje u vremenu od 15. srpnja do 15. rujna i od 15. prosinca do 15. siječnja tekuće godine te u razdoblju od raspuštanja do konstituiranja novog saziva Hrvatskoga sabora, a na isti način je obvezniku priznata naknada od 14. listopada 2016. Rješenjem od 14. studenoga 2016. te od 15. rujna 2020. Rješenjem od 22. rujna 2020. Naposljetku, obvezniku je Rješenjem od 18. siječnja 2022. utvrđen prestanak prava na naknadu za odvojeni život s danom 12. siječnja 2022. na osobni zahtjev“.

Evo i što u predmetu u konačnici zaključuje Povjerenstvo: „Slijedom svega navedenog, Povjerenstvo utvrđuje da u konkretnom predmetu nisu ispunjene pretpostavke za pokretanje postupka iz nadležnosti Povjerenstva protiv obveznika Peđe Grbina, zastupnika u Hrvatskom saboru“. Ali zaključno i dodaje, da sve u predmetu Peđe Grbina ne bi ostalo besprijekorno, da Povjerenstvo „smatra nužnim istaknuti da su obveznici u obnašanju javne dužnosti dužni čuvati vlastitu vjerodostojnost i dostojanstvo povjerene im dužnosti te povjerenje građana. U tom smislu dodatno i pravovremeno preispitivati svako svoje pravo ili povlasticu, a radi se o nadstandardima, koji idu u smjeru jačanja etike vlasti“.

Povjerenstvo je u svrhu utvrđivanja činjenica u postupku protiv Grbina pribavilo i opsežnu dokumentaciju koju je precizno pobrojao i od MUP-a i od Hrvatskog sabora. Tako u jednom od dokumenata zavedenim pod KLASA: 220-01/22-02/387, URBROJ: 511-01-202-22-26, ocjenjuje i da je „razvidno je da je ista (osoba, op.p.) od 15. siječnja 1991. do 12. kolovoza 2005. imala prijavljeno prebivalište u Puli, potom od 17. kolovoza 2005. do 18. prosinca 2008. u Zagrebu, a „od 31. prosinca 2008. do 23. veljače 2015. ponovno u Puli da bi od 23. veljače 2015. imala prijavljeno prebivalište u Zagrebu“. Po svemu sudeći, Peđa Grbin vodio je računa kada je prijavljivao svoja prebivališta da se ni u jednom trenutku ne ogriješi o Zakon o sprječavanju sukoba interesa. A ono što je zbog toga doživio Grbin njegov stranački kolega u nedavnom intervjuu za Nacional nazvao je „besprizornim moraliziranjem“.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.