Lipe cvatu, sve (ni)je isto k’o i lani: Naberite cvijet lipe i umirite razne tegobe

Autor:

Ilustracija Pixabay

Vjerojatno vas ovih dana pomalo omamljuje opojan miris lipe. Iskoristite ovaj period i naberite svoje zalihe cvijeta lipe za kućnu biljnu apoteku. Ova biljka ima brojne blagodati.

Prepoznatljivi miris lipe potječe od esencijalnog ulja koje djeluje umirujuće. Pored njega ova biljka sadrži i tanine, biljnu sluz i heterozid nepoznatog porijekla. Cvijet se bere zajedno s bijelom peteljkom koja sadrži fenolne spojeve i floroglucinol, sastojke za koje su portugalski znanstvenici otkrili da ublažavaju grčeve glatkih mišića.

Uz bazgu, lipa je najcjenjeniji narodni lijek za snižavanje povišene temperature, protiv prehlada, gripa i ozeblina. Obje biljke potiču znojenje. Čaj se pije vruć i po želji zaslađen medom (lipa je medonosna biljka i njen med je vrlo ukusan). Zahvaljujući sadržaju tanina i sluzi dobar je i lijek protiv proljeva, posebno ako su u pitanju djeca.

I protiv nesanice te migrene

Na jugu Francuske, lipu u kombinaciji s lavandom i matičnjakom koriste kao lijek za nesanicu, a pomiješana s metvicom, stolisnikom i imelom za ublažavanje napada migrene.

Znanstvena istraživanja su potvrdila da čaj od lipovog cvijeta pomaže onima koji imaju blage probleme s mjehurom, uznemiren želudac ili lošu probavu, kao i gastrokardiološki sindrom (prekomjerna količina plinova dovodi do toga da želudac pritišće donji dio srca).

Topao čaj od lipe pomaže imunološkom sustavu da se izbori protiv infekcije. Također, potiče cirkulaciju, pomaže probavi, efikasan je za izbacivanje sluzi, olakšava menstrualne bolove i pospješuje apetit. Brojne studije su pokazale da pomaže i kod bolova u trbuhu izazvanih plinovima.

Ako prelijete 100 g cvijeta lipe litrom prokuhale vode, ostavite poklopljeno tri sata, procijedite, dobit ćete dobro biljno sredstvo za opekotine. Napravite obloge i stavite na povrijeđeno mjesto, piše B92.

OZNAKE: lipa, cvijet, čaj, zdravlje

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.