Nakon dvije godine vlasti Talibana, afganistanske žene su ‘izbrisane iz javnog života’

Autor:

epa10801336 Afghans hold flags of Islamic Emirate of Afghanistan, as they celebrate second anniversary of Taliban taking over the government, in Kandahar, Afghanistan, 15 August 2023. The Taliban's ascent to power on 15 August 2021 has led to the extremist interpretation of Shariah or Islamic law, resulting in a complete reversal of the women's rights ensured in recent years. Meanwhile, the takeover has led to the country being isolated internationally, after the international community turned back on the new Taliban government and imposed sanctions whose burden is being borne by common Afghans.  EPA/STR

EPA/STR

U utorak se obilježila dvogodišnjica otkako je Kabul pao u ruke Talibana, koji su preuzeli kontrolu nad Afganistanom usred kaotičnog, kontroverznog povlačenja Sjedinjenih Država iz zemlje nakon gotovo 20 godina borbi.

Talibani, koje ne priznaje većina zemalja u svijetu, proglasili su utorak nacionalnim praznikom. Dan je “pun časti i ponosa za Afganistance”, rekao je zamjenik glasnogovornika talibana Bilal Karimi . “Afganistan je oslobođen okupacije, Afganistanci su uspjeli vratiti svoju zemlju, slobodu, vladu i volju. Jedini način rješavanja problema je razumijevanje i dijalog, pritisci i sila nisu logični”, dodao je.

Ali, slavlje je posljednja stvar na koju misle mnoge afganistanske žene poput Zahre, jer život pod talibanskom vladavinom postaje sve represivniji i brutalniji.

Aktivisti upozoravaju da bi stvari mogle samo postajati gore, dok svijet gleda u stranu, umoran desetljećima dugim ratovima u Afganistanu i previše zaokupljen vlastitim problemima. Sve to vrijeme, sve manja inozemna pomoć znači da se milijuni Afganistanaca bore sa sušom, glađu i bolešću u krizi za koju su stručnjaci Ujedinjenih naroda za ljudska prava ovaj tjedan rekli da se pogoršava.

“Više ne postoji takva stvar kao što je ženska sloboda”, rekla je Mahbouba Seraj, afganistanska aktivistica za prava žena i kandidatkinja za Nobelovu nagradu za mir 2023. godine. “Žene u Afganistanu se polako brišu iz društva, iz života, iz svega – njihovih mišljenja, njihovih glasova, onoga što misle, gdje se nalaze”, naglasila je.

Izbrisane iz javne sfere

Kada su Talibani, radikalna islamistička skupina koja je prethodno vladala Afganistanom 1990-ih, preuzeli vlast 2021., u početku su se predstavljali kao umjerenija verzija sebe, čak obećavajući da će ženama biti dopušteno nastaviti školovanje do sveučilišta .

Ali, od tada je umjesto toga krenuo s oštrim mjerama, zatvaranjem srednje škole za djevojke; zabranom ženama da pohađaju sveučilište i rade u nevladinim organizacijama, uključujući Ujedinjene narode; ograničavanjem njihovog putovanja bez muškog pratioca; i zabranom pristupa javnim prostorima kao što su parkovi i teretane.

Žene više ne mogu raditi u većini sektora – a prošlog su im mjeseca zadali još jedan udarac kada su Talibani zatvorili sve kozmetičke salone diljem zemlje. Industrija je zaposlila otprilike 60.000 žena, od kojih su mnoge bile jedine hraniteljice kućanstva, što je stvaralo više problema za obitelji koje su se već borile za preživljavanje.

Za mlade žene poput Zahre, nagla promjena svakodnevnog života posebno je pogubna kada postanu zrele i razvijaju snove o svojoj budućnosti. Uživa u umjetnosti i željela je biti dizajnerica ili pokrenuti vlastiti posao – ništa od toga više nije moguće u Afganistanu. “Imam 20 godina i vrijeme je da učim, da se obrazujem. Ali nije mi dopušteno. Samo sam u svojoj kući. Samo se brinem za svoju budućnost, svoje sestre, i brinem se za budućnost svih žena u Afganistanu”, rekla je.

Budući da ne može puno izlaziti, vrijeme kod kuće pokušava provesti slikanjem, čitanjem knjiga i pohađanjem svih dostupnih online tečajeva. Ali osjeća se kao da je u zatvoru, kaže ona. “Ne mogu se koncentrirati, jer vidim situaciju, moja sestra sjedi kod kuće, sve djevojke sjede u svojim kućama. One ne mogu učiniti ništa”, istaknula je.

Vlast Talibana je uzela je ozbiljan danak mentalnom zdravlju, rašireni su izvještaji o depresiji i samoubojstvima, posebno među tinejdžericama koje su bile spriječene u obrazovanju, prema prošlomjesečnom izvješću UN-a, sastavljenom nakon jednotjednog posjeta Afganistanu.

Gotovo 8% ispitanih ljudi poznavalo je djevojku ili ženu koja je pokušala samoubojstvo, stoji u izvješću. Ograničenja i ekonomske poteškoće također su rezultirali porastom obiteljskog nasilja i prisilnim brakovima djevojaka, navodi se.

Talibani su opetovano tvrdili da je ženama dopušteno raditi u određenim sektorima sve dok slijede ‘islamske vrijednosti’. A za mlade Afganistance koji se nadaju da će sačuvati ono što im je ostalo od budućnosti, bijeg se čini kao jedina preostala opcija, piše CNN.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.