NBA: LeBron i Lakersi preokretom slavili u Dallasu, Mavsi ljuti na suce

lebron james

epa

LeBron James je postigao 39 koševa uz 16 asistencija i 12 skokova, a Los Angeles Lakersi su na gostovanju u Dallasu slavili sa 119-110 u produžetku te tako stigli do četvrte uzastopne pobjede i izbili na vrh Zapadne konferencije s učinkom 4-1.

Ponajbolji europski košarkaš 20-godišnji Luka Dončić je sa 31 košem, 15 asistencija i 13 skokova ostvario svoj deseti ‘triple-double’ u NBA ligi, ali je nakon utakmice bio ogorčen na suđenje.

“Pitao sam suce kako je moguće da me udare po glavi i da to nije faul. No, trebao sam se koncentrirati na igru, a ne pričati sa sucima”, zaključio je 20-godišnji slovenski košarkaš koji je nakon sudara s Dwightom Howardom završio na šivanju glave i dvaput prošao protokol pri sumnji na potres mozga.

“Sve je bilo u redu. Malo me zaboljela glava, ali nije bilo šanse da propustim produžetak”, rekao je Dončić.

Howard je bio u centru zbivanja kod posljednjeg koša u osnovnom dijelu utakmice, koji je završio tricom Dannyja Greena za produžetak. No, prije nego što je LeBron James poslao loptu u kut prema Greenu, Howard je s obje ruke zadržao Setha Curryja i tako svom suigraču stvorio dovoljno prostora i vremena za prijem lopte, nakon čega je iskusni šuter odveo utakmicu u dodatnih pet minuta, u kojima su Lakersi nadigrali Mavse sa 16-7 i odnijeli pobjedu.

“Znao sam što će se dogoditi. Bio sam na putu da presječem to dodavanje, kad me (Howard) dohvatio, a sve se događalo ispred sudaca koji nisu ništa sudili”, ogorčen je bio Seth Curry nakon dvoboja u kojem je Dallas vodio i sa 15 koševa razlike, a na manje od 10 minuta prije kraja bio i na +10.

U pobjedničkoj momčadi Anthony Davis je ubacio 31 koš uz osam skokova, a Danny Green je postigao 14 poena. Kod Dallasa je uz Dončića Kristaps Porzingis ubacio 16, a Dwight Powell 14 koševa.

U Sacramentu je domaće navijače razveselio Harrison Barnes, koji se 2.9 sekundi prije kraja dvoboja ušuljao u reket iza leđa Bojana Bogdanovića te nakon skoka u napadu pospremio loptu u koš poslije promašaja Nemanje Bjelice za 102-101, rezultat kojim su Kingsi svladali Utah Jazz i stigli do prve pobjede u novoj sezoni.

“Ta zadnja akcija je ogledalo cijele utakmice. Bili smo u igri, ali nismo učinili dovoljno za pobjedu, nismo učinili ono što je bilo pod našom kontrolom. Morali smo biti čvršći”, prokomentirao je poraz svoje momčadi trener Jazza Quin Snyder.

Donovan Mitchell bio je prvi strijelac Jazza sa 24 koša, Rudy Gobert je spojio 15 poena i 16 skokova. U gostujućoj momčadi je jedan od najboljih bio Bojan Bogdanović sa 17 koševa, šutirajući iz igre 6/12, a za tricu 3/4. Tome je dodao šest skokova, dvije asistencije te po jednu osvojenu loptu i blokadu. Strijelce Kingsa predvodio je De’Aaron Fox sa 25 koševa, Buddy Hield je ubacio 18, Bogdan Bogdanović 14, a Harrison Barnes 13 poena.

Lakersima društvo na vrhu Zapadne konferencije rade San Antonio Spursi koji su sa 127-110 slavili na gostovanju kod Golden Statea i tako došli do četvrte pobjede u prvih pet nastupa. Spursi su domaću momčad slomili u drugom poluvremenu. Patty Mills je za pobjednike postigao 31 koš za samo 22 minute na parketu. LaMarcus Aldridge je ubacio 22 poena, a Rudy Gay 16. Warriorse je predvodio D’Angelo Russell sa 30 koševa i osam asistencija.

Neočekivano neizvjesna bila je utakmica u TD Gardenu, gdje je favorizirani Boston na kraju sa 104-102 pobijedio New York Knickse zahvaljujući pobjedničkom košu Jaysona Tatuma 1.3 sekunde prije kraja. Tatumovoj dalekometnoj dvici prethodila je trica njegovog bivšeg suigrača Marcusa Morrisa za izjednačenje (102-102). Boston se četvrtom uzastopnom pobjedom pridružio Miamiju i Torontu s učinkom 4-1.

Kemba Walker je bio prvo ime Celticsa sa 33 koša, Tatum je ubacio 24, a Gordon Hayward 13 poena. Morris je sa 29 koševa predvodio Knickse, za koje je RJ Barrett završio sa 15, a Bobby Portis sa 13 poena.

Veliku pobjedu u Barclays Centeru ostvarili su Brooklyn Netsi koji su svladali Houston sa 123-116 nadoknadivši 15 koševa zaostatka iz druge četvrtine.Taurean Prince je sa 27 koševa i 12 skokova bio najbolji igrač Netsa. Caris LeVert je postigao 25 poena, a Kyrie Irving je uz 22 koša imao 10 asistencija.

James Harden je za 36 koševa potrošio 31 šut iz igre (10/31), a Russell Westbrook je ubacio 27 poena uz osam asistencija i sedam skokova. No, od igrača s klupe Rocketsi su dobili samo 19 koševa.

Milwaukee je s uvjerljivih 123-91 slavio na gostovanju kod Orlanda uz 29 koševa, 14 skokova i šest asustencija Giannisa Antetokounmpa. Bucksi su iskontrorali Magic te postigli čak 36 poena iz kontranapada, a domaća momčad samo dva. Eric Bledsoe je postigao 18, a Khris Middleton 16 koševa za pobjednike. Strijelce Orlanda predvodio je Evan Fournier sa 19 koševa, a Nikola Vučević je postigao 14.