LIYING LIU PILATO: ‘Hrvatska bi trebala više koristiti svoje geografski položaj, vrlo je povoljan za logističku suradnju s Kinom’

Autor:

23.10.2023., Zagreb - Liying Liu Pilato, Predsjednica Hrvatsko - kineskog kulturnog centra. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Hrvatska državljanka kineskog porijekla Liying Liu Pilato, koja već niz godina živi u Hrvatskoj te je zaslužna za održavanje uspješnih gospodarskih odnosa dviju država, govori o značaju dolaska delegacije grada Shenzhena u Hrvatsku

Ovog tjedna je u službenoj posjeti Gradu Zagrebu i Hrvatskoj delegacija Shenzhena, trećeg najvećeg kineskog grada i jedne od najvećih svjetskih luka. Na čelu delegacije je generalna direktorica tamošnje gospodarske komore Zhou Li, a u delegaciji se nalazi i niz visokih predstavnika gradskog poglavarstva i gospodarskih organizacija ovog grada od 17 milijuna stanovnika koji se nalazi na samom jugu Kine, nedaleko od Hong Konga. Osim što je treći najveći kineski grad, Shenzhen je i jedno od najvećih gospodarskih središta Kine te je u zadnjih desetak godina ovaj grad doživio ubrzani gospodarski rast i to prije svega zbog svoje luke te vrlo razvijene IT industrije koja je na neki način i pokretač razvoja ovoga grada. Po samoj industrijskoj proizvodnji, Shenzhen je drugi u Kini te je i sjedište najuspješnijih nacionalnih i mnogobrojnih međunarodnih kompanija.

Tu su domaće tvrtke Huawei i AZT, kao i strane na području informacijske tehnologije poput Foxconna i Applea. Shenzhen je i druga po veličini slobodna ekonomska zona Kine iza one u provinciji Huinan s više od 120.000 proizvodnih tvrtki. Tekstil, odjeća hrana, strojogradnja, materijal za izgradnju te kemijska industrija ne zaostaju mnogo za primarnom, elektroničkom industrijom. Iz svih ovih podataka jasno je zašto je posjet gospodarske delegacije ovog kineskog megapolisa vrlo značajan za Zagreb i Hrvatsku. Po najavama, kineska bi delegacija u Zagrebu trebala razgovarati o promicanju razmjene u obrazovanju, sportu, kulturi i turizmu, a poseban bi se naglasak mogao staviti i na lučku i logističku suradnju.

Povodom dolaska gospodarske delegacije Shenzhena Nacional je razgovarao s Liying Liu Pilato, hrvatskom državljankom kineskog porijekla koja već niz godina živi u Hrvatskoj te je zaslužna za održavanje uspješnih gospodarskih odnosa dviju država. Liying Liu Pilato rođena je u Shenzhenu, živi u Poreču, ali puno vremena provodi i u Zagrebu gdje radi na gospodarskoj suradnji Hrvatske i Kine. Zbog svog rada Liying Liu Pilato je proglašena i počasnom građankom Opatije i to prije svega zbog humanitarnog rada na početku pandemije covida-19, kada je gradskoj vladi Opatije uručena jednokratna donacija zaštitnih maski u vrijednosti od gotovo 500.000 kuna. Taj potez produbio je osjećaje i prijateljstvo između dvaju naroda, a i naglasio važnost uspostave prijateljskih odnosa između gradova.

‘Shenzhen i Zagreb su potencijalni gospodarski partneri sa snažnom komplementarnošću, širokim izgledima za suradnju i ogromnim potencijalom te je suradnja na gospodarskom planu zapravo i imperativ’

U kolovozu ove godine Liying Liu Pilato u Shenzhenu je organizirala konferenciju o kulturnoj, sportskoj, turističkoj, gospodarskoj i trgovinskoj suradnji i razmjeni između Kine i Hrvatske. O konferenciji je izvijestilo više od 200 kineskih medija, a kako kaže, stopa klikanja (CTR) dosegla je 7%. Na tom su skupu uspješno promovirani i neki visokokvalitetni hrvatski proizvodi poput istarskog maslinova ulja. Osim toga, Liying Liu Pilato je kolovozu ove godine na 11. sjednici Svekineske federacije Kineza u inozemstvu, ponovno izabrana za članicu Vijeća predstavnika kineske dijaspore. Među više od 60 milijuna pripadnika dijaspore odabrano je samo 520 predstavnika, a ona se nalazi među stotinu najistaknutijih. Liying Liu Pilato kaže da je to velika čast i ponos za Hrvatsku, a i još jedna platforma kojom će ona doprinositi razvoju odnosa između Hrvatske i Kine.

NACIONAL: Možete li reći koji je povod dolaska delegacije Shenzhena u Zagreb?

