Levčenko: “Prigožinova pobuna otvorila je ‘Pandorinu kutiju’, pokazala je da je u Rusiji moguća oružana pobuna”

Autor:

NFOTO

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u subotu je za nacional.hr analizirao europski put Ukrajine, kao i situaciju u Rusiji.

“U Berlinu je 2. studenoga održana konferencija ministara vanjskih poslova država EU “Šira, jača Unija – priprema EU za proširenje i zemlje kandidatkinje za pristupanje” na kojoj je sudjelovao i ministar vanjskih poslova Ukrajine. Unatoč iscrpljujućoj obrani od ruske agresije, Ukrajina uspijeva provesti uspješnu transformaciju i već je ispunila svih sedam preporuka za početak pristupnih pregovora s EU. Dodijelivši Kijevu status zemlje kandidata prošle godine, Bruxelles je jasno dao do znanja da će se Ukrajina pridružiti zajednici europskih naroda. Ukrajina očekuje početak pregovora o pristupanju Europskoj uniji do kraja 2023. godine.

Kijev pomno prati i također sudjeluje u raspravama o daljnjim reformama EU. Međutim, procesi unutarnjih transformacija Europske zajednice ne bi trebali usporiti put Ukrajine prema članstvu. Ukrajinci su najveći euro optimisti među narodima Europe. Oni brane svoju zemlju s vjerom u njezinu europsku budućnost. Postaje potpuno očito da je Bruxellesu potreban potencijal Ukrajine za jačanje europske zajednice. Širenje Europske unije na račun Ukrajine prilika je da EU još više ojača. Pristupanje Ukrajine ni na koji način neće biti teret za europsku zajednicu, već će joj samo dodati nove prednosti. Tako je 4. studenoga ove godine u Kijev stigla predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Susrela se s političkom elitom Ukrajine i održala govor u Verhovnoj Radi, parlamentu. Ovaj posjet je još jedan dokaz podrške europskim težnjama službenog Kijeva i ukrajinskog naroda.

Tijekom nedavnih saslušanja u Senatu, američki ministar obrane Lloyd Austin rekao je da ako Rusija pobijedi u Ukrajini, Putin neće stati i napasti NATO. Putin je započeo rat ne samo protiv Ukrajine, već protiv cijelog demokratskog svijeta, koji temeljen na pravilima, a ne na diktatima. Stoga ovaj rat treba završiti pobjedom nad agresorom, a ne postizanjem privremenog kompromisa s njim. Suprotstavljanje Putinovoj agresiji zahtijeva stalnu pomoć, što opterećuje porezne obveznike mnogih zemalja. Zato Kijev cijeni napore Zapada da podrži Ukrajinu. Pritom ne smijemo zaboraviti da krvavi rat s Ruskom Federacijom najviše opterećuje Ukrajince, jer osim financijskih gubitaka ukrajinski narod gubi i svoje sunarodnjake. Pomoć Ukrajini nije milost, već demonstracija odlučnog stava Zapada da ne poklekne pred agresorom. Drugi scenarij, ako bi kolektivni zapad odustao i prestao podržavati Ukrajinu, onda bi to samo potaknulo Kremlj da poveća svoju ekspanziju. Rusiji je korisno pretvoriti sukob u pozicijski rat, jer se na taj način stabilizira ruska agresija i ima vremena obnoviti ofenzivne rezerve. Ukrajina i njezini saveznici ne mogu odgoditi kraj rata. Nije potrebno dati agresoru vremena da se odmori i oporavi. Samo radikalno povećanje vojnog potencijala zbog nabave dovoljnih količina novih modela suvremenog naoružanja će obrambenim snagama Ukrajine osigurati potrebnu moć za učinkovitu protuofenzivu, koja će u potpunosti uništiti planove Moskve.

​ Dan narodnog jedinstva u Ruskoj Federaciji obilježava se 4. studenog. Putinova agresija na Ukrajinu radikalno je pogoršala živote Rusa, stvorila dodatne političke i društvene napetosti i uništila životnu perspektivu milijuna stanovnika. Stotine tisuća građana Ruske Federacije pobjeglo je iz zemlje pred Putinovim režimom nakon početka rata pravih razmjera. U inozemstvu se Rusi pokušavaju distancirati od svoje domovine na sve moguće načine, pa su čak izmislili i novu zastavu Rusije. Izbijanje antisemitizma u Rusiji stvarno prijeti židovskoj zajednici u ovoj zemlji. Ruska Federacija nasilno je upisala milijune okupiranih Ukrajinaca po svoje građane, od kojih većina mrzi osvajače i djelovat će protiv njih u svakoj prilici. U Rusiji već klija sjeme građanskog rata, započetog Prigožinovom pobunom. Rat je još jednom pokazao kolonijalnu bit Rusije: povlašteni položaj ruskih metropola poput Moskve i Peterburga i potpuno beznađe etničke periferije, ruskog zaleđa. Narodi Rusije, porobljeni od Kremlja, postupno uviđaju svoje interese i svoje životne razlike od planova Moskve. Stoga se Vladimir Putin priprema za moguće prosvjede: u Moskvi će se održati obuka za slučaj vojnog udara. Jača se kontrola nad Rusima: Vlada će potrošiti 285 milijuna rubalja za stvaranje posebne mreže za organiziranje nadzora vozača. Osim Moskve, tri četvrtine ruskih regija također su implementirale sustave nadzora za Ruse. Ratni pohod PVK “Wagner” na Moskvu otvorio je “Pandorinu kutiju”, pokazavši da je u Rusiji moguća oružana pobuna i da je se vlasti jako boje. Antisemitski pogromi u Dagestanu pokazali su slabost sustava provedbe zakona Ruske Federacije. U Mahačkali se cijeli državni stroj nekoliko sati nije mogao nositi s gomilom pobunjenika. A ako su bili naoružani, što onda? Ruske snage sigurnosti sposobne su rastjerati samo mirne prosvjede, a ne mogu se nositi s agresivnim, motiviranim i barem minimalno naoružanim skupinama. Aktivna priprema vlasti za borbu protiv nereda može samo nagovijestiti brzi početak novog vala mobilizacije diljem Rusije, a potom i očekivano duboko nezadovoljstvo ruskih građana”, napisao je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.