LET3 na Eurosongu – Put ka sreći!

Autor:

Sanjin Strukic/PIXELL

Unatoč žiriju gotovo svih zemalja natjecateljica sklonih mainstremu i nespremni za avangardni nastupu grupe LET3, Riječani su po glasovima publike završili na sedmom mjestu, odnosno ukupno na 13.. Odličan rezultat i nimalo slučajan.

BBC nam je pokazao kako se radi najbolji televizijski show na svijetu koji je bio  jednostavno senzacionalan! Kao uostalom i LET3 čiji nastup je produkti bogatog iskustva Damira Martinovića Mrleta i njegove družine koja je od 1987. godine, iz albuma u album stvarala novi projekt, novu predstavu, novi koncept. Surađivali su s brojnim kazališnim redateljima (Ivica Buljan, Senka Bulić, Polo Magelli), svakim novim nastupom oduševili bi publiku, a svaki novi album ili video spot bio je razrađena predstava za sebe. Stoga ovaj odličan uspjeh na Eurosongu, prvenstveno kod publike, nikako nije slučajan.

Da bi se shvatio uspjeh grupe LET3 na natjecanju za pjesmu Eurovizije potrebno je znati sve što je Damir Martinović Mrle sa svojom grupom znao kada se prijavio na DORU. A to je da se već godinama na Euroviziji očekuje glazbeno scenski cirkus koji će, po mogućnosti, biti drugačiji od svih drugih pojava na Eurosongu. Tako je LET3 ispoštovao sve zakonitosti Eurosonga, te višeslojno i pametnom kampanjom na društvenim mrežama ostvario izuzetno veliki uspjeh već tijekom samih priprema.

Modni dio ispoštovan je do zadnjeg detalja jer se zna da su najekstravagantniji i najšarenije odjeveni natjecatelji ujedno i najzanimljiviji svim fotografima. Da ne pričamo o utjecajnom gay lobiju koji Eurosong smatra najvažnijom godišnjom glazbenom manifestacijom, a koji prvo gleda kako je tko odjeven i kakvu poruku šalje svojom odjećom. Ukratko, Mrle i ekipa znali su to jako dobro kao i činjenicu da valja zadovoljiti i kompletnu globalnu LGBTQ+ zajednicu kroz vizualni dio svog nastupa. Pri tom su kao gošću u svoj spot pozvali drag queen performericu i članicu kolektiva House of Flamingo Jovanku Broz Titutku i to u trenutku kada se SAD-om širi val negodovanja zbog zabrane održavanja nastupa drag queen u nekim državama SAD-a.

Znali su i da je sama poruka pjesme i te kako važna. Još kada je u pitanju rat u Ukrajini, te ismijavanje ruskog predsjednika Vladimira Putina kroz višeslojni sarkazam i ironiju, doseg je time veći, a tu je još i antiratna poruka. Pri trom ne treba zanemariti dobar dio gledatelja koji su, suprotno članovima žirija, shvatili njihov nastup i njihovu pjesmu i pritom ostali oduševljeni kreativnim umjetničkim dosegom LET-a3. Vizualni dio nastupa hrvatskih predstavnika na ovogodišnjem Eurosongu također je važan segment njihovog uspjeha jer osim što su se razlikovali od svih ostalih, priredili su i impresivan vizualni nastup.

Sama pjesma je tjednima prije finala Eurosonga izazvala neviđen interes pa tako i tumačenje stihova i odgovora na pitanje što je pjesnik htio reći. A pjesnik Martinović ispričao je konceptualnu priču o ratu u Ukrajini, vojskovođi i diktatoru Putinu, koji u njihovoj pjesmi simbolizira sve diktatore na svijetu, zaogrnuvši sve svojim već poznatim otkačenim pristupom samom skladanju i pisanju pjesama ubacivanjem zaštitnog znaka ŠČ. Toliko nekonvencionalno i pomaknuto da gotovo nitko tko je jednom čuo pjesmu nije ostao ravnodušan. Ili je oduševljeno nastavio uzvikivati ŠČ ili je pak zaključio da ovi Hrvati nisu normalni – ali su i te kako bili zapaženi. Kao i prošle godine Konstrakta koja je također svojim nekonvencionalnim nastupom i pjesmom oduševila dobar dio svijeta dok su stanovnici regije svakodnevno pjevušili: ‘Umjetnica mora biti zdrava’, te usklik ‘A što ćemo sad?’ koji je u svega par dana postala gotovo pa poštapalica u svakodnevnom razgovoru.

I povrh svega nabrojanog, audio vizualni nastup i sama pjesma ‘Mama ŠČ!’ mala je rock opera za 21. stoljeće koja u svakom svom segmentu ima neku poruku, misao ili naglasak na mentalno stanje u kojem se nalazi naše društvo u 2023. godini. Svakako treba pohvaliti i HRT koji je uopće prihvatio njihovu kandidaturu, te tako blagoslovio kreativnu slobodu i umjetnost s porukom koja već godinama krasi LET3. Televizijski gledatelji napravili su sve ostalo i shvatili da su LET3 upravo prava grupa koja nas treba predstavljati u cirkusu zvanom Eurovizija.

Jer, svi se sjećaju kada su kostimirani heavy metalci iz Finske pobijedili s pjesmom ‘Hard Rock Hallelujah’ ili kada je Austriju predstavljala bradata pjevačica Conchita Wurst ali i beskompromisnih talijanskih rokera Maneskin koji su od 2021. godine postali jedan od najtraženijih rock bendova na svijetu s preko tri milijarde streaminga njihivh pjesama. Prošle godine je očekivano pobijedila Ukrajinska grupa Kalush Orchestra, kao što bi očekivano Rusija bila zadnja po broju glasova, da su prihvatili Rusiju kao ravnopravnu državu na Eurosongu kao i svih prethodnih godina. Ove godine pobjedu je odnijela predstavnica Švedske Loreen što se ‘slučajno’ poklopilo s činjenicom da se 2024. godine održava točno 50 godina od pobjede grupe ABBA na Eurosongu pjesmom ‘Waterloo’.

Eurosong je bez sumnje najveći i najpopularniji glazbeni medijski događaj na svijetu kojega je gledalo preko160 milijun gledatelja, a ovogodišnji nastup i plasman grupe LET3 svojevrsni je šlag na torti njihove dosadašnje umjetničke djelatnosti ili možda još bolje početak jednog novog poglavlja na globalnoj glazbenoj i umjetničkoj sceni.

 

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.