Novu NBA zvijezdu trenerski je oblikovao ‘Psihopat’

Autor:

San Antonio Spurs center Victor Wembanyama (1) reacts to a play during overtime of the team's NBA basketball game against the Houston Rockets in San Antonio, Friday, Oct. 27, 2023. (AP Photo/Eric Gay)

AP Photo/Eric Gay/GuliverImages

Francuz Victor Wembanyama je 224 cm visok 19-godišnjak koji je igrajući u NBA ligi za San Antonio Spurse pokazao svoj raskošni talent kojeg je oblikovao francuski trener Karim Boubekri zvani ‘Psihopat’

Samo pet službenih utakmica, prvih pet utakmica nove sezone, bilo je dovoljno za potvrdu nagađanja prema kojima je 19-godišnji Victor Wembanyama najveći talent koji je došao u NBA ligu još od pojave LeBrona Jamesa, a to je bilo 2003. godine. Wembanyamin talent ni za koga nije bio upitan, pod znakom pitanja bilo je nešto drugo – može li se jedan tako fragilan igrač, na 224 cm visine ima tek 95 kilograma, adaptirati na fizičke zahtjeve NBA lige, i drugo – koliko će vremena trebati za adaptaciju.

Ako prve četiri utakmice, u kojima je San Antonio ostvario dvije pobjede, a Wembanyama prosjeke od 16.3 koševa i šest skokova po utakmici uz ukupni šut 23/50, nisu bile dovoljne, u petoj je Francuz rođen u siječnju 2004. pokazao da adaptacija na zahtjeve NBA lige za njega nije ni bila potrebna. Dakle, u pobjedi protiv Phoenix Sunsa, jedne od super-momčadi koja spada u uzak krug favorita za titulu na kraju sezone, Wembanyama je postigao 38 koševa, 12/20 je šutirao za dva, a 3/6 za tri koša, uz deset skokova, s time da je s po dvije lopte asistirao i blokirao te ukrao još jednu. Briljantna partija protiv momčadi u kojoj igraju, između ostalih, Devin Booker i Kevin Durant.

Naravno, takva prezentacija u prvim utakmicama stavila je Wembanyamu na vrh cijelog niza statističkih rekorda. Naprimjer, 38 koševa u okviru prvih pet utakmica nitko nije zabio još od Larryja Kenona 1978. godine, nakon LeBrona Jamesa i Kevina Duranta postao je tek treći tinejdžer koji je zabio 38 ili više koševa, od Shaquillea O’Neala 1992. godine nitko u prvih pet utakmica nije upisao barem 100 koševa i deset blokada.

Nakon prvih pet utakmica u NBA ligi Victor Wembanyama ima prosjek od 20,6 koševa i osam skokova po utakmici. FOTO: AP Photo/Eric Gay/GuliverImages

Ovogodišnji NBA Draft održan je 22. lipnja. Međutim, ono najvažnije, Draft lutrija, održana je 16. svibnja. Dugo se o lutriji nije toliko govorilo, jasno je i zašto – pobjednik će izabrati Victora Wembanyamu, igrača za kojeg se najavljivalo da je u stanju potpuno promijeniti franšizu koja ga izabere. Detroit, Houston i San Antonio imali su kao tri najlošije momčadi prošle sezone najviše, po 14 posto šansi da ih se izvuče kao prve, a najviše sreće imali su Spursi pa je, sasvim očekivano, momčad Gregga Popovicha u lipnju i službeno izabrala momka koji je do sada igrao u Francuskoj, zadnju sezonu bio je član kluba Metropolitans 92 iz Pariza, koji je u finalu tamošnjeg prvenstva s 3-0 poražen od aktualnog člana Eurolige Monaca. Od šest pojedinačnih nagrada koje dodjeljuje francuska Pro A liga, Wembanyama je dobio pet – MVP sezone, najbolji mladi igrač, najbolji obrambeni igrač, prvi strijelac i prvi bloker, a uz to, naravno, izabran je u petorku lige.

