Kvalifikacije za EURO: Slavlje Italije, pobjeda Rumunjske nakon incidenta na tribinama

epa10857030 Ukraine's Viktor Tsygankov (L) challenges for the ball  with Italy’s Nicolo' Zaniolo during the UEFA Euro 2024 qualifying soccer match between Italy and Ukraine at Giuseppe Meazza stadium in Milan, Italy, 12 September 2023.  EPA/MATTEO BAZZI

EPA/MATTEO BAZZI

Vrlo važnu pobjedu na mogućem putu prema Europskom prvenstvu iduće godine ostvarili su nogometaši Italije koji su u Milanu svladali Ukrajinu 2-1, u sklopu kvalifikacijske skupine C.

Italija je odigrala sjajno uvodnih pola sata utakmice. Potpuno je pritisnula suparnika na San Siru, nizala odlične akcije i prilike te imala vodstvo 2-0 zahvaljujući golovima Davida Frattesija. U 12. minuti poskliznuo se Konoplja, a Frattesi je lijepo naciljao za 1-0, dok je u 29. postigao novi pogodak za povećanje vodstva. Ukrajina se oslobodila pritiska krajem prvog dijela i odmah je to iskoristila za pogodak. U 41. minuti na 1-2 je smanjio Jarmolenko što mu je bio 46. pogodak u nacionalnom dresu.

U drugom poluvremenu opet je Italija bila bolja, Locatelli je pogodio okvir vrata, propuštao je domaćin i druge prilike te nije uspio prelomiti dvoboj trećim pogotkom. No, na sreću domaćina, promašaji nisu skupo plaćeni i Italija je slavila 2-1.

U ovoj skupini Sjeverna Makedonija je obavila formalnost na Malti gdje je pobijedila 2-0. Golove su dali Elmas u petoj i Manev u 41. minuti. Vodeća je u skupini C i dalje Engleska s 13 bodova, a prava je gužva iza njenih leđa. Ukrajina, Italija i Sjeverna Makedonija imaju po sedam bodova, s tim da Talijani imaju utakmicu manje.

Standings provided by Sofascore

U posljednjem susretu ovog rujanskog kvalifikacijskog ciklusa za odlazak na nogometni EURO, u susretu skupine I, Rumunjska je na domaćem terenu svladala Kosovo 2-0.

Skoro sat vremena trajao je prekid u Bukureštu. Ogled je prekinut u 18. minuti zbog toga što su domaći navijači izvjesili transparent „Kosovo je Srbija“, ali i zbog povika istog sadržaja te bacanja pirotehničkih naprava na teren. Tijekom stanke čuvari reda su ispraznili dio tribine gdje je bio transparent i gdje su bili smješteni najžešći domaći navijači, a Rumunjska je od 42. minute imala igrača više na terenu jer je drugi žuti karton zaradio Muriqi, najbolji gostujući strijelac.

U nastavku susreta krenuli su žestoki napadi rumunjskih igrača, a savršenu šansu za vodstvo imali su u 61. minuti. No, domaći kapetan Nicolae Stanciu nije realizirao jedanaesterac. Svoju je grešku Stanciu ipak ispravio u 83. minuti kada je postigao gol za 1-0, dok je pobjeda potvrđena u 93. minuti. Strijelac je bio Valentin Mihaila.

U ovoj skupini do pobjede je u samoj završnici došao i Izrael koji je u Tel Avivu pobijedio Bjelorusiju 1-0. Izraelski junak bio je Kanichowsky koji je jedini gol dao u 93. minuti.

Na ljestvici ove skupine vodi Švicarska s 14 bodova, dok druga Rumunjska ima 12. Slijedi Izrael s 11, dok Kosovo i Bjelorusija imaju po četiri. Posljednja je Andora s dva boda.

U skupini A domaće su pobjede upisali Španjolska i Norveška. Nakon 7-1 kod Gruzije prošlog tjedna ovaj put su španjolski nogometaši na domaćem terenu, u Granadi, svladali Cipar 6-0. U prvom dijelu strijelci su bili Gavi u 18. i Mikel Merino u 33. minuti, dok se domaćin u nastavku dodatno raspucao. Dva pogotka dao je Ferran Torresa, a po jedan Joselu i Alex Baena.

U Oslu je Norveška bila bolja od Gruzije s 2-1, a u prvom dijelu Gruzijci nisu mogli zaustaviti najjače domaće igrače te je tada dvoboj prelomljen. Erling Haalnd je zabio za 1-0 u 25. minuti, dok je u 33. vodstvo povećao Martin Odegaard. Norvežani nisu skupo platili pogodak Zivzivadzea u 91. minuti.

Na ljestvici skupine A vodeća je Škotska koja ima pet pobjeda u pet nastupa. Španjolska je na devet, a Norveška na sedam bodova.

U skupini F zajedno su na vrhu ljestvice Belgija i Austrija koji imaju po četiri pobjede i jedan, međusobni remi te su daleko pobjegli kompletnoj pratnji pa tako i opasnoj Švedskoj.

Belgija je pobijedila u Bruxellesu Estoniju s 5-0. U prvom poluvremenu strijelci su bili Vertonghen i Trossard, a u nastavku, u 56. i 58. minuti, dva je pogotka zabio Romelu Lukaku. Sve je završilo golom De Ketelaerea u 88. minuti.

Značajniji je uspjeh Austrijanaca koji su u Solni svladali Švedsku 3-1. Gosti su šokirali Švedsku u nekoliko minuta drugog poluvremena, prvo je Gregoritsch zabio u 53. pa Arnautović samo tri minute kasnije za 2-0. U 69. minuti dosuđen je jedanaesterac za goste, a Arnautović je zabio svoj drugi pogodak za 3-0 Austrije. Holm je u zadnjoj minuti susreta tek dao počasni pogodak za domaćina.