Kraus u Jasenovcu prozvao Pupovca i Kajtazija. Milanović i Plenković nisu se ni pogledali

Autor:

23.04.2023., Jasenovac - Komemoracija u znak sjecanja na zrtve logora Jasenovac, kao i prezivjele zatocenike logora. Na komemoraciji u Spomen-podrucju Jasenovac okupili su se predsjednici drzave, Vlade i Sabora, brojni drzavni i lokalni duznosnici, predstavnici udruga, kao i prezivjeli zatocenici logora. Stjepan Mesic, Andrej Plenkovic, Gordan Jandrokovic, Zoran Milanovic

 Photo: Nikola Cutuk/PIXSELL

Nikola Cutuk/PIXSELL

U nedjelju se u Jasenovcu obilježava 78. obljetnica proboja posljednjih zatočenika logora Jasenovac, a tim povodom održava se se i komemoracija na koju su stigli predsjednik Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković.

Rano ujutro, 22. travnja 1945.  posljednjih 600 zatvorenika krenulo je u proboj iz koncentracijskog logora u koji su ustaške vlasti zatvarale i u njemu ubijale ljude zbog njihove vjerske, nacionalne ili ideološke pripadnosti. Sam proboj preživjelo je stotinjak logoraša. Komemoracijom se odaje počast svim žrtvama te preživjelim zatočenicima logora, a počela je kolonom sjećanja od zgrade Memorijalnog muzeja do spomenika “Cvijet.

Koncentracijski logor Jasenovac postojao je 1337 dana, a Javna ustanova spomen područje Jasenovac prikupila je imena i podatke za 83.145 ubijenih, među kojima je najviše bilo Srba (47.627), Roma (16.173) i Židova (13.116). Ubijeno je 39.570 muškaraca, 23.474 žena i 20.101 dijete do 14 godina.

Ruže podno spomenika arhitekta Bogdana Bogdanovića položili su i počast stradalima odali predsjednik Republike Zoran Milanović, predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković i predsjednik Vlade Andrej Plenković s izaslanstvima.

Počast su odali predstavnici obitelji stradalih, predstavnici Koordinacije židovskih općina u RH predvođeni predsjednikom Koordinacije Ognjenom Krausom, Saveza antifašističkih boraca i antifašista predvođeni Franjom Habulinom i bivšim hrvatskim predsjednikom Stjepanom Mesićem, Srpskog narodnog vijeća predvođeni saborskim zastupnikom Miloradom Pupovcem te Saveza Roma u RH “Kali Sara” predvođeni saborskim zastupnikom Veljkom Kajtazijem i predsjednicom Saveza Suzanom Krčmar.

Komemoraciji su nazočila i izaslanstva veleposlanstava u Hrvatskoj, među njima i izraelskog, kao i predstavnici političkih stranaka, institucija, udruga i gradova.

U sklopu komemoracije, koja se održava pod pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora, uz prigodni glazbeni program u kojem je, tradicionalno, izvedena i zborska arija “Va, pensiero” iz opere “Nabucco” Giuseppea Verdija, čitani su ulomci iz svjedočanstva preživjelih zatočenika te predvođene molitve u ime pravoslavnih, katoličkih i islamskih vjernika.

Grbin: “Ono što se dogodilo, lako se može ponoviti”

“Ono što se dogodilo, lako se može ponoviti ako nismo svjesni , ako ne njegujemo sjećanje i ako se pravimo da je to nebitno. Zbog toga i danas moramo govoriti o stvarima koje se događaju i u Hrvatskoj i u svijetu”, poručio je predsjednik SDP-a Peđa Grbin.

Saborska zastupnica Sandra Benčić rekla je kako je izuzetno važno biti zajedno na komemoraciji, da bi se pokazalo da se ne zaboravlja na žrtvu tih ljudi i narav tog režima koji je pobio desetke tisuća ljudi. Opširnije pročitajte OVDJE >>

Vlada i predstavnici židovskih općina u istoj koloni

Ognjen Kraus iz Kordinacije židovskih općina otvoreno je prozvao Milorada Pupovca i Veljka Kajtazija, predstavnike Srba i Roma, koji, kako je rekao, nisu učinili ništa da se donese Kazneni zakon koji bi kažnjavao ustaški pozdrav i simbole.

Predstavnici Vlade i židovskih općina u istoj su koloni.

“Dobili smo poziv od Javne ustanove Jasenovac od gospodina Pejakovića, čiji rad izuzetno cijenim. S druge strane, koliko vidim svi su se odazvali. Godinama inzistiramo na stvarima koje se ne događaju. Inzistiramo da se uvede u zakon ustaški simboli i sve što tome pripada, a to znači prestanak falsificiranja povijesti, prestanak s negiranjem Jasenovca i drugih ustaških logora”, kazao je Kraus.

Na pitanje je li se išta promijenilo u posljednjih pet godina, odgovorio je da nekih pomaka ima, ali ono što su tražili, nije napravljeno: samo su povećane kazne, a ne zna se na što se te kazne odnose.

Kraus smatra da je policija dosta toga učinila u posljednje vrijeme, ali ne i sudovi.

“Ne vidim tu neku razliku. Nismo u tome imali podršku koju sam ja očekivao od naših supatnika – Roma i Srba. Smatram da nisam imao podršku jer ako se nisu potrudili ,a imaju svoje predstavnike u Saboru i Vladu, mogli su nešto učiniti da taj zakon dođe u proceduru. Vuk izjeo magare”, poručio je Kraus.

Na pitanje proziva li time Pupovca i Kajtazija, rekao je:

“Naravno da prozivam, ali pogotovo svog predstavnika u Saboru Kajtazija kojem sam i pismo slao da se to stavi u proceduru, a koji to nije učinio”, navodi N1.

 

OZNAKE: Jasenovac

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.