Levčenko: “Berlin, Bruxelles i Pariz još uvijek kalkuliraju. Gospodo, morate se opredijeliti!”

Autor:

NFOTO

Oleksandr Levčenko, bivši veleposlanik Ukrajine u Hrvatskoj, u četvrtak je za nacional.hr komentirao stanje u toj zemlji.

Istaknuo je da je Ukrajina premjestila svoju vojsku na jugu preko rijeke Ingulec te udarila na ruske položaje. “Tijekom vojne operacije oslobođeno je dvadeset sela u regiji Herson. Ukrajinska vojska se bliži glavnom gradu ove regije. Kremaljski planovi o provođenju referenduma na jugu Ukrajine postaju upitni. Moskva je izmislila novu formu pseudo legitimnog pripajanja tuđih teritorija. Prvo ulazi ruska okupatorska vojska, onda ide zabrana školskog sustava i kulturnog života na ukrajinskom jeziku, svi ukrajinski mediji odmah se uništavaju i instalira se otrovna moskovska  televizija, koja sije mržnju prema Kijevu i državi, slavi ruski mir i propagira rusizam”, piše Levčenko.

Ova je shema, dodaje, bila prvo iskorištena krajem veljače i početkom ožujka 2014. godine, pri ulasku ruske okupatorske vojske na ukrajinski Krim. “Referendum za odcijepljenje od Ukrajine bio je organiziran za 13 dana uz punu kontrolu ruskih vojnih jedinica, pri tome da se pitanje izlaska iz sastava zemlje pravno nikako nije moglo razmotriti u okviru postojećeg nacionalnog zakonodavstva i međunarodnog prava. Za takav drzak i bahat čin ruske strane svijet Rusku Federaciju nije stavio na raspelo međunarodnog tribunala, nije isključio iz većine međuvladinih organizacija, nije bojkotirao bilo koje sastanke sa Kremljem, niti je uveo zabranu prisustva ruskih delegacija na međunarodnih konferencijama. Zapad je komotno živio i nije bio raspoložen za svađu oko glavnih principa postojanja suvremenih međunarodnih odnosa. Kao rezultat, na pomolu imamo veliki europski rat, kojeg bi mnogi iz visokih dužnosničkih kabineta željeli smjestiti samo u okvire Ukrajine”, ističe.

Levčenko objašnjava da ukrajinska vojska nije mogla probiti koridor prema braniteljima Mariupolja zbog toga što nije imala odgovarajućeg teškog naoružanja. “Sada je posebno teška situacija na nekoliko pravaca na Donbasu, gdje ruska vojska ima neupitnu, ponekad i dvadeset puta veću, prevagu u teškom naoružanju. Zapad je s jedne strane već shvatio opasnost širenja ruske invazije na europsko tlo, o čemu svakodnevno govori ruska televizija, a s druge strane često daje Ukrajini staro naoružanje, sovjetske proizvodnje. Zna se da je nevojni put zaustavljanja agresije samo uvođenje oštrih ekonomskih sankcija, ali Moskva do sad od zemalja članica NATO-a i EU-a svakodnevno dobiva 900 milijuna eura za rusku naftu i plin, što pak dozvoljava komotno pokrivanje svih troškova ratovanja. Napokon su u Bruxellesu odlučili dogovoriti naftni embargo, ali Mađarska je učinila sve da ne dođe do kompletnog zatvaranja kupnje ovog ruskog energenta. Osim toga, Bupimpešta je zatražila izuzetak iz upisa u europske sankcije Moskovskog patrijarha Kirila, koji je duhovno posvetio ratni pohod Putina na Ukrajinu i ubojstva Ukrajinaca kao naroda Antikrista. Takvo nešto nikad nije izjavio nijedan predstavnik, a kamoli prvi čovjek neke duhovne vjeroispovijesti. Ruski patrijarh objeručke je podržao vojnu agresiju i ubojstva ukrajinskih civila. Zato je patrijarh Kirilo (u miru Gundjajev, još od sovjetske dobi agent KGB, a kasnije FSB) i morao snositi odgovornost za propagandu nasilja i ubojstava u Ukrajini. Ali, vrlo blizak Vladimiru Putinu, Viktor Orban opet je odradio važan zadatak Kremlja i blokirao ovu odluku”, piše Levčenko.

Dodaje da je u ruskom bombardiranju u Maripolju poginulo gotovo trideset tisuća ljudi. “Većinom su to bili vjernici Moskovskog patrijarhata. Ali, Kirilo Gundjajev niti jednom se nije obratio Putinu, koji je ranije radio u KGB, a kasnije je bio na čelu FSB-a, kako bi se otvorili humanitarni koridori za izlazak građana iz ovog pakla i smanjilo žestoka bombardiranja civilnih objekata u gradu. Sad se već oglasila i Ukrajinska pravoslavna crkva (UPC), koja je u hijerarhiji pripadala Moskovskom patrijarhatu. Poručila je da ona više ne prihvaća vrhovništvo Moskve i postaje samostalna u svojem djelovanju. To je prije svega ocjena djelatnosti patrijarha Kirila Gundjajeva”, poručuje.

Bivši ukrajinski veleposlanik napomenuo je da moskovska propaganda vuče tezu o neophodnosti dolaska ruske vojske do Velike Britanije. “Na ovom su putu Slovačka i Poljska, koje su se već oglasile o opasnosti direktne ruske invazije. Geografski dalje nalaze se Češka, Njemačka, Belgija  i Francuska. Prag već je bio u šapama sovjetske okupatorske vojske, zato Češka pomaže Ukrajini koliko može. Ali Berlin, Bruxelles i Pariz još uvijek kalkuliraju. Oni bi da ukrajinska vojska zaustavi agresora i vrati ga kući, ali za to daju vrlo malo teškog oružja. Oni ne žele da Kijev postane saveznik Moskve, ali ne bi primili Ukrajinu u NATO i EU. Oni su za poštivanje teritorijalne cjelovitosti europskih zemalja, ali ne bi ulazili u čvrst sukob sa Rusijom. Gospodo, morate se opredijeliti! Ukrajinci mogu zaustaviti ruskog medvjeda. Dajte nam samo dosta modernog teškog naoružanja, pritisnite oštrim sankcijama privredu zemlje okupatora i dajte nam članstvo u EU i NATO-u. Ali, nemojte se poigravati s Kijevom, a kamoli odbiti status kandidata na članstvo u EU. Inače će realnom postati priča koju je Kremlj uvijek govorio ukrajinskom političkom vrhu – da će nas Zapad na kraju  prevariti”, zaključio je Levčenko.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.