Nermin Nikšić: Građansko uređenje BiH uvjet je za EU i zahtjev ESLJP

Autor:

21.09.2021., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Konferencija za medije predsjednika stranaka Trojke, predsjednik Socijaldemokratske partije BiH (SDP) Nermin Niksic, predsjednik Nase stranke Edin Forto i predsjednik Naroda i Pravde Elmedin Konakovic. Nermin Niksicr Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

Predsjednik Socijaldemokratske partije (SDP) BiH Nermin Nikšić izjavio je za novi broj Nacionala kako je “građansko uređenje BiH zahtjev Europskog suda za ljudska prava i uvjet za pristupanje BiH EU”. “Nijedna vrsta različitog postupanja koja se isključivo ili u kritičnom obimu zasniva na etničkom porijeklu pojedinca, ne može se objektivno opravdati u suvremenom demokratskom društvu koje je izgrađeno na principima pluralizma i poštovanja različitih kultura”, izjavio je u intervjuu Nermin Nikšić.

Predsjednik SDP-a BiH rođen je 1960. godine u Konjicu. Diplomirao je pravo te je od 1988. do 2000. godine radio u Općini Konjic. U ratu je bio časnik Armije BiH. Od 2000. godine do danas zastupnik je Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, 2011. postao je premijer Federacije BiH, a tri godine kasnije predsjednik SDP-a BiH, potvrdivši položaj predsjednika stranke u dvama uzastopnim stranačkim izbornim ciklusima. U razgovoru s Nacionalovim novinarom Borisom Pavelićem govorio je o atmosferi pred izbore u BiH, zahtjevima za izmjenom izbornog zakona te izgledima kandidata SDP-a BiH Denisa Bećirovića.

Na pitanje da objasni protivljenje prijedlogu promjena Izbornog zakona koje je iznio Hrvatski narodni sabor, Nikšić je izjavio kako su “bosanskohercegovački Hrvati i njegov narod, dio njegovog identiteta i njegove države”. “Ne pristajem na to da itko kaže da mu je više stalo do njihovih prava od mene ili bilo kojeg člana SDP-a BiH!”, dodao je.

“Zahtjev SDP-a je da se svim građanima omogući jednako pravo da biraju i budu birani. Danas se, naprimjer, Hrvat, Bošnjak i svako tko nije Srbin ne može kandidirati za poziciju člana Predsjedništva BiH u Republici Srpskoj. Kako to nije problem za HDZ ni za Hrvatsku? Građansko uređenje Bosne i Hercegovine zahtjev je Europskog suda za ljudska prava i uvjet za pristupanje Bosne i Hercegovine EU-u. Nijedna vrsta različitog postupanja koja se isključivo ili u kritičnom obimu zasniva na etničkom porijeklu pojedinca, ne može se objektivno opravdati u suvremenom demokratskom društvu koje je izgrađeno na principima pluralizma i poštovanja različitih kultura. U vrijeme kada su donesene sporne ustavne odredbe u Daytonu, na terenu je došlo do vrlo krhkog primirja te je cilj tih odredbi bio zaustaviti brutalni sukob obilježen genocidom i etničkim čišćenjem. Priroda tog sukoba bila je takva da je bilo neophodno pristati na „konstitutivne narode“ kako bi se osigurao mir”, objašnjava Nikšić.

“Međutim, sada, 27 godina nakon završetka tragičnog sukoba, ne može postojati bilo kakav razlog za održavanje spornih ustavnih odredbi na snazi. Potrebno je, bez daljnjeg odgađanja, uspostaviti demokratsko uređenje. S obzirom na potrebu da se osigura stvarna politička demokracija, došlo je vrijeme za politički sistem koji će svakom građaninu Bosne i Hercegovine osigurati pravo da se kandidira na izborima za Predsjedništvo i Dom naroda Bosne i Hercegovine, bez diskriminacije na temelju etničke pripadnosti i bez davanja posebnih prava konstitutivnim narodima uz isključivanje manjina ili građana Bosne i Hercegovine. Nema objektivnih kriterija za nečiju etničku pripadnost. To ovisi isključivo o vlastitom samoodređenju osobe”, ustvrdio je Nikšić.

O tome kako predsjednik SDP-a BiH procjenjuje političku situciju uoči općih izbora u susjednoj zemlji 2. listopada, te što misli o pojedinim kandidatima i strankama, ali i utjecaju susjednih država na BiH, pročitajte u novom broju Nacionala.

NERMIN NIKŠIĆ: ‘Amerikanci su Izetbegovića prozvali za prikrivanje korupcije’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.