Ne zaboravite – uskoro kreću prijave za povrat poreza

Autor:

29.01.2016., Sibenik - Za razliku od dosadasnje prakse oko podnosenja prijave poreza, Porezna uprava ce u 2016. godini primijeniti poseban postupak utvrdjivanja godisnjeg poreza na dohodak za 2015. godinu za porezne obveznike. Poseban postupak ustvari znaci da vecina poreznih obveznika nema obvezu samostalno, do kraja veljace, predavati godisnju poreznu prijavu, vec obracun za njih automatski rade poreznici. Obrazac za prijavu poreza. "nPhoto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Dusko Jaramaz/PIXSELL

Uskoro ulazimo u veljaču što znači i da kreću prijave povrata poreza. Provjerite tko obavezno mora podnijeti prijavu, a tko po vlastitom izboru može podnijeti zahtjev za ostvarivanje prava na povrat poreza.

“Svi porezni obveznici koji imaju obvezu podnošenja godišnje porezne prijave za 2022. ili koji žele podnijeti zahtjev za priznavanje prava u posebnom postupku mogu ih podnijeti putem sustava ePorezna​, putem mobilne aplikacije mPorezna, odnosno nadležnoj ispostavi Porezne uprave prema prebivalištu, odnosno uobičajenom boravištu najkasnije do utorka 28. veljače 2023.”, izvijestili su iz Porezne uprave.

Za većinu građana koji primaju isključivo dohotke od nesamostalnog rada (plaća, honorari) godišnji obračun poreza provodi Porezna uprava u posebnom postupku te oni ne trebaju podnositi prijavu, piše Tportal.

Poreznu prijavu dužni su popuniti i predati građani koji su u 2022. godini ostvarili dohodak od samostalne djelatnosti, odnosno od djelatnosti obrta, slobodnih zanimanja, poljoprivrede i šumarstva te dohodak od djelatnosti proizvodnje električne energije​​ i ostalih djelatnosti po osnovi kojih se dohodak utvrđuje i oporezuje kao dohodak od samostalne djelatnosti na temelju poslovnih knjiga.

Prijavu su dužni podnijeti i pomorci u međunarodnoj plovidbi te porezni obveznici koji su dobili nalog Porezne uprave da naknadno plate porez na dohodak.

Građani koji nisu dužni podnositi prijavu mogu zatražiti priznavanja poreznih olakšica temeljem dostave podataka kojima Porezna uprava ne raspolaže kako bi ostvarili povrat poreza.

Riječ je o podacima bitnim za utvrđivanje prava na:

– dio osobnog odbitka za uzdržavane članove uže obitelji i/ili djecu

– umanjenje poreza na dohodak od nesamostalnog rada po osnovi prebivališta i boravka na potpomognutom području I. skupine i području Grada Vukovara, a za koje podaci nisu upisani na poreznoj kartici

– dio osobnog odbitka za plaćene doprinose za zdravstveno osiguranje u tuzemstvu ili dana darovanja.

Zahtjev za priznavanje prava u posebnom postupku popunjavanjem obrasca ZPP-DOH podnose i porezni obveznici:

– koji žele preraspodijeliti dio osobnog odbitka za uzdržavane članove uže obitelji i/ili djecu

– koji su platili porez na dohodak u inozemstvu te žele da im se uračuna u tuzemnu poreznu obvezu

– koji žele isplatu povrata više plaćenog poreza na određeni račun (ako ih ima više) i

– nasljednici koji podnose godišnju poreznu prijavu u ime umrle osobe.

Prošle godine pravo na povrat poreza na dohodak ostvarilo je oko 660 tisuća građana te im je ukupno isplaćeno 1,7 milijardi kuna.

Najveći povrat poreza mogu očekivati mlađi od 30 godina jer imaju pravo na povrat čitavog ili polovice uplaćenog poreza u 2022. Zaposlenici koji su u 2022. bili mlađi od 25 godina imaju pravo na povrat cjelokupnog poreza na dohodak i prireza, a onima između 26 i 30 godina života država će vratiti polovicu naplaćenih davanja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.