Da biste postali igrač od 224 centimetra visine koji se kreće tako da je neuhvatljiv za 10-15 cm niže centre i koji vlada loptom kao bek ili krilo, morate, prije svega, imati jako dobre gene. Wembanyama ih očito ima, imao ih je od koga naslijediti. Victorov otac Felix je kongoanskog porijekla, visok je 199 cm i u mladosti je bio jako dobar atletičar. Bavio se skakačkim disciplinama, u troskoku mu je osobni rekord 15,56 metara, u skoku u dalj 7,41 metara, a kao i svi troskokaši i daljaši bio je vrlo brz, na 100 metara išao je točno 11 sekundi. Felix je s Victorom u mlađim danima radio na atletskim elementima, tehnici trčanja i skoka, što ga je u tom dijelu sigurno učinilo tako dobrim kao što je danas. Dakle, fizičku komponentu Victor je pokupio od oca, dok je košarkaški gen dobio od majke. Elodie de Fautereau (52) rođena je Francuskinja visoka 191 cm koja je u mladosti bila odlična košarkašica, dovoljno dobra da dogura do francuske reprezentacije. Nakon igračke karijere ostala je u košarci kao trenerica na Yvelines Basketball Akademiji u Versaillesu, gdje obitelj Wembanyama živi.

Gregg Popovich kao trener Sant Antonio Spursa vodi Wembanyamu, košarkaša kakav se nije pojavio u NBA ligi od LeBrona Jamesa 2003. godine. FOTO: AP Photo/Jeff Chiu/GuliverImages

O Victoru Wembanyami kao ogromnom talentu govorilo se već neko vrijeme, međutim, Amerikanci, skloni kad je o košarci riječ osporavati sve što dolazi iz Europe, za njim su potpuno poludjeli u listopadu prošle godine, dakle, prije nešto više od godinu dana, kada je Metropolitan 92 u tri dana odigrao dvije utakmice protiv Ignitea, momčadi iz G-lige, natjecanja u kojem sudjeluju razvojne momčadi NBA klubova, a za koju je igrao Scoot Henderson, momak kojem se također predviđa velika karijera, a kojeg je kao trećeg na ljetošnjem Draftu izabrao Portland. Wembanyama je briljirao, prvo je zabio 37 koševa uz šut 7/11 za tricu, četiri skoka i pet blokada, a zatim u drugoj utakmici 36 koševa, 11 skokova i četiri blokade. Naravno, košarkaški svijet ekspresno je poludio za ovim francuskim čudom.

Wembanyama je bio dosta napredno dijete, čitati je naučio već s tri godine, a košarku je počeo trenirati kao sedmogodišnjak kroz treninge s majkom na akademiji Yvelines. Zapravo, košarka je bila jedan od triju sportova koje je u to vrijeme trenirao, drugi je bio nogomet koji mu je sigurno pomogao razviti barem dio motorike koju danas ima, a treći judo koji mu je pomogao na planu snage, koordinacije i, naravno, kontakta. Ozbiljnije se u košarku dao od desete godine kada je prešao trenirati u Nanterre, grad od 93 tisuće stanovnika koji figurira kao sjeverozapadno predgrađe Pariza, 15-ak kilometara sjeverno od Versaillesa. U Nanterreu je mladi Victor dobio trenera koji je na njega snažno i kvalitetno utjecao. Doduše, na prvu ne zvuči idealno kad dobijete trenera kojemu je nadimak Psihopat, međutim, u sportu to ponekad zna biti dobra stvar.

Victorov otac Felix je kongoanskog porijekla, visok je 199 cm i u mladosti je bio jako dobar atletičar.Majka Elodie de Fautereau bila je košarkašica

U ovom slučaju je bila. Karim Boubekri, koji bez problema kad je riječ o trenerskom poslu sebe naziva psihopatom, uvelike je utjecao na kvalitetan razvoj tehničkih karakteristika koje danas krase Wembanyamu. „Opsesivno s djecom radim na pravilnoj kontroli lopte“, rekao je Boubekri u razgovoru za Sports Illustrated. Njegove su trenerske metode, malo je reći, neuobičajene. Na svaki trening mladi košarkaši moraju donijeti tri stvari – nogometne vratarske rukavice, plastičnu vreću i uže za preskakanje. Rukavice služe, kaže trener Boubekri, za razvoj osjećaja za loptu, plastična vreća u koju se zamota lopta služi tome da se igrači uče loptu voditi s više snage, a uže služi „samo“ za uobičajeno preskakanje. Prvi dio treninga, a samo taj dio kod spomenutog trenera traje dva sata, uvijek je bio posvećen razvoju tehnike, kontrole lopte – i toga se trebate sjetiti kad god vidite Wembanyamu kako vodi loptu i šutira na razini najboljih bekova i krila.

