Mladost i iskustvo u jednom igraču, ili – kako je Gasperini od Lookmana napravio top napadača

Soccer, Serie A 2022/2023,Lazio v Atalanta Ademola Lookman of Atalanta during the Serie A match between SS Lazio v Atalanta at Olimpico stadium in Rome, Italy, Feb 11st, 2023. Imago-Images/Emmefoto Copyright: xImago-Images/Emmefotox

Imago-Images/Emmefoto

Gian Piero Gasperini već po običaju svake sezone „izimisli“ barem jednog igrača, ni ova natjecateljska godina nije iznimka: 19-godišnjeg stopera Giorgija Scalvinija, poniklog u klubu, ove je sezone učinio standardnim dijelom prve momčadi a sjajne igre učinile su da je već odigrao pet utakmica za Azzurre, 20-godišnji napadač Rasmus Hojlund kojeg su ljetos za 17 milijuna eura kupili od Sturma golovima je za Atalantu (osam) i Dansku (pet) skrenuo pažnju najjačih europskih klubova dok je preobražaj Ademole Lookmana, kupljenog u kolovozu od Leipziga za 9 milijuna eura, iz vrlo dobrog krilnog u sjajnog napadača posebna priča.

Ademola Lookman treći je strijelac Serie A ove sezone, zabio je 13 golova, osam manje od svog kolege iz nigerijske reprezentacije Victora Osimhena i jedan manje od Lautara Martineza iz Intera. Obzirom da kod Gasperinija stalna samo mijena jest, i da talijanski trener mijenja sastav iz utakmice u utakmicu, treba naglasiti da je ovaj broj golova Lookman dosegnuo u 1.585 minuta u igri, 576 minuta manje od Martineza i 329 od Osimhena.

U većem dijelu dosadašnje karijere, prije dolaska u Bergamo, Lookmanov problem je bio što mu statistički učinak nije pratio vizualni dojam koji je ostavljao na terenu. A tamo, na terenu, jasno je pokazivao da je tip igrača koji radi nered u suparničkoj obrani, međutim, ono najvažnije – taj dojam nije bio popraćen konkretnim brojkama. To se konačno, kod Gasperinija koji mu je našao savršenu poziciju kao drugi, malo povučeniji napadač u 3-5-2 formaciji, promijenilo.

Lookman, rođen 20. listopada 1997. u jugozapadnom dijelu Londona Wandsworthu, do dolaska u Atalantu važio je za kvalitetnog krilnog igrača – pretežno je pokrivao desnu stranu, iako je i na lijevoj često igrao. Kao 19-godišnjak u statusu engleskog U-20 reprezentativca iz trećeligaša Charltona prešao je u Everton za 8.8 milijuna eura. Na Goodisonu se zadržao godinu dana, u dvije polusezone je skupio 450 premierligaških minuta u 15 utakmica u kojima se jednom upisao u strijelce a u ljeto 2017. je igrao protiv Hajduka u kvalifikacijama za Europa ligu, u domaćoj 2-0 pobjedi igrao svih 90 a u 1-1 splitskom uzvratu 45 minuta, oba puta na desnom krilu. U siječnju 2018. otišao je na posudbu u RB Leipzig gdje je, igrajući uglavnom na lijevom krilu, u 11 utakmica upisao pet golova i četiri asistencije, ukupno ostavio je jako dobar dojam. Povratak u Everton u sezoni 18/19 donio je novu stagnaciju, tek 601 minuta u 21 utakmici za učinak od dvije asistencije. Ipak, u Leipzigu nisu zaboravili njegove dobre igre i vratili ga u srpmju 2019., sada kroz permanentni ugovor, za velikih 18 milijuna eura. Tek 11 utakmica u kojima je igrao 299 bundesligaških minuta, teško je dobivao prostor pored Wernera, Poulsena, Nkunkua i Schicka, nagnali su ljude u Leipzigu da prihvate stav kako je prethodna polusezona u klubu za Lookmana bila izuzetak a ne pravilo. Bilo je i Lookmanu jasno da treba nešto napraviti, pa je napravio korak unazad, pokazat će se – korak unazad da bi napravio dva naprijed. Otišao je u sezoni 2020/21 na posudbu u Fulham gdje je kod Scotta Parkera dobio status standardnog prvotimca i igrajući najčešće na lijevoj strani, povremeno iza napadača, upisao po četiri gola i asistencije. Fulham je ispao iz lige ali Lookman je dokazao da nije izgubljeni talent. Ostao je u Engleskoj jer ga je na posudbu uzeo Leicester u kojem je igrajući na obje strane terena upisao osam golova i pet asistencija u svim natjecanjima.

„Ademola ima brzinu i tehniku, igrač je kakvog svaki trener želi“, rekao je Gasperini o svom igraču kojega je, u svom stilu, po dolasku u Bergamo stavio u novi režim prehrane i „životnog stila“. „Sada jeden puno više povrća, nema više svakakvih umaka. Ukupno, konzumiram puno lakšu hranu, puno više ribe. Nakon utakmice puno radim na oporavku, ulazim u krio-komore, istežem se, uz to redovno spavam po osam sati“, dodao je Lookman na prethodnu Gasperinijevu izjavu.

Lookman u Atalanti sjajno funkcionira u spomenutom 3-5-2 sustavu u kojem ima i puno defanzivnih zadataka, ali nije zaboravio niti igrati na krilu – Gasperini povremeno na teren pošalje 3-4-3 formaciju u kojoj igra na desnoj strani a baš u jednoj takvoj utakmici, u 8-2 demoliranju Salernitane, zabio je dva gola.

„Gasperini je jaka figura, intenzivan tip. Stalno od nas traži da igramo napadački, obožava vidjeti golove. Istovremeno, jako inzistira na strukturi igre, traži od nas da gradimo igru kroz trokute. Od mene traži veliki posao u defanzivi, ali i taj defanzivni posao otvara mi prostor u napadu“, rekao je Lookman.

U mlađim kategorijama Lookman je igrao za Englesku, međutim kasnije se odredio prema državi svojih roditelja, Nigeriji. Za Super Eaglese je odigrao tek četiri utakmice u kojima je zabio jedan gol. Nije ni čudo. Osimhen, Iheanacho, Chukwueze, Onuachu, Moffi, Boniface, sada i Gift Orban… ofenzivci su koje uz Lookmana izbornik Jose Peseiro ima na raspolaganju.

Lookman iza sebe ima već toliko toga, a ima tek 25 godina. Mladost i iskustvo, sve u jednom, ove sezone to i potvrđuje.