Levčenko: Kremlj ulaže izuzetne napore da posije razdor između Ukrajine i Poljske

Autor:

NFOTO

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko za nacional.hr je komentirao poljske prosvjede i utjecaj Rusije.

“Poljski prosvjednici blokirali su većinu kontrolnih točaka na poljsko-ukrajinskoj granici. Jedan od tih prosvjednika čak je na traktor zakačio zastavu SSSR-a i plakat s natpisom “Putine, riješi Ukrajinu, Bruxelles i poljsku vladu”. Prosvjedi poljskih poljoprivrednika se radikaliziraju, što je zabrinjavajuće, posebno s obzirom na trenutnu sigurnosnu situaciju u regiji. Pritom spomenuti prosvjednik uopće ne shvaća da u SSSR-u uopće nije bilo farmera, već samo kolhoznih radnika koji su bili lišeni imovine i barem približno poštenih prihoda za svoj rad. Pozivi Putinu u pomoć više nisu trolanje ili šala, već provokativni apel.

Kremlj ulaže izuzetne napore da posije razdor između Ukrajine i Poljske, kao i s EU. Ponašanje nekih poljskih poljoprivrednika s ukrajinskom hranom, kada je ukrajinsko žito jednostavno bačeno na asfalt, postalo je svjesna akcija, čija je svrha bila uništiti duh dobro susjedstva između Ukrajinaca i Poljaka.

Poljska policija privela je farmera s provokativnim posterom i sovjetskom zastavom. Unatoč tome što je poljska vlada osudila akcije poljskih prijevoznika i poljoprivrednika koji su blokirali ukrajinsku granicu, predsjednik te zemlje smatra da to je prirodno pravo građana Poljske na prosvjed. Ovdje se ne uzima u obzir samo važan detalj. Putin je 2022. planirao vojne udare s bjeloruskog teritorija na ukrajinsku infrastrukturu duž poljske granice, s namjerom da je zauzme i spriječi dopremanje oružja, streljiva i kritične robe iz Europe u Ukrajinu. Sada je takav vojni napad na Moskvu postao nepotreban. Sav prljavi posao odradili su radikalni poljski prijevoznici i poljoprivrednici, uz potporu agenata Kremlja. Stoga je gubitak Avdijevke od strane ukrajinske vojske postao moguć ne samo zbog prestanka američke pomoći oružanim snagama, već i zbog izdajničkih akcija blokade poljsko-ukrajinske granice, kada je ukrajinska strana zapravo prestala primati već i tako smanjenu međunarodnu podršku. I jednostavno je čudno čuti kako poljski predsjednik ocjenjuje blokadu ukrajinske granice kao jedan od znakova poljske demokracije.

U stvarnosti se radi o akcijama potpore ruskoj diktaturi. A sve patetične izjave da su Ukrajinci bili nezahvalni Poljskoj mogu se jasno opovrgnuti: naravno da su zahvalni na poljskoj podršci, ali to ne znači da netko u Varšavi može zavrtati ruke Kijevu i davati izjave o zaustavljanju vojne isporuke, jer sama Poljska ima granicu s Rusijom i morat će se braniti. Istina je da sve dok ukrajinski vojnici posljednjim snagama drže rusku frontu, sigurno neće biti napada na Poljsku. Svi u Varšavi to jako dobro znaju, ali postaje jasno da bi neki tamo htjeli da Ukrajina padne iz čisto sebičnih razloga. Takvi političari pozivaju da se vjeruje Putinovim izjavama da neće ići u rat protiv Poljske. Kijev je, prije velike ruske invazije, čuo desetke takvih izjava iz Moskve, ali se ruski oružani napad ipak dogodio. Ponašanje po principu “moja kuća sa strane” je apsurdno. Poljska kuća nije na margini, a zapravo bi mogla postati sljedeća koju će zaplijeniti ruski pljačkaši. I budimo realni: sada jedino ukrajinska vojska može zaustaviti rusku vojsku. Ni poljski, ni njemački, čak ni američki vojnici.

Sudionici prosvjeda prijete blokadom kretanja putničkog prometa, posebice autobusa i vlakova. Još jedna blokada granice, najprije od strane prijevoznika, a sada i poljoprivrednika, pokazuje da razlog prosvjeda nije ekonomske, već političke prirode. Sramotna situacija na granici ne odgovara duhu poljsko-ukrajinskog partnerstva i šteti poljskim i ukrajinskim nacionalnim interesima kako danas tako i dugoročno. Ukrajina je obavijestila Europsku komisiju i partnere o kritičnoj situaciji i nada se da će se problem riješiti na razini odgovora Varšave i EU.

​U međuvremenu, njemački Bundestag nastavlja raspravljati o mogućnosti opskrbe Ukrajine krstareći projektilima TAURUS i čak je dao preporuku po tom pitanju. Njemačka je među vodećima u obimu i vrsti vojne pomoći Ukrajini. Njemačko oružje pomaže Ukrajincima da se dostojanstveno suoče s agresorom. Njemačke rakete TAURUS mogu s velikom preciznošću pogoditi ciljeve udaljene do 500 km. Njihova uporaba može onesposobiti ruske pozadinske baze i logistiku na privremeno okupiranim područjima Ukrajine. Velik broj zastupnika u Bundestagu, kako iz vlasti, tako i iz oporbe, podržava davanje TAURUS-a Ukrajini. Odluka je na saveznom kancelaru Olafu Scholzu. Najnovija zbivanja na frontu, kao i drsko ubojstvo ruskog oporbenjaka Alekseja Navaljnog od strane Putinovog režima, dovoljan su razlog za pozitivnu odluku SR Njemačke u vezi s TAURUS-om. Istodobno je Reuters izvijestio da je Iran predao Rusiji oko 400 balističkih projektila dometa od 300 do 700 km.

Ako je to istina, onda imamo stvarnu prijetnju koja zahtijeva aktivan međunarodni odgovor. Teheranski i moskovski režim surađuju već dugo vremena. Rusija sustavno ubija miroljubive Ukrajince iranskim dronovima. Moskva traži instrumente ubojstva gdje god je to moguće. Potvrđeno je korištenje sjevernokorejskih balističkih projektila od strane Rusa na ukrajinskom tlu. Postalo je poznato da one sadrže zapadne komponente, uključujući američke. Koalicija demokratskih zemalja trebala bi povećati vojnu pomoć Ukrajini. Dok se rasprava nastavlja na Zapadu, diktature naoružavaju Rusiju.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.