Posjet delegacije Shenzhena uključuje promicanje razmjene u obrazovanju, sportu, kulturi i turizmu. Isto tako tražit će se i potencijalna suradnja na razini cijele Hrvatske i to prije svega lučka i logistička suradnja jer je Shenzhen jedna od najvećih svjetskih luka te je sigurno privlačna suradnja s nekim hrvatskim lukama poput Rijeke. Isto tako, delegacije će posjetiti i neke tvrtke koje Kina financira u Hrvatskoj.

NACIONAL: Može li ovaj posjet rezultirati nekim novim poslovnim dogovorima?

Rekla bih da je cilj ovog posjeta prije svega razumijevanje statusa razvoja lokalnog gospodarstva i poduzetništva te promicanje imovine u državnom vlasništvu i državnih poduzeća za sudjelovanje u izgradnji infrastrukture za veliki kineski projekt “Pojas i put” te promicanje sveobuhvatne suradnje između Shenzhena i Hrvatske u raznim područjima kao što su gospodarstvo, trgovina i industrija.

Liying Liu Pilato je u kolovozu ove godine, na 11. sjednici Svekineske federacije Kineza u inozemstvu, ponovno izabrana za članicu Vijeća predstavnika kineske dijaspore. Među više od 60 milijuna pripadnika dijaspore odabrano je samo 520 predstavnika, a ona se nalazi među stotinu najistaknutijih. FOTO: Privatna arhiva

NACIONAL: Većinom se govori samo o kineskim ulaganjima u Hrvatsku, ali što Hrvatska može ponuditi Kini?

Hrvatska bi trebala početi istraživati nove izvore energije, trebala bi transformirati elektroenergetsku mrežu te uložiti u razvoj novih energetskih vozila. Tim ulaganjima, odnosno transformacijom i razvojem potakla bi se suradnja u području energije i struje. Isto tako, Hrvatska bi trebala jače promovirati svoje luke i svoj geografski položaj jer je on vrlo povoljan za logističku suradnju s Kinom. Osim toga, crno vino, bijelo vino, maslinovo ulje, bučino ulje, mliječni proizvodi, med, lavanda, tartufi, pekmez, suhe smokve, voćni čaj, kava, uključujući mesne prerađevine su zdrave namirnice koje preferiraju Shenzhen i Kinezi.

NACIONAL: Kakva je danas gospodarska suradnja Hrvatske i Kine?

Od uspostave diplomatskih odnosa između Kine i Hrvatske prije 31 godinu, razmjene posjeta su česte, a prijateljska suradnja na raznim područjima nastavlja se širiti i razvijati, pa bi se moglo reći da su Hrvatska i Kina stari i dobri prijatelji. Tako su primjerice 2018. grad Shenzhen i Zavod za turizam Grada Opatije potpisali prijateljski sporazum o uspostavi sveobuhvatnog strateškog partnerstva, pa će sada Razvojni istraživački centar gradske uprave Shenzhen, na poziv gradonačelnika Opatije Fernanda Kirigina, doći 27. listopada u Opatiju na sastanak. Treba naglasiti i da je ovo prvo izaslanstvo gradske uprave Shenzhena koje je nakon epidemije covida-19 posjetilo Hrvatsku, što je od velikog značaja.

NACIONAL: Tu je naravno i izgradnja Pelješkog mosta koji je sigurno dodatno približio odnose dviju država?

Posljednjih godina Kina i Hrvatska kontinuirano napreduju u razmjeni i suradnji na različitim područjima, a njihovo sveobuhvatno partnerstvo suradnje kontinuirano jača. Ponosni smo na Pelješki most koji simbolizira prijateljstvo i prijateljsku suradnju dviju država. Taj most je most prijateljstva, života ljudi i suradnje te je ispisao novo poglavlje kinesko-hrvatskog partnerstva. Most također tijesno povezuje srca naroda Kine i Hrvatske te je “najsjajniji biser u kruni kinesko-hrvatskih odnosa”.

Liying Liu Pilato rođena je u Shenzhenu, živi u Poreču, ali puno vremena provodi i u Zagrebu. FOTO: Privatna arhiva

NACIONAL: Spomenuli ste energetsku suradnju, kakva je situacija na tom području? Što je kineskoj strani najzanimljivije?

