OTVORENO: Okršaj Selak Raspudić, Benčić i Mažara zbog Turudića

Autor:

HTV/HRT

Sandra Benčić (Možemo!), Nikola Mažar (HDZ), Marija Selak Raspudić (Most) i Dario Hrebak (HSLS) raspravljali su u emisiji Otvoreno o imenovanju suca Ivana Turudića za glavnog državnog odvjetnika. 

Na pitanje je li Turudić ‘HDZ-ov dečko’, Nikola Mažar je odgovorio kako je današnja rasprava u Saboru pokazala da joj “niti ime, niti program nikad nisu bili bitni”.

“To je najbolje i najiskrenije pokazao kolega Sačić koji je pohvalio Turudića, prozvao oporbu za licemjerstvo i kazao kako ne će moći glasati za njega, unatoč svim njegovim odlikama – jer je iz oporbe”, kazao je Mažar. Podsjetio je kako je oporba na početku procesa odbila sva četiri kandidata te naveo kako to pokazuje da im nije stalo do procesa “nego da imaju svoju političku agendu”, piše HRT.

‘HDZ-ova korupcija…’

Komentirajući današnju raspravu u Saboru i prosvjed novinara o Turudiću Marija Selak Raspudić kazala je kako je ona pokazala ono što je uzbunilo cjelokupnu javnost.

“S jedne se strane paralelno donose izmjene Zakona kojim bi se uskratile slobode medijima i onemogućile građane da mogu koristiti informacije, a s druge se strane bira glavni državni odvjetnik, koji je na neki način povezan s HDZ-om“, dodala je te naglasila kako “Imamo veliki problem u Hrvatskoj s nepovjerenjem u ključne institucije i kada ovakvu osobu birate na čelo tih istih institucija, onda to nepovjerenje produbljujete”.

Između ostalog upitala je: “A tko je mogao u tom trenutku ne procesuirati Sanadera? Ili tko je mogao ne izručiti Perkovića?”.

“Dakle, osoba je radila po pravilima struke, a mi bi se tome trebali čuditi?. Što to znači? Da ostali suci ne bi tako postupili?”, dodala je.

Za izmjene Kaznenog zakona kazala je kako se njima “dokazuje HDZ-ova korupcija” i “konačno porobljavanje institucija” uz “čudne formulacije da informiranje neće biti zabranjeno ako je pretežito u javnom interesu”. Potom je upitala: “Tko će to odrediti što je u javnom interesu, a kamoli što je pretežito u javnom interesu?”.

Mažar je na to odgovorio kako kolegica Selak Raspudić demantira samu sebe, podsjetivši da su kandidati predstavljeni pred odborom za pravosuđe, nakon čega je uslijedila i saborska rasprava i rasprava u medijima. Nitko, dodao je – ne spominje program Ivana Turudića.

Benčić: Plenkoviću važno da potpuno zauzda DORH

“Andrej Plenković kao kandidata za glavnog državnog odvjetnika predlaže osobu koja je dokazano lagala već u svojoj kandidaturi za glavnog državnog odvjetnika i to pred Odborom za pravosuđe. Na moje pitanje koliko dugo je sudac Turudić kada je radio na Županijskom sudu u Zagrebu držao u ladici predmet svog bratića tada optuženog za financijske malverzacije. On je odgovorio da je to bilo mjesec i pol dana. (…) Drugi dan je Županijski sud na zahtjev novinara dao dokaz da se radilo o više od dvjesto dana”, kazala je Sandra Benčić.

Dodala je da navode da se Turudić zabunio demantira i činjenica da je Turudić to rekao i u emisiji HTV-a “Nedjeljom u dva”. Ponovila je kako je Turudić povezan s prvooptuženima u tri najveća korupcijska slučaja – Rimac, Kovačević i Mamić.

Ustvrdila je da “Plenkoviću gori pod petama” te da mu je “važno da u potpunosti zauzda DORH, da kompromitirajuće stvari za njega i HDZ ne bi izlazile u javnost”. Govoreći o izmjenama Kaznenog zakona ustvrdila je da se “ljudima prijeti kaznom od tri godine zatvora ako kažu da je, primjerice, glavni državni odvjetnik pokušao sakriti dokaze iz nekog spisa”.

Hrebak: Turudić će biti mikroskopom, a ne pod kontrolom

“Ja mislim da je teško da ja mogu biti stručniji od nekih gostiju u ovom studiju, jer neki moji kolege su stručni apsolutno za sve u Hrvatskoj, tako da se ne bih tako ovdje volio pohvaliti”, kazao je Dario Hrebak koji je bio policijski istražitelj.

Dodao je kako se sve više ulazi u predizbornu kampanju, kako je od oporbe čuo samo salvu uvreda, a nikoga – koga bi izabrali od četiri predložena kandidata. Upitao je: “Što bi vi onda učinili, poništili natječaj? Pa da nam oporba kaže da obezglavljujemo DORH?”. Dodao je kako je Zlata Hrvoj Šipek “upravo u ovom vremenu, kad navodno Plenković ima šapu nad pravosuđem” – korektno obavila svoj posao”.

U ulozi Turudića dodao je – ne bi želio biti jer će on “sada biti pod mikroskopom, a ne pod kontrolom” jer ga je jedan dio javnosti nepravedno optužio. Za Turudića je rekao da se definitivno ne može reći da je loš pravnik, da je odličan komunikator. Dodao je kako on “donosi određeni teret sa sobom” i da će “morati brzo pokazati da ili zna svoj posao raditi ili ne”.

Podsjetio je da je Turudić kao jedan od svojih prvih koraka najavio neovisnu inspekciju DORH-a te poručio je kako glavni čovjek sustava u Hrvatskoj, koja je članica EU-a – sustav može urediti i posložiti, ali ga ne može kontrolirati.

Na to je odgovorila Marija Selak Raspudić kazavši kako je Hrvatska članica EU-a u kojoj se “premijer bori da njegovu korupciju ne istražuje EPPO – nego DORH”. Naglasila je kako je problem u tome što se “netko tko bi trebao biti potpuno neovisan, kao što je čelnik DORH-a bira politički”.

Međunarodni pritisak?

Nikola Mažar odgovorio je na pitanje ‘Je li bilo međunarodnog pritiska da se ‘reterira’ vezano uz izmjene Kaznenog zakona kako bi se dekriminaliziralo istraživačko novinarstvo?’

“Od početka intencija izmjene ovoga članka Kaznenog zakona je bilo neovlašteno curenje informacija iz nejavnog dijela istrage. Oporba je tada lažno tvrdila da je to gušenje slobode medija, da će se time hapsiti ‘novinari’ itd. Kada se to vrlo eksplicitno riješilo stavkom 2, gdje stoji da novinar ne može ‘ni počiniti, ni pomagati, ni poticati’ – onda se išlo u smjeru gušenja javnog interesa, što nikada nije uopće došlo u pitanje. Sada, imamo stavak 3, koji govori da ne može biti počinjeno kazneno djelo ako je suprotno žrtvi kaznenog djela, obrani ili javnom interesu, onda je oporba ostala bez svih svojih lažnih argumenata”, kazao je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.