Levčenko: “Putin navija da u zemljama EU-a desni političari dođu na vlast. To mu treba da oslabi i podijeli Europsku uniju”

Autor:

NFOTO

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko za nacional.hr analizirao je

“Ruski diktator Putin je 14. prosinca govorio na godišnjoj tiskovnoj konferenciji “Rezultati godine”. Putin je “izravnom linijom” ponovio stare teze ruske propagande, laži i zastrašivanja. Diktator se najviše trudio oponašati “normalnost” užasne situacije u koju je doveo Rusiju ratom protiv Ukrajine. Uvjeravanjima o “jačanju suvereniteta Ruske Federacije” Putin je pokušao prikriti sve širi raspon sfera međunarodne izolacije Rusije. Pravdajući svoju bolesnu namjeru da nastavi oružanu agresiju na Ukrajinu, ponovno je lagao o razlozima rata s Ukrajinom izmišljajući proruske “povijesne teritorije” i “NATO prijetnju”. Ruski diktator ponovno je zastrašio NATO nepostojanjem pravila svjetskog poretka i potvrdio svoju namjeru da nastavi vođenje agresivnog rata.

Putin je izjavio da ciljevi invazije na Ukrajinu ostaju isti. To znači da Rusija planira rat na neodređeno vrijeme i pokušava okupirati što više novih teritorija te je spremna nastaviti takvu okupaciju izvan Ukrajine. S obzirom na ultimatum NATO-a da se vrati na granice iz 1997., proglašen malo prije 24. veljače 2022., Rusija se pretvara u glavnu egzistencijalnu prijetnju civiliziranom Zapadu.

Putin je dosljedno iznosio narativ o potrebi pregovora. Ruska vojska je osjetno oslabljena i potrebna joj je taktička stanka za sljedeći ciklus širenja. Zato su mu potrebni pregovori kako bi se pripremio za novu, veću i krvavu pozornicu rata. Shodno tome, ako Zapad odbije potporu Ukrajini ili ako se neprijateljstva “zamrznu”, Rusija će obnoviti svoj vojni potencijal i izvršiti invaziju na susjedne europske zemlje, a to je samo pitanje vremena.

Putin je Roberta Fitza i Viktora Orbana nazvao nacionalnim europskim političarima. Ponizio je prozapadne europske političare povukavši analogiju s francuskim suradnikom nacista Petainom. Čini se da je Putin navijao za dolazak na vlast desnih političara u zemljama EU. To mu treba da oslabi i podijeli Europsku uniju. Radikali i nacionalisti dobit će sve vrste podrške Kremlja kako bi dodatno oslabili europski geopolitički monolit. Ovaj trend poprima oblik hibridne prijetnje Europi. Putin nastavlja kriviti Zapad ističući da se NATO približava ruskim granicama. Međutim, Moskva se, nakon što je pokrenula sveobuhvatnu invaziju na Ukrajinu, približava svojim granicama s NATO-om. Optuživanje Zapada, koji navodno predstavlja prijetnju Ruskoj Federaciji, pokušava se učiniti razlogom zašto je Rusija odlučila izvršiti potpunu invaziju na Ukrajinu. Putin je pritom američku vanjsku politiku nazvao “imperijalnom”. Krivnju za sveobuhvatnu invaziju Ruske Federacije na Ukrajinu Kremlj kao da želi prebaciti na Washington, ponavljajući apsurdnu tezu o prijetnji Rusiji sa Zapada.

“Odesu je drsko nazvao ruskim gradom”

Putin je drsko nazvao Odesu “ruskim gradom”. Odnosno, šef Kremlja šalje verbalni signal o daljnjem nastavku rata u Ukrajini i daljnjoj mobilizaciji. O tome svjedoči i njegova teza o “proruskom jugoistoku Ukrajine”. Ovo je snažan signal Zapadu: ako Ukrajina ne dobije pomoć, Rusija će se približiti granicama EU i NATO-a. Istovremeno, Putin je uputio niz prijetnji i ponižavajućih komentara na račun Kišinjeva.

Moldavija je sljedeća zemlja nakon Ukrajine koja može postati objekt ruske agresije. Nije članica NATO-a i ima neriješen “Pridnjestrovljanski problem”. Nije tajna da je Rusija na početku invazije nastojala doći do separatističkog Pridnjestrovlja, pa se čini da je taj cilj ostao nepromijenjen. Ako ruska vojska ne bude poražena u Ukrajini, morat će se boriti u drugim europskim zemljama.