Na spomenuti podatak da je naučio čitati već s tri godine, Wembanyamu trener Boubekri opisuje kao, u to doba, izuzetno znatiželjnog mladića s puno različitih znanja, od onih vezanih za stripove do umjetnosti: „Kad idemo na gostujuće utakmice, u autobusu djeci postavljam različita pitanja samo da ih testiram i shvatim kako razmišljaju. Victor me je uvijek iznenađivao odgovorima iz raznih područja, znao mi je ponekad odgovoriti na najčudnija pitanja. Jednom sam pitao koja ptica može letjeti unazad, Victor je odmah ispalio da je to kolibrić. Nisam mogao vjerovati, mislio sam da je slučajno pogodio.“

Slično je u jednom intervjuu rekao Rudy Gobert, Francuz koji već godinama igra u NBA-u, a koji je Wembanyamu upoznao još prije osam godina i otada mu je svojevrsni mentor: „On je gladan znanja.“

Majka Victora Wembanyame je Elodie de Fautereau koja je bila košarkaška reprezentativka Francuske dok se otac Felix bavio atletikom, troskok i skok u dalje bile su njegove discipline. FOTO: IMAGO/Baptiste Autissier/GuliverImages

Za mladog igrača Nanterrea koji brzo napreduje pročulo se diljem Europe pa ga je, netom prije srednje škole, u akademiju pozvala Barcelona, za koju je prethodno zaigrao na jednom turniru. Vjerojatno bi 99,9 posto djece odmah pristalo, no Wembanyama nije, odlučio se uz Nanterre paralelno trenirati u INSEP-u, poznatoj francuskoj akademiji iz koje su izašli Boris Diaw i Tony Parker. Kao član Nanterrea za seniorsku momčad zaigrao je prvi put u sezoni 2019/20, a u kolovozu pred početak klupske sezone igrao je za francusku reprezentaciju U-16 s kojom je, uz prosjeke od devet koševa i 9.6 skokova, nakon poraza u finalu od Španjolske osvojio srebro. Francuzi su tada u četvrtini finala s 80-78 pobijedili Hrvatsku, Wembanyama je odigrao najbolju utakmicu turnira s 12 koševa, 21 skokom i osam blokada, a za Hrvate je Tomislav Ivišić upisao 21 koš i sedam skokova.

Wembanyama je za Nanterre igrao zaključno u sezoni 2020/21, klub je sezonu završio s omjerom 17/17, a Wembanyama je dobio nagradu za najboljeg mladog igrača lige. U ljeto 2021. s Francuskom U-19 reprezentacijom opet je osvojio srebro, sada na Svjetskom prvenstvu, u finalu su s 83-81 bili bolji Amerikanci za koje je sadašnji igrač Detroita Jaden Ivey zabio 21 koš, dok je junak ove priče s 22 koša i osam skokova predvodio Francuze.

Karim Boubekri je trener koji sebe naziva psihopatom, na svaki trening košarkaši mu donose rukavice, plastičnu vreću i uže za preskakanje

Bilo je vrijeme za korak dalje pa je u ljeto 2021. prešao u ASVEL iz Lyona, s kojim je u sezoni 21/22 osvojio titulu i opet dobio nagradu za najboljeg mladog igrača lige, međutim, igrački je stagnirao i borio se s nekoliko više ili manje neugodnih ozljeda. Igrao je Euroligu s prosjecima od 17 minuta, 6.5 koševa i 3.8 skokova po utakmici, ali je bilo očito da mu je sve to još uvijek prerano pa je u dogovoru s roditeljima i agentima odlučio napraviti određeni korak unazad, otići u klub gdje će imati veću minutažu, lakši ritam utakmica i više vremena za treninge. Metropolitans se pokazao kao puni pogodak, klub u kojem je ovaj mladić dokazao da je spreman za košarku na najvišoj razini. Francuska Pro-A liga možda kvalitativno nije u rangu s najjačim europskim ligama, ali je svakako fizička, što mu je sigurno pomoglo u razvoju.

„U životu sam najviše ponosan na to što sam nastavio svojim putem i kada je bilo teško, a bilo je situacija koje su zahtijevale puno mentalne snage“, rekao je Wembanyama za Sports Illustrated. „U meni gori vatra, ili ljubav, mogu i tako reći, nešto što će me tjerati cijeli život. Ništa me neće zaustaviti“, zaključio je.

S obzirom na to kako je krenuo u NBA-u, zaista izgleda nezaustavljivo.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.