Kupnjom 34 posto udjela talijanske Here u Energu, Grad Rijeka stječe 92 posto tvrtke

Autor:

30.10.2015., Rijeka - Komunalno puduzece Energo obnavlja sustav distribucije toplinske energije od toplane do zgrada u naselju Vojak. Dok se ne promijene sve cijevi toplovoda naselje se koristi spojenim mobilnim kotlovnicama. rPhoto: Goran Kovacic/PIXSELL

Goran Kovacic/PIXSELL

S kolegija gradonačelnika Marka Filipovića u utorak je Gradskom vijeću upućen prijedlog o kupnji 34 posto udjela talijanske tvrtke Here u riječkom Energu za simboličnih tisuću eura, čime bi Grad Rijeka, uz dio koji već ima, stekao oko 92 posto udjela u toj tvrtki.

Uz to, predloženo je i povećanje uloga Grada Rijeke u temeljnom kapitalu Energa, odnosno dokapitalizacija s 30 milijuna kuna, koje će se, s ciljem stabilizacije  poslovanja Energa, osigurati rebalansom gradskog proračuna.

Filipović je rekao da je temeljem zaključka Gradskog vijeća i razgovora s predstavnicima talijanskih suvlasnika, predložena odluka kojom bi Rijeka stekla nešto što vrijedi puno više te da su partneri iz Here donijeli stratešku odluku o povlačenju iz svih operacija koje nisu u Italiji.

Energetska kriza uvelike se odrazila na poslovanje Energa, a dio je razloga, kaže, i u tome što je Energo od 2009. do 2014. bio prisiljen, odlukama Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA), kupovati energente skupo, a distribuciju toplinske energije naplaćivati po reguliranim cijenama koje nisu bile dostatne za poslovanje.

To je rezultiralo da se E nergo morao zaduživati kratkoročno i pod nepovoljnijim uvjetima nego što to može danas.

Naglasio je da Energo i danas posluje s dobiti, ali je upitne likvidnosti.

Grad ne preuzima nove dugove, nego je solidarni jamac

Na pitanje o dugovima Energa, odgovorio je da Grad ne preuzima nove dugove, nego je solidarni jamac.

“Ne preuzimamo nove dugove, nego raspetljavamo situaciju tako da te dugove pokušavamo iz kratkoročnih obveza pretvoriti u dugoročne i time stabilizirati poslovanje na dulje razdoblje”, rekao je Filipović.

Napominje kako s 30 milijuna kuna Grad pokazuje da stoji iza Energa, koji je od vitalnog interesa za Rijeku, opskrbljuje plinom i toplinskom energijom puno domaćinstava, a  poremećaji u poslovanju te tvrtke bili bi od presudnog značaja za funkcioniranje grada.

Croplin ostaje suvlasnik Energa, a o daljnjim koracima raspravljat će se sljedeće godine, kada vidimo kretanja cijena plina, zaključio je Filipović.

Uz Croplin, koji sada drži 9,1 posto udjela, preostale manje udjele u Energu imaju još općine Čavle i Kostrena i Grad Kraljevica.

Prema podacima iz prijedloga odluke, u bilanci Energa na 30. rujna 2022. ukupne dugoročne obveze prema bankama i drugim financijskim institucijama iznosile su oko 69 milijuna kuna, a ukupne kratkoročne obveze 48,6 milijuna kuna pa je ukupni dug prema bankama i drugim financijskim institucijama 117,6 milijuna kuna.

Ukupne obveze prema dobavljačima su oko 19 milijuna kuna, a potraživanja od kupaca 6,9 milijuna kuna.

Kumulativni nedostatak sredstava, koji predstavlja zbroj trenutnog stanja duga i planiranog dodatnog nedostatka koji će se generirati do siječnja 2024. iznosi 30 milijuna kuna, navedeno je u prijedlogu.

Riječkom Gradskom vijeću upućen je i prijedlog drugog rebalansa proračuna za 2022. , u kojem se predlažu ukupni prihodi od 1,28 milijarda kuna, što je 32,8 milijuna kuna ili 2,5 posto manje u odnosu na plan. Ukupni rashodi bili bi 1,22 milijarde kuna, za 67,6 milijuna ili 5,2 posto manji u odnosu na plan.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.