LOŠ NASTUP Skočićevi izabranici šaptom pali u Faru

17.10.2023., Stadion Velika Gorica, Velika Gorica - Kvalifikacije za U-21 UEFA Euro 2025, skupina G, Hrvatska - Bjelorusija.  Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Goran Stanzl / Pixsell

Mlada hrvatska nogometna reprezentacija do 21 godine starosti upisala je prvi poraz u kvalifikacijama za odlazak na Europsko prvenstvo kojeg je iduće godine domaćin Slovačka. Izabranici Dragana Skočića su u Faru uvjerljivo poraženi od Portugala rezultatom 5:1 (4:1).

Najbolji pojedinac sraza bio je Pedro Santos koji je već u uvodnom dijelu utakmice postigao dva gola i asistenciju. Uz njega za domaćina su poentirali Fabio Silva koji je također postigao dva pogotka te Paulo Bernardo dok je dobru golgetersku formu u dresu Vatrenih potvrdio Marin Ljubičić realiziravši kazneni udarac.

Nakon šest odigranih utakmica Hrvatska je trenutno na trećem mjestu ljestvice grupe G s 13 osvojenih bodova. Vodeći Portugal uz odigrani susret više ima pet bodova prednosti dok je Grčka bod viška ostvarila iz dva duela više.

Plasman na kontinentalnu smotru će izboriti devet pobjednika kvalifikacijskih skupina kao i tri najbolje drugoplasirane momčadi dok će preostalih šest drugoplasiranih reprezentacija igrati play-off za posljednja tri mjesta. Hrvatsku sljedeći ispiti očekuju početkom rujna kada će na domaćem terenu sučeliti snage s Farskim Otocima i Portugalom.

Vatreni su katastrofalno otvorili današnju utakmicu te su u zaostatku bili već u 2. minuti. Domaćin je kroz par okomitih dodavanja došao pred gol Hrvatske gdje je Pedro Santos proigrao Fabija Silva, a on je snažnim udarcem sa šest metara iskosa poslao loptu pod gredu nemoćnog Čavline.

Samo devet minuta kasnije Santos je nakon asistencije došao do gola. Ovaj put je veliku pogrešku napravio Grozdanić, a napadač domaćih je presjekao njegovo dodavanje te je s deset metara mirno poslao loptu pored hrvatskog čuvara mreže.

Gosti se u 15. minuti vraćaju u igru. Marin Ljubičić je iz kaznenog udarca panenkom matirao Soaresa. Napadač austrijskog LASK-a je tako u 14. nastupu za mlade Vatrene došao do osmog pogotka, a zanimljivo da je bio strijelac u šest posljednjih utakmica u kojima je nastupao. Norveški sudac Saggi je prethodno pokazao na bijelu točku nakon što je portugalski golman nakon ubačaj iz kornera napravio grub prekršaj nad Maurom Perkovićem.

Show Pedra Santosa je nastavljen u 22. minuti kada je napadač Benfice upisao drugi zgoditak. Spretno je u kaznenom prostoru dočekao odbijenu loptu te je s deset metara lijevom nogom pogodio gornji desni kut hrvatskog gola.

U 25. minuti mreža Vatrenih se ponovno trese. Ovaj put je odbijenu loptu nakon povratnog dodavanja s lijeve strane dočekao kapetan Portugala Paulo Bernardo te je sa sedam metara pronašao put do mreže.

Novi pogodak domaćina čekali smo do 63. minute kada je Perković skrivio kazneni udarac, a precizan s bijele točke je bio Fabio Silva na kojem je prethodno i napravljen prekršaj.

Hrvatska je poraz mogla ublažiti u 81. minuti, no udarac Zvonareka je zaustavila vratnica nakon čega se lopta odbija od domaćeg golmana, ali nije završila u golu.