Nenad Bakić: “U trećem smo valu, sutra je moguće i 2500 zaraženih”

Autor:

19.02.2020., HAZU, Zagreb - Predstavnici tvrtke Google za regiju Adriatic i Institut za razvoj i inovativnost mladih (IRIM) predstavili rezultate projekta Digitalni gradjanin koji je uz financijsku potporu tvrtke Google pokrenuo IRIM s ciljem transformacije javnih knjiznica u digitalne centre za inovacije i razvoj digitalnih vjestina i znanja za djecu i odrasle u Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini te Kosovu. Nenad Bakic. 
Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Poduzetnik i investitor Nenad Bakić u utorak je za ‘Novi dan’ N1 televizije govorio o modelima kojima se nastoje predvidjeti epidemiološka kretanja u pandemiji covida.

S obzirom na sve veći broj novoooboljelih od koronavirusa, Bakić kaže da možemo reći da se nalazimo u trećem valu. “Štoviše, rekao bih da je moguće da će sutra biti oko dvije i pol tisuće ljudi, to ne bi trebalo iznenaditi nikoga”, kazao je i zatim se osvrnuo na modele koji nastoje prognozirati buduća kretanja.

Objasnio je da su epidemiološki modeli u svijetu, ne samo kod nas, čak lošiji od meteoroloških modela. “Naprosto se radi o tako kompliciranim, pa čak kompleksnim sustavima, koje je nemoguće precizno izračunati. Primjerice ECDC, to je Europski centar za kontrolu bolesti, odustao je od rađenja modela, jer zadnji model koji su projicirali, koji su radili u studenom, je za Hrvatsku, primjerice, promašio nekoliko stotina posto idućih nekoliko dana”, dodao je.

Bakić kaže da je jedini koji je ostao globalno uvjerljiv washingtonski IHME. njihovi su modeli, dodaje, u zadnje vrijeme praktički isti kao njegovi modeli. “Međutim, to su sve modeli koji nam daju nekakav smjer, ažuriraju projekcije s obzirom novo dostupne informacije”, ističe.

Treći se val događa, smatra, iz dva glavna razloga: “Jedan je, sada se već čini, ipak vrlo vjerojatna ili čak nesporna veća zaraznost soja B.1.1.7, koji ne samo da je zarazniji, nego moguće i djelomično izbjegava imunitet stečen prethodnim sojem. Ali imamo i značajno povećanu društvenu interakciju. Znamo da sve mjere, zapravo, epidemiološke se svode, dakle njihov cilj je smanjiti društvenu interakciju. Međutim, vidimo na osnovu Google mobility podataka i slično da smo mi u zadnjih mjesec, mjesec i pol dana izrazito povećali društvenu interakciju u Hrvatskoj”, istaknuo je.

Na kraju je poručio da je pridržavanje osnovnih mjera od strane javnosti ključna epidemiološka mjera.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.