U međuvremenu, Putin je rekao da je Rusija spremna razgovarati sa Sjedinjenim Državama. Putin šalje Washingtonu signal o potrebi preraspodjele teritorija u skladu s vizijom Kremlja koja teži formiranju multipolarnog svijeta. Za Europu će to biti civilizacijski slom i potpuno podvrgavanje rusko-kineskoj geopolitičkoj osovini. Za Washington će to značiti da će biti otjeran u katastrofalni izolacionizam i koncentraciju isključivo na zapadnu hemisferu planeta. Putin je dalje rekao da se NATO pokušava preseliti u Aziju, gdje mu nije mjesto. Dakle, radi se o politici daljnjeg okretanja Ruske Federacije prema istoku, daljnjim pokušajima da se globalni jug suprotstavi razvijenom sjeveru. Šef Kremlja nastavio je nastojati diskreditirati Sjevernoatlantski savez u duhu agresivne sovjetske propagande.

“Europa je slaba i nesposobna, UN je mjesto za galamu”

Putin je razinu suradnje s Kinom nazvao bez presedana. Ne iznenađuje da se Putin klanja Pekingu, potvrđujući nepromjenjivost ruske orijentacije na Istok i suprotstavljanja Zapadu. Sukladno tome, možemo očekivati ​​intenziviranje rusko-kineske interakcije u mnogim smjerovima. Putin je pritom rekao da je Macron odbio daljnje kontakte s Ruskom Federacijom, čime je poslao signal da Rusija azijski vektor smatra prioritetom. U Putinovoj percepciji Europa je slaba i nesposobna, zaslužuje samo ulogu vazala Kremlja. To je zapravo dugoročni cilj Rusije.

Putin je, nazivajući UN “mjestom za galamu”, zapravo priznao da Rusija konstantno slabi UN stavljajući veto na aktualna pitanja na međunarodnom dnevnom redu. Rusija ima koristi od slabosti ove nadnacionalne institucije. Kremlj želi pretvoriti UN u analogiju Lige naroda 21. stoljeća, vraćajući svijet u stanje iz 20-ih i 30-ih godina prošlog stoljeća i uvodeći u eru osvajanja teritorija. Iako je Putin djelomično u pravu. UN ne pokazuje nikakvu učinkovitost u kažnjavanju zemlje agresora, što je zapravo pretvara u “glasnika”. I na kraju, Putin je rekao da ne bi trebalo biti pravila svjetskog poretka. Oni bi se trebali mijenjati ovisno o političkoj situaciji. Time signalizira da njegov cilj preraspodjele svijeta ostaje isti kao i tijekom imperijalističkih ratova s ​​kraja 19. i početka 20. stoljeća, a Rusija će podržati svakoga tko se suprotstavi Zapadu. Putin je potvrdio da ruska prijetnja Zapadu ne samo da se nije smanjila, već se i neprestano širi, jer Rusija nastoji dobiti potporu antizapadne koalicije čiji se zemljopis proteže izvan globalnog juga. Stoga je potrebno shvatiti da budućnost Europe ovisi o ishodu rata u Ukrajini. Ako Rusija ne bude poražena na bojnom polju, njezina će vojska ući u europske gradove.

Beskonačni rat

Sva pitanja upućena Putinu tijekom izravne linije bila su pripremljena i upućena. Opći kontekst je priprema stanovništva za daljnji beskonačni rat i jasno koketiranje s biračkim tijelom, kada su najavljene sve goruće teme ruske zbilje: od neplaćanja vojske i vraćanja ranjenika u rovove do visoke cijene jaja. Unatoč činjenici da su novinari postavljali unaprijed montirana pitanja, prema percepciji političkih tehnologa Kremlja, ona bi trebala ojačati Putinovu popularnost kao lidera koji brine o problemima običnih ljudi.

Istovremeno su bili jasni signali da Rusija neće zaustaviti ratove i da će se militarizirati na svim razinama. Najavljeni vojno-domoljubni odgoj mladeži i manifestacija ukrajinske Odese kao ruskog grada potvrđuje da se Rusija pretvara u novi SSSR s paralelnim oštrim zaokretom prema istoku. Rusija razmatra širenje na zapad duž sjeverne crnomorske obale, gdje će Moldavija biti sljedeća nakon Ukrajine. Ruska vojska se približava granicama s NATO-om, tvrdeći suprotno. Posljedično će se u sljedećih 5 godina ukupna prijetnja Ruske Federacije susjednim europskim zemljama povećati. Sve dok je Putin na vlasti, Rusija neće upoznati drugu paradigmu postojanja. Europa se nakon 1945. našla pod odgođenom, ali najrealnijom prijetnjom izravnog sukoba s Ruskom Federacijom. Putin je jasno ponovio da je za takav obračun spreman upotrijebiti sve raspoložive resurse Ruske Federacije”, napisao je Levčenko.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.