KRENUO U UTRKU Rumunjski predsjednik kandidirao se za čelno mjesto NATO-a

Autor:

July 12, 2023, Vilnius, Lithuania: Klaus Iohannis, the President of Romania, attends NATO Summit at LITEXPO Lithuanian Exhibition and Congress Center in Vilnius, Lithuania on July 12, 2023.,Image: 788954331, License: Rights-managed, Restrictions: * France Rights OUT *, Model Release: no, Credit line: Beata Zawrzel / Zuma Press / Profimedia

Beata Zawrzel/Zuma Press/Profimedia

Klaus Iohannis obećava da će osigurati da Ukrajina ‘nadjača u svojoj egzistencijalnoj bitci’ protiv Rusije bude li on na čelu saveza.

Rumunjski predsjednik Klaus Iohannis uskočio je u utorak u utrku za idućeg čelnika NATO-a, suprotstavljajući svoju nominaciju nizozemskom premijeru Marku Rutteu koji se bori da dobije potporu sve 32 zemlje članice.

“Odlučio sam se prijaviti na natječaj za mjesto glavnog tajnika NATO-a”, rekao je Iohannis, čiji predsjednički mandat završava u prosincu, u televizijskom obraćanju u Bukureštu.

“Vjerujem da NATO-u, zauzvrat, treba obnovljena perspektiva njegove misije. Istočna Europa daje vrijedni doprinos u raspravama i odlukama unutar NATO-a”, rekao je.

U članku za Politico, Iohannis je obećao da će osigurati da Ukrajina “nadjača u svojoj egzistencijalnoj borbi” protiv Rusije i pozvao je zemlje NATO-a da preuzmu “moralnu, političku i stratešku obavezu” pomoći Kijevu da krene naprijed u svojim nastojanjima pridruživanja savezu.

“Rusija će ostati najznačajnija i izravna prijetnja Savezu u doglednoj budućnosti”, napisao je.

‘ŠAPTAČ TRUMPU’ Može li Mark Rutte spasiti NATO?

Iohannis bi bio prvi šef NATO-a iz zemlje koja je nekoć bila u sovjetskom bloku, ali mu predstoji teška borba da nadmaši Ruttea.

SAD, Britanija, Francuska i Njemačka – četiri najveće sile u NATO-u – sve su već podržale Ruttea. Nizozemskom premijeru u odlasku mnogi pripisuju zasluge na gradnjii konsenzusa, što je kvaliteta za koju pristaše kažu da bi se mogla dobro iskoristiti ako NATO-skeptični Donald Trump ponovno zauzme mjesto predsjednika SAD-a.

Za dobivanje čelnog mjesta potrebna je jednoglasna potpora svih zemalja članica za nasljednika Jensa Stoltenberga kasnije ove godine, a Rutte još nije tu.

Rumunjska, baltičke zemlje i Turska još mu nisu iskazale potporu. Švedska, koja se savezu pridružila tek prošli tjedan, također nije javno podržala Ruttea, unatoč tome što je premijer Ulf Kristersson pohvalio nizozemskog kolegu u intervjuu za Poitico kao “izuzetno vještu osobu”.

Mađarska je jedina koja se aktivno protivi njegovoj kandidaturi, zbog teških riječi koje je dobila od Ruttea zbog odustajanja od demokracije i svog zakona protiv LGBTQ osoba.

BLOKIRAO IM EU-MILIJARDE Mađarska neće podržati Ruttea kao glavnog tajnika NATO-a

Iohannis je prikriveno udario Ruttea, pod čijim nadzorom Nizozemska nije uspjela dosljedno ispuniti NATO-ov cilj od 2 posto BDP-a izdvajanja za obranu.

“Iako kasnimo s financiranjem obrane, godinama uživajući korist od onoga za što smo mislili da je vječna dividenda mira, to više nije moguće”, napisao je. “Svi mi moramo dati sve od sebe da dosegnemo minimum od 2 posto BDP-a za obrambenu potrošnju… što je prije moguće“, piše za Politico.

Također se predstavio kao kandidat za promjene u NATO-u.

“Kako naš svijet postaje sve složeniji i nepredvidljiviji, NATO se također mora promijeniti i prilagoditi”, rekao je rumunjski predsjednik. “Naši partneri istomišljenici – prvenstveno na Indo-Pacifiku – bit će prvi s kojima ćemo surađivati u održavanju međunarodnog prava i poretka temeljenog na pravilima.

Isto vrijedi i za digitalnu sferu, rekao je: “Suočavajući se sa stvarnošću novih i disruptivnih tehnologija, umjetne inteligencije i kvantnog računalstva, NATO može ostati ispred samo ubrzavanjem digitalne transformacije i povećanjem ulaganja u inovacije”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.