Levčenko: “Trebaju li uopće ujedinjenoj Europi Orban i Szijarto?”

Autor:

NFoto

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u utorak je za nacional.hr analizirao odnos Mađarske prema ratom pogođenoj Ukrajini, točnije retoriku tamošnje diplomacije koja se kosi s većinom zemalja EU-a.

Strateški cilj ukrajinskih trupa je oslobađanje svih okupiranih teritorija. Pritom se uspjeh na fronti ne mjeri samo kretanjem naprijed, već i nanošenjem maksimalnih gubitaka neprijatelju i uzdrmavanjem njegovog obrambenog sustava u pozadini. Obrambene snage Ukrajine djeluju planski, inteligentno i uravnoteženo, idući naprijed čuvajući živote i zdravlje svojih vojnika koliko god je to moguće. Neprijatelj naopako ne računa svoje gubitke.

Od sada, u vrućim bitkama na istoku i jugu, ruske trupe trpe iste velike gubitke u ljudstvu i tehnici, kao što je to bio slučaj kod Bakhmuta. Ukrajinske postrojbe izvodit će ofenzivne akcije u nekoliko smjerova na jugu, uz aktivnu potporu pokreta otpora koji djeluje na privremeno okupiranim područjima i savršeno izvršava svoje zadaće. Na istoku, posebno u smjeru Kupjansk-Liman, branitelji Ukrajine zadržavaju velike neprijateljske napade. Glavni udar Obrambenih snaga Ukrajine tek predstoji.

‘Potezi Mađarske ne odgovaraju stvarnosti!’

Mađarska ukrajinskim vlastima blokira pristup 11 bivših ratnih zarobljenika koje joj je Rusija – navodno Ruska pravoslavna crkva – predala bez znanja ukrajinske vlade ili međunarodnih organizacija za ljudska prava. Uvjeravanja mađarskih vlasti o tobože slobodnom statusu ukrajinskih branitelja u Mađarskoj ne odgovaraju stvarnosti. Ukrajina poziva Mađarsku da ukloni sve prepreke povratku bivših ratnih zarobljenika kući i da pruži službeno objašnjenje situacije.

Neopravdano pritvaranje ukrajinskih građana u izolaciji može se kvalificirati kao kršenje međunarodnog prava od strane Mađarske, posebice Europske konvencije o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda. Postupci Budimpešte dovode u pitanje njezine deklarirane humanitarne motive za deportaciju Ukrajinaca u Mađarsku. Sudjelovanje u PR akcijama Kremlja i Ruske pravoslavne crkve ne dodaje autoritet službenoj Budimpešti, naprotiv, može pokvariti reputaciju Mađarske kao odgovorne članice međunarodne zajednice.

‘Vrlo interesantan stav…’

Poznat po svom proruskom stavu, šef mađarskog ministarstva vanjskih poslova Peter Szijártó rekao je da je potrebno prestati opskrbljivati ​​Ukrajinu oružjem i tražiti “dijalog s Moskvom”, ističući da sankcije EU “ne funkcioniraju”. To je govorio na zasjedanju Parlamentarne skupštine Vijeća Europe u Strasbourgu. Sijarto je u svojoj izjavi rekao da se ruski rat protiv Ukrajine ne tiče Europljana, pa ne bi trebali platiti “visoku cijenu” za to, a ako Zapad ne prestane opskrbljivati ​​Kijev oružjem, onda će rat trajati dulje. Dodao je da Europa “ide sve dublje i dublje u opasnu spiralu”, jer po njegovom mišljenju “što manje oružja bude isporučeno Ukrajini, to će rat duže trajati”.

Vrlo interesantan stav – što manje oružja za Ukrajinu to brže će završiti rat u smislu vojne pobjede Moskve. Kako je vama pozicija šefa diplomacije zemlje članice NATO i EU? Pritom mađarski ministar niti jednom riječju nije rekao da je Rusija ta koja je započela rat protiv Ukrajine i da zbog njezinih postupaka u Ukrajini ginu tisuće ljudi. Szijarto smatra da navodna “eskalacija rata” najviše prijeti Mađarima jer graniči s Ukrajinom. Osim toga, ogorčen je činjenicom da se i predstavnici mađarske manjine u Ukrajini mobiliziraju te da “mnogi ginu u ratu”.

Više puta je to ponovio što govori u ime nacije čiji predstavnici ginu u ovom ratu zaboravivši samo što etnički Mađari kao građane Ukrajine brane svoju Domovinu od agresivnog ruskog Zvjera. Szijjarto je priznao da mađarska vizija o tome kako postići mir i okončati rat u Ukrajini nije popularna u EU. Istodobno je istaknuo da je nacionalni interes Mađarske da se pregovorima “što prije uspostavi mir u susjednoj državi”.

Izvrnost manipulacije…

Kad čuješ, Szijjarto ponekad gubi logičku liniju, a možda to govori ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. Kako se kaže mlađi kolega iz Budimpešte postigao izvrsnost manipulacije činjenicama kod starijeg svog učitelja i patrona iz Moskve.
Mađarska vlada, koju vodi premijer Viktor Orbán, poznata je po svom proruskom stavu. Dana 23. svibnja 2023., tijekom susreta ministara vanjskih poslova Njemačke Annalene Burbock i Petera Szijjártóa iz Mađarske, u Bruxellesu je izbio sukob oko blokade pomoći Budimpešte Ukrajini.

Ranije je objavljeno da će Mađarska blokirati financijsku pomoć EU-a Ukrajini u iznosu od 500 milijuna eura te da neće podržati daljnje sankcije protiv Rusije. Prošlog su tjedna europski mediji, pozivajući se na svoje izvore, objavili da je Mađarska blokirala dodjelu osme tranše sredstava iz Europskog fonda za mir za kupnju oružja namijenjenog Ukrajini. Europska komisija također je preporučila privremenu obustavu financiranja Mađarske u iznosu od oko 7,5 milijardi eura zbog korupcije i kršenja vladavine prava u zemlji. U prosincu 2022. objavljeno je da Mađarska neće dobiti većinu regionalne pomoći od EU-a zbog neuspjeha reforme pravosuđa.

A do sada produžena ruka Kremlja iz Budimpešte u europskim institucijama produžuje lobirati ruske interese bez nikakvog srama i sumnje pravednosti svoje svijesti. Trebaju li uopće ujedinjenoj Europi Orban i Szijarto?

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.