Levčenko: “Funkcionira li Povelja UN-a? Odgovor je vapaj majki koje pokapaju svoju djecu”

Autor:

NFOTO

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u ponedjeljak je za nacional.hr analizirao treći sastanak savjetnika za nacionalnu sigurnost i vanjsku politiku oko Formule mira ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.

“Dana 28. listopada ove godine na Malti je održan treći sastanak savjetnika za nacionalnu sigurnost i vanjsku politiku u vezi s provedbom Formule mira predsjednika Volodimira Zelenskog i načela obnove mira u Ukrajini, na kojem su sudjelovali predstavnici država i međunarodnih organizacija. Ovaj sastanak bio je logičan nastavak konzultacija u odgovarajućem formatu u Kopenhagenu (Danska) 24. lipnja ove godine i u Jeddahu (Saudijska Arabija) 5. kolovoza.

Na trećem susretu sudjelovali su diplomati iz 66 zemalja i međunarodnih organizacija. Posebno su mu se pridružila izaslanstva iz mnogih zemalja Azije, Afrike i Latinske Amerike. Usporedbe radi, na prošlom sastanku su sudjelovala 42 izaslanstva. Konstantan rast broja sudionika u ovom formatu pokazuje jačanje međunarodne potpore načelima na kojima se temelji ukrajinska mirovna formula, predstavljena prije gotovo godinu dana na samitu G-20 u Indoneziji kao temelj za postizanje održivog, pravednog i sveobuhvatnog mira.

Preliminarne konzultacije na razini savjetnika omogućile su formiranje opće vizije preduvjeta za dolazak mira i sigurnog poslijeratnog svjetskog poretka. A na temelju rezultata sastanaka na razini veleposlanika u Kijevu, razvijeni su konkretni planovi za provedbu točaka Formule mira i formirane su međunarodne radne skupine koje su se usredotočile na tehnička pitanja provedbe točaka Formule. Tijekom trećeg sastanka savjetnika na Malti razgovaralo se o specifičnim područjima Formule mira i napretku postignutom u njihovoj provedbi. Pozornost je bila usmjerena na pet ključnih točaka: “Nuklearna i radijacijska sigurnost”, “Sigurnost hrane”, “Energetska sigurnost”, “Oslobađanje svih zatvorenika i deportiranih” i “Obnova teritorijalne cjelovitosti Ukrajine i svjetskog poretka”.

Ukrajina i dalje trpi neizazvanu oružanu agresiju Ruske Federacije. Tijekom otvorenog i konstruktivnog sastanka sudionici su raspravljali o ključnim načelima na kojima će se postići i temeljiti sveobuhvatan, pravedan i trajan mir za Ukrajinu. Postizanje takvog mira za Ukrajinu bio bi značajan doprinos jačanju međunarodnog mira i sigurnosti. Razmotrena je inicijativa za održavanje inauguracijskog Globalnog mirovnog samita na razini šefova država i vlada, a strane planiraju poduzeti potrebne korake za pripremu ovog događaja.

Tijekom trećeg sastanka savjetnika za nacionalnu sigurnost i vanjsku politiku predloženo je stvaranje međunarodne koalicije zemalja koje bi omogućile povratak ukrajinske djece koju je Rusija deportirala ili prisilno preselila s privremeno okupiranih teritorija Ukrajine. Ovu inicijativu najavila je kanadska delegacija tijekom sastanka na Malti, a podržale su je mnoge zemlje sudionice događaja.

Ruska Federacija nastavlja svoj neizazvani brutalni rat protiv Ukrajine. Masovna deportacija i namjerna otmica ukrajinske djece radi njihove daljnje rusifikacije planirana je genocidna politika Ruske Federacije. Osim toga, trenutno se u ruskom zarobljeništvu nalaze tisuće ukrajinskih vojnika kojima je potrebna pomoć. Rusija ne omogućuje pristup međunarodnim organizacijama, poput UN-a i ICRC-a, za praćenje uvjeta njihovog pritvora.

Sudionicima samita obratio se predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski, koji je posebno istaknuo kako su svi narodi na planetu morali proći kroz rat. Povijest čovječanstva je povijest ratova. Ali želimo da svi jednoga dana mogu reći: od sada nadalje, povijest čovječanstva je isključivo povijest mira. Takva se želja može vidjeti u mnogim svetim knjigama. Ta je težnja postavljena u temelju međunarodnog prava i Povelje UN-a. No funkcionira li Povelja UN-a? I kod nas, i u Ukrajini, i na Bliskom istoku, i u afričkim zemljama, odgovor na ovo pitanje je vapaj majki koje pokapaju svoje sinove i kćeri poginule u ratovima, i očaj djece koja su u ratovima ostala siročad. Možemo i trebamo dati drugačiji odgovor. Svijet je vidio previše krvi. Mirovna formula predložena je prošle godine. Deset točaka, koje pokrivaju sve aspekte ruske agresije na Ukrajinu i koje se temelje na načelima Povelje UN-a, na rezolucijama Opće skupštine UN-a koje je odobrio svijet. Tijekom godine dana Formula mira postupno postaje globalna. Što je glavno što Formula mira može učiniti?

Prvo: Formula mira osigurava punu snagu Povelje UN-a za zaustavljanje agresije na Ukrajinu i otklanjanje njezinih posljedica, te stoga kasnije može postati model za slično osiguravanje pune snage međunarodnog prava u slučaju drugih agresija.

Drugo: Formula mira dopušta svakoj zemlji da preuzme vodstvo u svom dijelu napora za izgradnju mira i da igra neovisnu ulogu u zajedničkom stvaranju mira.

Treće: zajednički napori uspostavljaju novu svjetsku tradiciju jedinstva, koja, pomažući jednoj zemlji da prekine rat, pomaže naučiti kako okončati sve ratove.

Iako nijedan rat nije isti, formula mira može i treba biti univerzalna. Potreban je zajednički plan za njegovu provedbu, koji bi odražavao ne ovaj ili onaj nacionalni stav, nego stav svih ljudi, cijelog čovječanstva. Takav zajednički plan djelovanja mora se pripremiti u okviru suradnje i potom iznijeti na Globalni mirovni samit – na razini čelnika nacija, gdje bi se odobrio i implementirao u svrhu mira. Za zaštitu svakog naroda od ratova!”, napisao je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.