Mladić koji je zamijenio i zasjenio Cristiana Ronalda – Tko je Goncalo Ramos?

epa10352602 Goncalo Ramos (L) of Portugal scores the 1-0 during the FIFA World Cup 2022 round of 16 soccer match between Portugal and Switzerland at Lusail Stadium in Lusail, Qatar, 06 December 2022.  EPA/Noushad Thekkayil

EPA/Noushad Thekkayil

Uoči početka utakmice osmine finala Svjetskog prvenstva u Kataru između Portugala i Švicarske svi su pričali samo o tome da je Cristiano Ronalo ostao na klupi za pričuve. Do kraja utakmice na Ronalda se zaboravilo – svi su pričali samo o Goncalu Ramosu.

Kamere su bile uperene u portugalskog rekordnog strijelca svih vremena, čija je reakcija na zamjenu tijekom prethodne utakmice očito naživcirala izbornika Fernanda Santosa da je kapetana ostavio na klupi. A oko klupe za pričuve – brojni fotografi koji su očajnički željeli snimiti fotografiju nezadovoljnog Ronalda, koji nije bio u početnih 11 Portugala na velikom turniru prvi put od 2008. godine.

Kamere su ubrzo zaboravile na Ronalda i svoje objektive usmjerile prema terenu, na kojem je zagospodarila njegova zamjena – 21-godišnji Goncalo Ramos koji je zabio hat-trick.

Kakvo predstavljanje!

Kada je portugalski izbornik Santos donio odluku da preseli i degradira Ronalda na klupu za utakmicu, nije se mogao nadati boljem ishodu. Ne samo da je njegova momčad postigla šest golova u nokaut utakmici Svjetskog prvenstva, već je mladić kojem je dao priliku dao tri gola u najvećoj večeri svoje karijere.

Sa 21 godinom i 169 dana, Ramos je najmlađi igrač koji je postigao hat-trick na Svjetskom prvenstvu od Mađara Floriana Alberta 1962. godine. Napadaču Benfice bilo je potrebno samo 17 minuta da postigne pogodak i pokrene Portugal.

Zamijenjen nakon 74 minute, završio je utakmicu s najviše udaraca (šest), udaraca u okvir (pet) i dodira u protivnički okvir (šest), uz tri pogotka.

Tko je Goncalo Ramos?

Ronaldo, koji ukupno ima osam golova na Svjetskim prvenstvima, u šest nokaut nastupa za Portugal na prvenstvu još nije zabio gol, a Ramos ih već ima tri.

Ovaj se mladić razvio kroz omladinski sustav Benfice, odigrao je ukupno samo 33 minute za Portugal u tri nastupa za svoju zemlju prije nego što je u utorak startao protiv Švicarske. Upisao je dosad jedan pogodak u prijateljskoj utakmici protiv Nigerije u studenom. U toj je utakmici odigrao 23 minute, a protiv Gane i Urugvaja u grupnoj fazi SP-a dobio je dvije, odnosno osam minuta. U porazu od Južne Koreje, Ramos je ostao na klupi.

Međutim, s obzirom na njegov prvi seniorski međunarodni start u nokaut fazi Svjetskog kupa, činilo se da to radi već godinama.S 14 golova i šest asistencija u 21 utakmici za Benficu ove sezone – uključujući sedam golova u zadnjih šest prvenstvenih nastupa – Ramos sigurno nije igrač kojemu nedostaje samopouzdanja u ovom trenutku. Ali, mogao je samo sanjati kako će se odigrati njegov prvi start u Svjetskom kupu.

On je prvi igrač koji je zabio hat-trick na svom prvom startu Svjetskog prvenstva od Nijemca Miroslava Klosea, najboljeg strijelca Svjetskog prvenstva svih vremena, 2002. godine, i drugi je najmlađi strijelac Portugala u povijesti Svjetskog prvenstva, nakon Ronalda 2006. godine.

A nakon ove spektakularne predstave osjećat će se da je učinio sve što je mogao da osigura startno mjesto za četvrtfinale protiv Maroka, piše BBC.

Što je sljedeće za Ronalda?

“Cristiano Ronaldo razgovara sa mnom i sa svima u momčadi. On je naš vođa i uvijek pokušava pomoći”, rekao je Ramos o kapetanu kojeg je zamijenio u početnoj postavi.

Kraj niza od 31 utakmice bivšeg napadača Real Madrida, Juventusa i Manchester Uniteda na velikim turnirima za njegovu zemlju velika je vijest, a s obzirom na Ramosov utjecaj, nema jamstva da će 37-godišnji Ronaldo vratiti svoje startno mjesto protiv Maroka u subotu.

Portugalski izbornik Santos rekao je da mu se “stvarno nije svidjela” Ronaldova reakcija na zamjenu nakon 65 minuta nakon poraza od Južne Koreje u posljednjoj utakmici skupine, što je odmah posjetilo na njegov rastanak s Manchestter Unitedom prošlog mjeseca.

Peterostruki osvajač Ballon d’Ora demantirao je da je uputio kritike prema svom treneru, ali se, unatoč tome, našao među zamjenama protiv Švicarske.

“Ovo je momčad koja bi lako mogla ići do kraja, a Ronaldo još uvijek može doprinijeti. Ako sve dobro posloži u glavi, mogao bi na kraju postići pobjednički gol za njih u finalu”, rekao je bivši engleski napadač Ian Wright za ITV.