Novotny o procjeni Fitcha: “Ova kriza utječe na ponudu i potražnju, takav tip krize do sada nismo vidjeli”

Autor:

Zagreb, 4.2..2016 - Privredni vjesnik predstavio je svoje posebno izdanje "Poslovna očekivanja 2016.", barometar poslovne klime u Hrvatskoj za aktualnu godinu, napravljen na temelju ankete u 433 poduzeća te stavovima čelnika 140 domaćih tvrtki i dodijelio nagradu Gorazd Nikić za ekonomskog analitičara 2015. godine. Na slici dobitnik nagrade Gorazd Nikić za ekonomskog analitičara 2015. godine Damir Novotny.
Foto Hina/ Dario GRZELJ/ dag

Agencija za procjenu kreditnog rejtinga Fitch snizila je izglede Hrvatske iz pozitivnih u stabilne, uz zadržavanje kreditne ocjene na BBB-. Kako navodi u obrazloženju, Fitch očekuje pad gospodarstva od pet posto u ovoj godini, uz snažan pad turističkog sektora za 50 posto zbog snažnih restrikcija putovanja u Europi uslijed pandemije Covid-19. Oporavak gospodarske aktivnosti očekuje u 2021. godini. Fitch očekuje da će stopa nezaposlenosti skočiti na devet posto u 2020. uz blagi rast na 9,5 posto u 2021. te postupno smanjenje u 2022. godini.

“Ovakva procjena nas ne treba iznenaditi, istu će vjerojatno slijediti i druge agencije jer se ovakav scenarij u stvarnosti velikom brzinom odvija pred našim očima, i mi vidimo što se događa” komentirao je za Nacional.hr ekonomist Damir Novotny.

NACIONAL: Koliko će biti učinkovite mjere koje je vlada do sada predstavila? 

“Vladine mjere su zaustavile domaću potrošnju. Turistička aktivnost o kojoj ovisi kreiranje BDP-a, i koja sudjeluje u kreiranju BDP-a sa 20 posto, će ove godine doživjeti veliki pad, to je očekivano. Malo je vjerojatno, čak i kada bi epidemija bila pred ljeto zaustavljena, da bi turisti masovno krenuli na putovanje u Hrvatsku. Ne vjerujem da će turizam brzo oporaviti. Iako će on biti prvi sektor koji će se oporaviti 2021. , ne treba očekivati takav volumen potražnje za turističkim uslugama, kao što smo to imali 2018. i 2019. godine. Stvari će se bitno promijeniti zbog toga što će ova kriza utjecati na ponudu i potražnju, a to je jedan novi tip krize koju do sada nismo vidjeli.”

NACIONAL: Koje bi rješenje bilo bolje u ovakvoj situaciji?

“Bilo bi lakše kada bi vlada raspolagala s fiskalnim kapacitetom i snagom da napravi značajnije uštede u javnom sektoru. Malo je vjerojatno da će se to dogoditi zbog dva bitna razloga – vladu čeka novi izborni ciklus s jedne strane i s druge strane zainteresirane skupine povezane s državnim sektorom su previše snažne. Vidimo kako su se sindikati oštro postavili već na samu najavu da bi se moglo nešto mijenjati u javnom sektoru. Sindikati nisu reagirali nimalo empatično već upravo suprotno, tvrdo, zagovarajući teze da samo javna potrošnja može spasiti ekonomiju od krize, što je u ovom slučaju jako, jako daleko od istine. Ovdje u prvom redu treba spašavati privatni sektor jer ako ne prežive mala i srednja poduzeća, OPG -i i mikro biznisi tada jednostavno neće biti dovoljno radnih mjesta. Ne može  državni sektor zamijeniti privatni sektor, upravo suprotno. Fitch  to vidi, i vidi da nema dovoljno spremnosti u vladi za neke dublje reforme,  kao što je to napravljeno  2008. u mnogim zemljama uključujući i Grčku, koja je provela duboke reforma u državnom sektoru. Naša vlada to očito ne namjerava napraviti i zbog toga je ova ocjena očekivanja.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.