Levčenko: Rusija gubi svoj politički utjecaj u crnomorskoj regiji

Autor:

NFOTO

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u četvrtak je za nacional.hr analizirao je uništenje ruskog desantnog broda ‘Cezar Kunikov’, kao i ruski napad raketom ‘Cirkonom’.

“Uništenje još jednog velikog ruskog desantnog broda (VDB) jasno je pokazalo da je dominacija Ruske Federacije u Crnom moru samo iluzija. Dana 14. veljače oružane snage Ukrajine, zajedno s jedinicama Glavne obavještajne uprave u Crnom moru, uništile su ruski veliki amfibijski jurišni brod “Cezar Kunikov. Od početka rata ukrajinske snage sustavno napadaju rusku flotu na Krimu i na ruskom teritoriju. Ukupni dosadašnji borbeni gubici Rusa iznosili su 24 ratna broda i 1 podmornicu, što je oko 30 posto ukupne snage Crnomorske flote.

Na početku sveobuhvatne invazije u Crnom moru bilo je 13 velikih desantnih brodova Ruske Federacije. Tijekom neprijateljstava obrambene snage Ukrajine uništile su četiri broda – “Saratov”, “Novočerkask”, “Minsk” i “Cezar Kunikov”. Trenutno ih je pet u funkciji, još četiri su na popravku. To je negiralo sposobnost Rusije da vodi velike desantne operacije protiv Ukrajine. Ruski ratni brod “Cezar Kunikov” koji su uništile Oružane snage je amfibijski brod projekta 775. Bio je u sastavu Crnomorske flote Ruske Federacije i nalazio se u Sevastopolju. Simbolično je da je 14. veljače, ali 1943. godine ubijen sovjetski časnik Cezar Kunikov, po kojem je brod i dobio ime.

Uništenje ruskog VDB-a “Cezar Kunikov”, koji se u trenutku napada nalazio u teritorijalnim vodama Ukrajine, kod Alupke na Krimu, svjedoči o moćnim vojnim sposobnostima Oružanih snaga Ukrajine za uništavanje vojnih ciljeva u Crnom moru. Taktika Oružanih snaga u pomorskom kazalištu operacija prisilila je okupatore da stalno skrivaju ratne brodove u zaštićenim zaljevima, smanjujući tako njihov borbeni potencijal na nulu, što zauzvrat dovodi do toga da Rusija gubi kontrolu nad Crnim morem.

Prema zaključcima vojnih stručnjaka, ruskim okupatorima nema smisla obnavljati gubitke u Crnomorskoj floti Ruske Federacije, jer još uvijek ne mogu u potpunosti angažirati cijelu skupinu brodova. To što svakih 10 dana još jedan ruski ratni brod ide na dno potpuni je promašaj ruskog vojnog vrha kojeg predstavljaju ministar obrane Šojgu, načelnik Glavnog stožera Gerasimov i zapovjedništvo Crnomorske flote.

Samo zbog njih poginulo je već najmanje tisuću mornara, a s obzirom na namjere diktatora Putina da produži rat, ginut će i dalje. Zahvaljujući uspješnim akcijama oružanih snaga Ukrajine, Rusija gubi svoj politički utjecaj u crnomorskoj regiji. Dokaz tome je činjenica da, unatoč svim naporima Ruske Federacije da spriječi aktivnost žitnog koridora, on funkcionira učinkovito, dok je Ukrajina prevezla više robe kroz luke regije Odesa nego 2021. godine. Gubici ruskih pomorskih snaga tijekom potpune invazije na Ukrajinu pokazuju da je Crnomorska flota bila potpuno neučinkovita, a tvrdnja ruske propagande o dominaciji Ruske Federacije u Crnom moru samo je iluzija za umirenje šefa Kremlja.

“Cezar Kunikov” bio je dugačak 112,5 metara, širok 15 metara. Posadu je činilo 87 ljudi. Brod je bio u stanju nositi teret težak 650 tona na udaljenosti od 4700 milja. Brod je 2008. godine sudjelovao u ruskoj vojnoj operaciji napada na Gruziju. U ožujku 2022. desantni brodovi “Cezar Kunikov” i “Novočerkask” oštećeni su kao posljedica napada u luci okupiranog Berdjanska, u regiji Zaporožje, te je na njima izbio požar. Tada je poginuo kapetan “Cezara Kunikova” Aleksandar Čirva.

Sad su neprijateljski brod napali jurišni pomorski dronovi MAGURA V5, koji mogu djelovati na udaljenosti od 400-800 kilometara. Veliki amfibijski brod pretrpio je kritične rupe na lijevoj strani i potonuo. Rusi su koristili brod za utovar streljiva, što je najvjerojatnije uključivalo i projektile, budući da je proces detonacije i potonuća bio prilično intenzivan i brz. “Cezar Kunikov” pridružio se redovima ruske podmorničke flote. Međutim, Moskva ne odustaje od ideje potpunog granatiranja mirnih ukrajinskih gradova. Rusija je prvi put upotrijebila hipersoničnu raketu „Cirkon“ tijekom napada na Ukrajinu 7. veljače. Na snimci olupine na području Kijeva vidljivi su fragmenti motora i upravljačkih mehanizama sa specifičnim oznakama, što je karakteristično za raketu 3M22 “Cirkon”, koja je po svemu sudeći sposobna razviti brzinu od 9 Maha i ima efektivni domet paljbe do 1000 kilometara. Razvijen je za upotrebu u ruskoj mornarici.

Istodobno, trenutno u Crnom moru nema brodova koji bi mogli nositi takve vrste projektila. Tu se postavlja pitanje kako bi bio lansiran. Vjerojatno je za tu svrhu prilagođen ruski kopneni obalni obrambeni sustav. Podsjetimo, raketa je testirana 2015. godine, a tek nakon određenog vremena, 2022. godine, Rusi su objavili njezinu spremnost. Projektil je testiran na dva ratna broda, fregati tipa Admiral Gorškov i podmornici tipa Jasen. Međutim, ratni brodovi ovog tipa za sada nisu u Crnom moru. Neobično je da projektil prvi put bude lansiran u borbi s mjesta s kojeg nikada prije nije testiran. Međutim, tijekom prošle godine, ukrajinski protuzračni i proturaketni sustavi pokazali su se učinkovitima, prisiljavajući Rusiju da započne složenije napade korištenjem različitih vrsta projektila i napadačkih bespilotnih letjelica. Ako je opis rakete točan, „Cirkon“ bi mogao postati jedna od najbržih raketa na svijetu.

Oleksandr Ruvin, direktor Kijevskog znanstveno-istraživačkog instituta za ispitivanja (KNIDSE), izvijestio je da je Rusija ispalila raketu Cirkon 7. veljače. Projektil je bio usmjeren na područje gdje nema vojnih objekata, već samo civilne infrastrukture, a civili su stradali. Ova protubrodska hipersonična krstareća raketa stavljena je u službu u siječnju 2023. Zanimljivo je da je direktor KNDISE primijetio da oružje ne zadovoljava taktičko-tehničke karakteristike koje su objavili Rusi. Oboren je proturaketnim sustavom “Patriot””, napisao je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.