Bilo mi je iznimno drago vidjeti da je priča o najvećem hrvatskom projektu vjetroelektrana predstavljena na trećem kineskom Forumu o međunarodnoj suradnji “Pojas i put”. U projekt vjetroelektrane Senj je uložila kineska tvrtka Norin International i njime upravlja, a ona je u vlasništvu tvrtke China Norinco Co., Ltd. Ta vjetroelektrana isporučuje približno 530 milijuna kWh zelene energije u Hrvatsku svake godine, što zadovoljava potrebe za električnom energijom za gotovo 100.000 kućanstava, a istovremeno smanjuje emisije ugljičnog dioksida za oko 460.000 tona. Slobodno mogu kazati da je Norinco International dao izniman doprinos promicanju razvoja hrvatskog zelenog gospodarstva i energetske tranzicije.

NACIONAL: Koliko je realna uspješna gospodarska suradnja Shenzhena i Zagreba s obzirom na veliku razliku u veličini dvaju gradova?

Shenzhen i Zagreb su potencijalni gospodarski partneri sa snažnom komplementarnošću, širokim izgledima za suradnju i ogromnim potencijalom te je praktična suradnja na gospodarskom planu zapravo i imperativ. Treba naglasiti da je Shenzhen najuspješniji kineski grad kada su u pitanju reforme i otvaranje prema zapadu. Shenzhen je i važan dio projekta ”Jedan pojas, jedan put“ koji je kineski i međunarodni brend. To je temeljna vrijednost koja promiče zajednički prosperitet i razvoj između zemalja i gradova. Zato se radujem što će Shenzhen biti prozor za izgradnju novih mostova i veza između Kine i Hrvatske te što će pridonijeti stvaranju novih poglavlja prijateljstva, suradnje, razvoja i inovacija na ovoj platformi. Obostrano korisna suradnja dviju zemalja pospješit će ulazak više kvalitetnih hrvatskih proizvoda na kinesko tržište te promicati širinu i dubinu kulturne, sportske, turističke, gospodarske i trgovinske suradnje između Kine i Hrvatske na novom putu te vjerujem da će se zbog ove suradnje pojavljivati i sve više “modernih verzija Marka Pola”. Drago mi je i da je baš u mom Shenzhenu početkom kolovoza uspješno održana konferencija „Shenzhen – Hrvatska o kulturi, sportu, turizmu, gospodarskoj i trgovinskoj suradnji i razmjeni“, na kojoj se pokazalo da su hrvatski sport i nogomet najpopularnije stvari koje Shenzhen i Kina prepoznaju kao hrvatsko i zato mislim da je to put preko kojeg stanovnici Shenzhena i Kine mogu prihvatiti hrvatske proizvode.

‘Ponosni smo na Pelješki most koji simbolizira prijateljstvo i prijateljsku suradnju dviju država. Taj most je most prijateljstva, života ljudi i suradnje te je ispisao novo poglavlje kinesko-hrvatskog partnerstva’

NACIONAL: Možete li nešto više reći o vašem rodnom gradu Shenzhenu? Pomalo nevjerojatno zvuči brojka od 17 i pol milijuna stanovnika koliko živi u tom gradu.

U kolovozu ove godine Posebna gospodarska zona Shenzhen proslavila je 43. godišnjicu postojanja i to je vjerojatno jedan od glavnih razloga gospodarskog uzleta ovog grada. Kako bi vaši čitatelji bolje shvatili razmjer razvoja Shenzhena, navest ću samo da je 1996. grad imao 4,8 milijuna stanovnika, 2016. 12 milijuna, a danas 17 i pol milijuna. Znači u zadnjih sedam godina došlo je do rasta od pet i pol milijuna stanovnika, što pokazuje koliko se grad razvija. Vjerujem da je to neizbježna i objektivna zakonitost društvenog napretka, urbanog razvoja, ljudske civilizacije i prosperiteta.

NACIONAL: Koliko gospodarskom rastu Shenzhena pridonosi i blizina Hong Konga?

Shenzhen i Hong Kong, koji ima oko 7,5 milijuna stanovnika, međusobno su ovisni i pomažu jedan drugome. Kroz stalne zajedničke napore i borbe, zajedno će se razvijati i napredovati jer zajednička kultura Guangdonga i životne navike odgojile su jednu zemlju i jedan narod. Dovoljno je reći da možete otići iz Hong Konga u Shenzhen ili Shenzhena u Hong Kong na jutarnji čaj i kupovinu, a zatim se vratiti na čaj za ručak. Tako je i broj ljudi iz Hong Konga koji su posjetili kopno tijekom ovogodišnjeg praznika Nacionalnog dana dosegao oko 1,2 milijuna, što čini jednu šestinu ukupnog broja ljudi u Hong Kongu, a tijekom ovogodišnjeg Jesenskog festivala i praznika Dana državnosti 1,1 milijun ljudi posjetio je Hong Kong kopnom, morem i zrakom tijekom osam dana. Na razini cijele Kine tijekom tog praznika broj domaćih turističkih putovanja u Kini dosegnuo je 826 milijuna.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.