Nilski konji Pabla Escobara prijete ekosustavu. Znanstvenici zabrinuti, vlada predlaže drugo rješenje

Autor:

Ilustracija/pixabay

Izjava kolumbijske ministrice zaštite okoliša Susane Muhamad koja je kazala da bi trebalo zaštititi rastuću populaciju nilskih konja, izazvala je zabrinutost u krugovima znanstvenika i istraživača. Naime, radi se o životinjama čije nekontrolirano razmnožavanje prijeti prirodnim ekosustavima i bioraznolikosti zemlje.

Muhamad je u svom govoru naglasila da će njezino ministarstvo kreirati politiku koja daje prioritet dobrobiti životinja, uključujući stvaranje novog odjela koji će se baviti njihovom zaštitom.

Kolumbija sada predlaže prebacivanje najmanje 70 nilskih konja koji žive u blizini bivšeg ranča kokainskog narko-bossa Pabla Escobara u Indiju i Meksiko kao dio plana za kontrolu njihove populacije.

Životinje bi namamili hranom u velike, željezne kontejnere i kamionom prebacili do međunarodne zračne luke u 150 kilometara udaljenom gradu Rionegro. Prebacili bi ih zatim avionom u Indiju i Meksiko, gdje postoje utočišta i zoološki vrtovi koji mogu prihvatiti životinje i brinuti se za njih, navodi AP.

Radi se o nilskim konjima koji su još 1993. godine, nakon Escobarove smrti, pobjegli s njegova imanja. Ostavljeni sami, mužjak i tri ženke koje je Escobar ilegalno uvezao iz američkog zoološkog vrta nastanili su se u kolumbijskoj rijeci Magdaleni i obližnjim jezerima. Nakon godina razmnožavanja, ‘kokainski vodenkonji’ su se namnožili na oko 150 jedinki, procjenjuju znanstvenici, kako donosi Nature.

Nilski konji najveća su invazivna životinja na svijetu — nemaju prirodnih grabežljivaca u Kolumbiji i nekontrolirano se pare i razmnožavaju, njihova bi populacija kroz 15-ak godina mogla dosegnuti 1500, procijenjeno je u studiji objavljenoj 2021.

“Ne razumijem što vlada čeka”, kazala je Nataly Castelblanco Martínez, kolumbijska konzervatorska biologinja na Autonomnom sveučilištu Quintana Roo u Chetumalu, Meksiko, i koautorica studije.

“Ako ništa ne poduzmemo, za 20 godina ovaj problem neće imati rješenje”, upozorila je.

Istraživači su pozvali na strogi plan upravljanja koji bi na kraju sveo divlju populaciju na nulu, kombinacijom uništavanja nekih životinja i hvatanja drugih, zatim njihovog premještanja u objekte kao što su zoološki vrtovi. Ali tema o tome što učiniti s nilskim konjima podijelila je zemlju.

Na jednoj strani su zaljubljeni u te životinje koje predstavljaju iznimnu turistička atrakcija, dok su drugi zabrinuti zbog prijetnje koju predstavljaju za okoliš i lokalne ribarske zajednice.

 

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.