Liga prvaka: City slavio u Beogradu, PSG i Porto u osmini finala

epa11027413 Manchester City's Kalvin Phillips celebrates with team-mate Phil Foden (L) after scoring the 1-3 goal during the UEFA Champions League group G soccer match between Red Star and Manchester City in Belgrade, Serbia, 13 December 2023.  EPA/ANDREJ CUKIC

EPA/ANDREJ CUKIC

Nogometaši Manchester Citya okončali su grupnu fazu Lige prvaka sa svih šest pobjeda, a u zadnjem kolu su pobijedili Zvezdu u Beogradu s 3-2.

City je u Beograd došao u pričuvnom sastavu, ali su opet poveli s 2-0 golovima Micaha Hamilton (19) i Nizozemca Oscara Bobba (62). Južnokorejanac Hwang In-Beom (71) donio je nadu srpskom prvaku, da bi Kalvin Phillips pet minuta prije kraja iz penal donio pobjedu Cityu. Alexander Katao je u sudačkoj nadoknadi samo smanjio na konačnih 3-2.

Mateo Kovačić je igrao do 76. minute, a Joško Gvardiol ostao na klupi.

U drugom dvoboju skupine Leipzig je s 2-1 slavio kod kuće protiv Young Boysa, a sva tri gola su pala u razmaku od pet minuta. Slovenac Benjamin Šeško (51) doveo je Nijemce u vodstvo, Ebrima Coley izjednačio, a konačnu pobjedu donio Šveđanin Emil Forsberg (56).

City i Leipzig su već ranije osigurali osminu finala, Young Boysi će u Europsku ligu, a Zvezda ispada iz Europe.

Nogometaši PSG-a i Porta kao posljednji su osigurali osminu finala Lige prvaka nakon utakmica zadnjeg kola u srijedu.

U osminu finala plasirali su se Bayern, Copenhagen, Arsenal, PSV, Real Madrid, Napoli, Real Sociedad, Inter, Atletico, Lazio, Borussia Dortmund, Manchester City, Leipzig, Barcelona, ​​PSG i Porto.

Trećeplasirane momčadi iz skupina igrat će kvalifikacije za osminu finala Europske lige. To su Feyenoord, Young Boys, Lens, Galatasaray, Braga, Benfica, Milan i Shakhtar.

Prebogati PSG je izbjegao ispadanje u skupini remiziravši 1-1 kod Borussije Dortmund, koja je već ranije osigurala prolaz. U izvrsnoj utakmici, prepunoj šansi, Karim Adeyemi je u 51. minuti doveo Nijemce u vodstvo nakon dvostruke pogreške Karima Hakimija, da bi samo pet minuta kasnije iz odbijanca Warren Zaire Emery izjednačio.

Parižanima je išao u prilog i rezultat druge utakmice gdje je Milan slavio u Newcastleu s 2-1, te pomogao Francuzima, ali i se jer su osigurali Europsku ligu. Newcastle je vodio golom Joelintona i da je ostao taj rezultat, u nokaut fazu Lige prvaka prošli bi Englezi. No, Pulišić i Chukwueze su rastužili Svrake, koji ostaju bez Europe.

U nokaut fazu Lige prvaka prošao je i Porto koji je u izravnom obračunu s čak 5-3 slavio doma protiv Šahtara.

U ovoj skupini je Barcelona izgubila kod Antwerpa, kojemu su to prvi bodovi i prva pobjeda uopće u Ligi prvaka. U dramatičnoj završnici prvo je Marc Giui izjednačio za Barcu u 91. minuti, a u 93. je George Ilekihnena donio Belgijancima pobjedu.

Feyenoord je poražen kod Celtica, a Ivanušec je igrao za Nizozemce do 67. minute.