Nakon 21 godine RHESSI se vraća kući

Autor:

Nasa, Unsplash

NASA-in satelit koji je promatrao solarne baklje i pomogao znanstvenicima da razumiju snažne izljeve sunčeve energije pasti će na Zemlju ovaj tjedan, gotovo 21 godinu nakon što je lansiran. Umirovljena svemirska letjelica Reuven Ramaty High Energy Solar Spectroscopic Imager (RHESSI), koja je lansirana 2002. i rashodovana 2018., očekuje se da će ponovno ući u Zemljinu atmosferu u srijedu oko 21:30. ET, prema NASA-i.

Agencija očekuje da će većina letjelice teške 660 funti izgorjeti dok putuje kroz atmosferu, ali se očekuje da će neke komponente preživjeti ponovni ulazak. Rizik od štete bilo kome na Zemlji kao rezultat povratka RHESSI je nizak i iznosi otprilike 1 naspram 2467, prema NASA-i.
Svemirska letjelica je bila opremljena slikovnim spektrometrom koji je bilježio sunčeve rendgenske i gama zrake. Sa svog bivšeg mjesta u niskoj Zemljinoj orbiti, satelit je snimio slike visokoenergetskih elektrona koji nose veliki dio energije oslobođene u solarnim bakljama, objavila je NASA.

Prije RHESSI-ja nisu snimljene gama-zrake ili visokoenergetske rendgenske slike solarnih baklji, a podaci iz svemirske letjelice pružili su vitalne naznake o fenomenima i njihovim povezanim izbacivanjima koronalne mase. Ti solarni događaji oslobađaju energiju ekvivalentnu milijardama megatona TNT-a u sunčevu atmosferu u roku od nekoliko minuta i mogu imati utjecaja na Zemlju, uključujući poremećaj električnih sustava.

Tijekom godina RHESSI je dokumentirao ogroman raspon veličina solarnih baklji, od sićušnih nanobaklji do masivnih superbaklji koje su bile desetke tisuća puta veće i eksplozivnije.

NASA je rekla da će agencija, zajedno s Ministarstvom obrane, pratiti ponovni ulazak satelita u Zemljinu atmosferu, javlja CNN.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.