Ni u njihovo “preduzeće ne cveta cveće”. Amazon počeo s otpuštanjima zaposlenika

Autor:

epa10306013 An entrance to Amazon offices in New York, New York, USA, 14 November 2022. The company reportedly has plans to lay-off 10,000 employees, the largest workforce reduction in the company’s history.  EPA/JUSTIN LANE

EPA/JUSTIN LANE

Pandemija covida19 ima različite posljedice. U jeku širenja, Amazon je znatno povećao poslovanje i svoju ukupnu vrijednost. Sa popuštanjem mjera i povratkom ljudi uobičajenim kanalima prodaje, Amazon je postao prva tvrtka koja je izgubila trilijun dolara na tržišnoj vrijednosti. Prošli tjedan objavili smo tekst u kojem je posebno pohvalno ocijenjeno zadržavanje svih zaposlenih usprkos toj činjenici. Nekako s objavom vlasnika Jeffa Bezosa da će veliki dio osobnog bogatstva pokloniti u dobrotvorne svrhe, pojavile su se najave otpuštanja, koje sada poprimaju jasne oblike.

Tehnološki div Amazon počeo je s otpuštanjima, prema objavama radnika na LinkedInu koji kažu da su bili pogođeni ukidanjem radnih mjesta. Ovaj tjedan je objavljeno da tvrtka planira otpustiti 10.000 radnih mjesta, ili oko 3% svog uredskog osoblja. Amazon nije odmah odgovorio na zahtjev BBC-ja za komentar.

To dolazi u trenutku kada se u tehnološkoj industriji ukidaju tisuće radnih mjesta, jer tvrtke vide usporavanje prodaje usred sve veće zabrinutosti oko ekonomske krize.

Objave koje je vidio BBC uključuju one zaposlenika u Amazonovom poslu s virtualnim asistentima Alexa, odjelu platforme za igranje u oblaku Luna i Lab126, operaciji iza e-čitača Kindle.

Jedna zaposlenica, koja je rekla da je radila kao inženjerka za razvoj softvera u SAD-u, objavila je da traži novi posao: “Zbog prirode moje vize, imam ograničeno vrijeme za traženje novih radnih prilika.”

Drugi radnik Amazona koji je rekao da su na njih utjecala otpuštanja rekao je: “Naravno da sam tužan, ali ipak optimističan u pogledu budućnosti jer znam da ovo znači dobru promjenu za mene i druge u mom timu.”

Tvrtka je već uvela zamrzavanje zapošljavanja i zaustavila neka od proširenja svojih skladišta, upozoravajući da je previše zapošljavala tijekom pandemije. Također je poduzeo korake za zatvaranje nekih dijelova svog poslovanja, otkazujući projekte kao što je robot za osobnu dostavu.

Prošlog mjeseca osnivač i predsjednik Amazona Jeff Bezos upozorio je da američka ekonomija šalje signal da se “zatvore vrata”. Cijena dionice Amazona pala je za više od 40% ove godine jer se bori s usporavanjem online prodaje. Druge velike tehnološke tvrtke već su najavile velika otpuštanja, jer smanjuju troškove.

Prošli tjedan Meta, koja posjeduje Facebook, Instagram i WhatsApp, objavila je da će otpustiti 13% svoje radne snage. Prva masovna otpuštanja u povijesti tvrtke rezultirat će time da će 11.000 zaposlenika ostati bez posla.

Ubrzo nakon što je Elon Musk preuzeo Twitter, potvrđeno je da će smanjiti broj zaposlenih na platformi društvenih medija za oko 50%.

Posljednjih tjedana tehnološki div Microsoft, platforma za obradu plaćanja Stripe i tvrtka za poslovni softver temeljen na oblaku Salesforce također su najavili otpuštanja.

‘Amazon je jako, jako napuhan’

Jedan poznavatelj tehnološke industrije sa sjedištem u Seattleu, koji je želio ostati anoniman, rekao je  da se tržište rada značajno promijenilo posljednjih tjedana.

“Posljednje dvije godine bile su sjajna  prilika za posao zbog rada na daljinu, što znači da ne morate izolirati traženje posla u svom lokalnom području. Tako da je borba za talente bila vrlo konkurentna i plaće su porasle stvarno visoko.” “Ono što sada vidimo je smanjenje proračuna i osoblja.” Rekao je da će neke tehnološke tvrtke, uključujući Amazon, vjerojatno biti posebno teško pogođene. “Amazon je jako, jako napuhan. Tako da tamo ima mnogo ljudi, ali oni ne pružaju veliku vrijednost pa su prvi na udaru”, rekao je anonimni izvor.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.