Najstarije novine na svijetu tiskale su svoje posljednje dnevno izdanje nakon 320 godina

Autor:

Pixabay

Najstarije novine na svijetu tiskale su svoje posljednje dnevno izdanje gotovo 320 godina nakon što su počele izlaziti.

Wiener Zeitung, bečke dnevne novine, više neće tiskati dnevna izdanja nakon što su nedavnim izmjenama zakona prestale biti profitabilne. Zakon, koji je u travnju donijela austrijska koalicijska vlada, ukinuo je zakonsku obvezu da tvrtke moraju platiti objavljivanje javnih priopćenja u tiskanom izdanju novina, ukidajući ulogu Wiener Zeitunga kao službenog glasila.

Ova je promjena rezultirala procijenjenim gubitkom prihoda od 18 milijuna eura za izdavača, navodi Der Spiegel, i prisilila je novine na otpuštanje 63 zaposlenika, uključujući smanjenje uredničkog osoblja s 55 na 20. Nastavit će objavljivati online i nadaju se da će distribuirati mjesečno tiskano izdanje, iako je taj plan još u razvoju.

Novine, koje su u vlasništvu austrijske vlade, ali su urednički neovisne, počele su izlaziti u kolovozu 1703. i vidjele su 12 predsjednika, 10 careva i dvije republike. U svom prvom izdanju, naveli su da će pružiti jasan prikaz vijesti “bez govorničkog ili poetskog sjaja”. Godine 1768. izvijestili je o koncertu “posebno talentiranog” 12-godišnjak. Zvao se Wolfgang Amadeus Mozart.

Kad je Austrija poražena u Prvom svjetskom ratu, list je u posebnom izdanju objavio abdikacijsko pismo posljednjeg habsburškog cara, Karla. U svom posljednjem dnevnom tiskanom izdanju u petak, objavila je uvodnik u kojem je okrivila vladin novi zakon za kraj tiskanja i rekla: “Ovo su burna vremena za kvalitetno novinarstvo… Na sve više i više platformi, ozbiljan sadržaj bori se za pozornost s lažnim vijesti, videa mačaka i teorije zavjere.” U travnju je njegova naklada bila samo 20.000 radnim danom, iako se ta brojka udvostručila vikendom.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.